HC '05 Banská Bystrica

Alex Výhonský pred sériou proti Spišiakom: Minulosť a emócie pôjdu bokom

15.03.2024 11:40

Stiahnuť obrázok
Alex Výhonský pred sériou proti Spišiakom: Minulosť a emócie pôjdu bokom | HC 05

Po mimoriadne náročnej základnej časti stojí pred našimi hráčmi ďalšia výzva v podobe blížiacej sa štvrťfinálovej série play-off. V nej budú čeliť tímu, ktorý sa umiestnil po 50. kole na treťom mieste a osud to zariadil tak, že naším súperom bude Spišská Nová Ves. Vzhľadom na rezultát vlaňajšieho play-off máme tomuto protivníkovi čo vracať, no ako prezradil v našom rozhovore Alex Výhonský, minulosť a všetky s tým spojené emócie, pôjdu bokom.

V radoch fanúšikov sa isto nájdu pamätníci, ktorí majú doteraz pred očami trpký koniec vlaňajšej sezóny. O našom vypadnutí rozhodlo predĺženie siedmeho zápasu vypätej série, ktorá mala v sebe všetko, čo k play-off neodmysliteľne patrí a možno aj niečo navyše.

Alex Výhonský po minulej sezóne zamieril do hlavného mesta, odkiaľ sa však v novembri 2023 vrátil naspäť pod Urpín. Robustný krídelník je známy pre svoju vysokú pracovnú morálku, poctivosť, ale aj pre pozitívne myslenie. A v tomto duchu sa pripravuje aj na blížiacu sa štvrťfinálovú púť.

Alex, ty si sa vrátil do tímu v novembri, mužstvo bolo vtedy na 6. mieste. Tušil si už vtedy, že ten tím mal na to, aby sa umiestnil v TOP6?

Keď som sa vrátil, nerozmýšľal som na akom mieste môžme skončiť. Chceli sme jednoducho ísť od zápasu k zápasu a hrať aktívny hokej.

Prišiel si v čase, kedy mužstvo nemalo hlavného trénera a až po čase prišiel Raimo Helminen. Bol to podľa teba ten správny impulz?

To, či to bol správny impulz, musí zhodnotiť vedenie. Spravil sa však cieľ, ktorý sa vytýčil, teda TOP6.

Čo priniesol do tímu fínsky kormidelník v porovnaní s tým, na čo si bol možno zvyknutý predtým?

Chce hrať nátlakový hokej, držať puk, otáčať hru a nečakať na nič. Taký moderný hokej, zažil som to už predtým za pôsobenia Upiho (Karhulu).

Základná časť bola extrémne napínavá prakticky až do posledných sekúnd. Čo to robí s psychikou hráčov? Dá sa nejak nemyslieť na to čo sa deje okolo vás?

Základná časť bola atraktívna pre ľudí mimo hokeja, aj skalných fanúšikov. Pre nás samozrejme tiež, každý zápas bolo o čo bojovať a vtedy sa hrá dobre. Myslím, že to skôr nabudí k výkonom.

Viacerí fanúšikovia vás zatracovali, vnímali ste to alebo to išlo mimo vás?

Nevnimali sme absolútne nič. Myslím si, že je to jednoduchá matematika - keď sa vyhrá je dobre a keď prehra je zle. Netreba si to pripúštať. 

Nakoniec ste tú šestku zvládli a čaká vás repete vlaňajšieho štvrťfinále. Ideme sa revanšovať?

Mužstvo je zložené inak, ako naše, tak aj ich. Minulosť a emócie idú preto bokom a podstatný je dnešok.

Preniká k vám do kabíny niečo ohľadne situácie v Spišskej? Hovorí sa, že tam mali v kabíne nezhody a možno aj preto sa im v januári až tak nedarilo a klesli v tabuľke.

Nesústredime sa na ich situáciu, sú to ich záležitosti. My sa snažíme sústrediť na nás. 

Čo bude kľúčové v tejto sérii proti nim?

Zvládať emócie, hrať celých 60 minút a nerobiť zbytočné fauly.

Začíname dvojzápasom na Spiši, je to podľa teba výhoda? Vlani to bolo naopak.

Ak tam zvládneme vonkajšie zápasy, vie to byť výhodou. Kedže doma sme silní, môže to byť pre nás výhoda.

S akým výsledkom v rámci tejto sezóny budeš ty osobne spokojný?

Chcem vyhrať všetko čo príde od začiatku do konca ísť čo najdalej. Verím, že fanúšikovia nam prídu vypomôcť. Osobne budem rád keď mi to začne viac padať, kedže ako formácia si vieme vytvoriť veľa príležitostí. Treba to premienať.