Vysoké víťazstvo s Budapešťou, trojgólový Asselin

28.12.2018
HC ´05 iClinic Banská Bystrica – MAC Budapešť 7:2 (2:0, 2:2, 3:0)

Góly: 14. Asselin (Faille, Selleck), 20. Asselin (Higgs, Faille), 22. Higgs (Mihalik, Sloboda), 26. Sýkora (Mihalik, Sloboda), 46. Asselin (Faille, Marshall), 51. Sýkora (Higgs, Bartánus), 59. Faille (Sloboda, Asselin) – 31. Terbócs, 32. Pápa (Burt)

Vylúčenia na 2 min.: 2:5, navyše Varga (B. Bystrica) – 10 min vrazenie na mantinel, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Vladimír Baluška, Daniel Konc st. – Jozef Valo, Tomáš Gegáň, 2 772 divákov

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Southorn, Marshall, Mihalik, Sloboda, Ďatelinka, Kubka, Biro – Selleck, Faille, Asselin – Bartánus, Higgs, Sýkora – Varga, Zigo, Koper – Kabáč, Češík, Gabor – Tőrők
MAC Budapešť: Rajna – Pozsgai, Macaulay, Negrin, Dudás, Garát, Burt, Szigeti, Vokla – Orbán, Langkow, Bodó – Klempa, Nagy, Dansereau – Szabad, Brown, Terbócs – Odnoga, Majoross, Pápa

Na Rajnovi pohoreli Sýkora, Koper a Zigo. Domáci za to mohli pykať, pretože hostia mali v ďalších minútach dve šance. Prvú po zaváhaní v defenzíve 'baranov' Szabad a druhú po peknom natlačení sa pred bránku Langkow, Williams bolo proti. Tieto výstrahy zobral úradujúci majster vážne a dokázal sa presadiť vďaka Asselinovi. Ten otvoril skóre v štrnástej minúte, keď sa predral z pravej strany k bránkovisku a predviedol účinný bekhend a potom v dvadsiatej minúte, tentoraz pálil v presilovke z kruhu presne k žrdi – 2:0. V strednom dejstve išli Bystričania rýchlo do výraznejšieho vedenia. Najprv po strele Mihálika upratal vyrazený puk medzi žrde Higgs a v 26. minúte predviedol nádhernú individuálnu akciu Ján Sýkora, preštrikoval sa cez viacerých hráčov až pred Rajnu a filigrantsky zakončil – 4:0. Od tohto momentu Budapešť zapla na vyššie obrátky, v úniku neuspel Maculay, na opačnej strane Ďatelinka strelou spoza kruhu zazvonil na žŕdke. Druhý únik už hosťom vyšiel, Terbócs znížil v polovici stretnutia na 4:1 a o minútu na to sa presadil i Pápa, ten šikovne zakončoval spoza protihráča – 4:2. Následne mali ďalšie príležitosti hokejisti spod Urpína. Asselin sa snažil o hetrik, pálil bez prípravy, no Rajna dobre zasiahol a rovnako si dal pozor i na šikovnú hokejku Ďatelinku, ktorý sa snažil tečovať nahodený puk zblízka. V úvode tretej tretiny sa zranil domáci Zigo, pretože Szabad vytiahol v strednom pásme koleno, ale vylúčený nebol. Barani však odpovedali gólom na 5:2. Po prihrávke Failleho si pekne potiahol puk Asselin a z dvoch metrov efektívne zakončil, zaknihoval tak hetrik. Šiesty gól mal na hokejke Selleck zblízka, jeho teč sa medzi žrde nezmestil. Rajna potom vychytal Asselina v presilovke. Maďarský celok mohol znížiť, ale druhý únik Terbócsa v zápase už úspešný i vďaka Williamsovi nebol. Skóre napokon menil Sýkora z pohotovej strely z pravej strany bez prípravy na 6:2. V závere Budapešť mohla korigovať Pápom, no nepresadil sa v šanci a tak prišiel trest po prieniku Failleho, ktorý uzavrel stav stretnutia na konečných 7:2.

Dan Ceman (B. Bystrica) : „V prvej tretine sme hrali dobre, svoju hru, fyzicky do tela, s dôrazom. V druhej tretine od stavu 4:0 sme začali byť ľahkovážni, chceli sme až príliš útočiť, z čoho pramenili brejky súpera a z nich znížil. V tretej tretine sa presadili naše top lajny, dali dva góly a upokojili sme sa. Začali sme hrať znovu svoju hru. Tak ako sme hrali prvú či tretiu tretinu, tak musíme hrať celý zápas.“

Gergely Majoross (Budapešt): „Banská Bystrica mala skvelý štart, vyletela na nás agresívne a strelila góly. Potom akoby sa domáci uspokojili, čo sme využili a znížili sme aj tak troch šťastnými gólmi. Bystričania majú najlepší tím v lige, čo ukázali dnes a napokon si víťazstvo postrážili.“