O výsledku prvého štvrťfinále rozhodovalo predĺženie

18.03.2024 20:49

Stiahnuť obrázok
O výsledku prvého štvrťfinále rozhodovalo predĺženie | HC 05

Štvrťfinálové merania síl odštartovali pre našich hráčov súbojom v Spiš Aréne, kde nás vyzvali do boja tamojšie "rysy". Duel sa pre nás spočiatku nevyvíjal dobre, no opäť sa ukázal silný charakter tímu, keď sme zmazali dvojgólové manko a doviedli zápas do predĺženia. V ňom sa usmialo viac šťastia na domáci celok, keď už v 63. minúte zaistil vedenie v sérii pre svoj tím americký útočník Burgess.

Úvodné pasáže patrili nám, keď od prvých sekúnd hýril aktivitou najmä Turnbull. Postupne však prevzali opraty zápasu hokejisti Spišskej Novej Vsi a v 6. minúte prišla prvá zmena skóre. Udialo sa tak počas nášho oslabenia, keď sa do streleckej listiny zapísal Rapáč. Domáci aj naďalej zamestnávali Krošelja a v polovici 9. minúty takmer prekonal Slovinca v našej bráne aj Nellis. Naša jednotka medzi tromi žrďami čelila v 13. minúte ďalšej veľkej príležitosti, kedy mal gól na hokejke Burgess, no v dobrej pozícii zaváhal. Následne sa na krátky čas postavil do brány Eugen Rabčan, ktorý našťastie neinkasoval, hoci musel čeliť šanci Myklukhu. Zhruba dve a pol minúty pred koncom úvodného dejstva vzplanuli vášne medzi Vandasom a Nielsenom, no v prvej časti už diváci gól nevideli.

Na ten si počkali priaznivci domáceho celku do 26. minúty, kedy zvyšoval na rozdiel dvoch gólov tvrdou delovkou Nellis. Spišiakom však ich radosť netrvala najdlhšie, nakoľko v 29. minúte znižoval Turnbull, čo náš tím nakoplo, no spolu s tým prichádzalo aj čoraz viac vylúčení na oboch stranách. Zhruba v polovici zápasu prišiel dokonca aj vyrovnávajúci gól, ktorý však po dlhom posudzovaní zo strany arbitrov stretnutia napokon neplatil.

Ani tento verdikt nás nezlomil a napokon sa nám podarilo vrátiť do zápasu v tretej tretine. Do streleckej listiny sa zapísal hráč, ktorý sa pri absencii Wilkinsa ocitol v prvom útoku a Macek sa chopil svojej príležitosti výborne, keď na začiatku 45. minúty vyrovnával na 2:2. Oba celky sa prezentovali aktívnym spôsobom hry, z čoho pramenili šance, no ani jedna z nich sa neujala, a tak dospel duel až do predĺženia. V ňom stačilo "rysom" 127 sekúnd, aby sa ujali vedenia v sérii, keď o osude zápasu rozhodol presne mierenou strelou Burgess.

HK Spišská Nová Ves – HC '05 Banská Bystrica 3:2 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 6. Rapáč (Merežko, Archambault), 26. Nellis (Archambault, Ališauskas), 63. Burgess (Majdan, Nellis) – 29. Turnbull (Macek, Vela), 45. Macek (Vela). Rozhodovali: Crman, Novák – Kacej, Hercog, vylúčení: 8:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2685 divákov.

HK Spišská Nová Ves: Melicherčík – Romaňák, Merežko, Ališauskas, Žiak, Valach, Groch – Burgess, Nellis, Archambault – Bakoš, Kerbashian, Drábek – Rapáč, Bortňák, Majdan – Vandas, Myklucha, Džugan

HC '05 Banská Bystrica: Krošelj (13.-14. Rabčan) – Luža, Bačik, Nielsen, Hora, D. Stránský, Ďatelinka – Turnbull, Vela, Macek – Výhonský, Bíreš, Matoušek – Petriska, Langkow, Faith – Žabka, Pavúk, Štrauch

/stav série: 1:0/

Povedali po stretnutí

Raimo Helminen, hlavný tréner tímu: „Spišská vyhrala prvé stretnutie a pre nás to bol rozhodne ťažký zápas, mali sme pomalší začiatok. Postupne sme sa však do toho dostávali, bolo to vyrovnané a tesné. Mali sme tam pár presiloviek, ktoré sme nedokázali zúžitkovať. Viac k tomu nemám čo v tejto chvíli povedať.“

Matej Macek: „Bolo tam podľa mňa veľa vylúčení, hra sa kúskovala. Hrali sme celý zápas na tri päťky, čo bolo ťažšie pre nás. Škoda, v predĺžení sme začali presilovkou, ktorú sme nevyužili a potom oni na to dali gól. Rozhodujúci faktor zápasu, ťažko povedať, no asi trochu viac šťastia na ich strane na konci, neviem... Vracali sme sa do zápasu zo stavu 2:0 na 2:2, čiže škoda, možno trochu viac šťastia na našej strane a vyhrali by sme. No čo, vyhrávajú 1:0, zajtra je nový zápas a môžeme to dať na 1:1 a bude to dobré. Spišská má veľmi dobrých korčuliarov, majú tu široké ihrisko a keď do toho kopnú, tak to je cítiť. Musíme hrať svoju hru, byť trpezliví, hrať dobre v obrannom pásme a využívať naše šance. Budeme robiť všetko preto, aby sme to zajtra zvrátili a dali na 1:1 a potom ideme k nám. Treba makať ďalej. Bolo pre mňa fajn zahrať si s chalanmi cudzincami z prvého útoku, ja som si to užil a dúfam, že nám to bude padať aj ďalej.“