10/12/2024
História
Počiatky korčuľovania v Banskej Bystrici sa datujú do roku 1889, kedy v čase mrazov robilo mesto klzisko z vôd Hrona v mieste dnešnej budovy Vojenskej správy. V 20. rokoch 20. storočia existovalo v Bystrici až 6 športových klubov, pre nás najzaujímavejším je Slávia, ktorá okrem atletického, šermiarskeho, tenisového, futbalového a krasokorčuliarskeho, zastrešovala aj oddiel bandy hokeja. Bystričania v ňom patrili medzi najlepších na Slovensku, no tento typ hokeja sa u nás dlho neudržal.
Už v rokoch 1922-23 sa začal v Bystrici hrávať pravý kanadský hokej. Zásluhu na tom mal obchodník zo športovými potrebami Ernest Šebök, ktorý do Bystrice priniesol prvé korčule a hokejky „made in Canada“, rovnako ako aj prvé pravidlá. Keďže sa na svojich obchodných cestách mal možnosť s nimi dobre oboznámiť, stal sa aj prvým hokejovým rozhodcom. Hokej spočiatku hralo len 6 hráčov a útočilo sa len vtedy, keď si hráči oddýchli – išlo o tzv. „stojaci ľadový hokej“. K pokroku došlo v sezóne 1933-34, kedy začala Bystrica hrávať na dve kompletné päťky. V období Slovenskej republiky patrili medzi najlepšie družstvá OAP Bratislava, ŠK Bratislava, HC Tatry – Poprad a ŠK Banská Bystrica.
Počas 2. sv. vojny v období SNP sa hokej v Bystrici nehral, pretože mnoho hráčov aj funkcionárov patrilo k účastníkom odboja. Niektorí z nich sa už bohužiaľ medzi mantinely nikdy nevrátili, pretože v boji padli.
Po vojne v sezóne 1945/46 hrala Bystrica prvý krát najvyššiu celoštátnu súťaž spolu s klubmi s SK Podolí Praha, HC Stadion Praha. LTC Praha, ŠK Bratislava a SK Budějovice, keďže ale naši hráči nemali možnosť hrávať a trénovať na umelom ľade, museli sa spoliehať na priazeň počasia a väčšinu zápasov boli nútení odohrať na súperových ihriskách, kde vysoko prehrali a zo súťaže vypadli. Po ročnej prestávka sa do nej dokázali vrátiť, ani tu im však počasie neprialo a väčšinu zápasov prehrali, čo znovu znamenalo zostup.
Od roku 1948 hrali hokejisti Bystrice pod novým menom Sokol NV Banská Bystrica a od roku 1953 Slovan Banská Bystrica, pričom hrávali druhú najvyššiu súťaž.
V rokoch 1940-1955 hrával za Bystricu hráč, pri ktorom nie je možné sa nepristaviť. Volal sa František Javúrek. Narodil sa v Brne a hokeju sa upísal v Liptovskom Mikuláši. 15 rokov patril medzi najlepších slovenských hokejistov, bol osobnosťou svojej doby. Stal sa takmer každoročne kráľom strelcov v Bystrici, hoci hrával na poste obrancu. Po skončení aktívnej činnosti bol dlhé roky funkcionárom a trénerom. Bol to pán hokejista a veľký človek.
Rok 1956 je pre bystrický hokej pamätný tým, že v noci z 24. 12. na 25. 12. po prvý raz spustili do prevádzky umelú ľadovú plochu. Bystrica v tom čase hrávala 3. najvyššiu súťaž a obdobie do roku 1961 je možné charakterizovať ako obdobie snahy vrátiť sa do 2. ligy. V polovici 20. storočia bolo v móde meniť názvy klubov, čomu sa nevyhla ani Bystrica a stala sa z nej Červená hviezda (1958) .
V roku 1961 došlo k reorganizácii systému hokejových súťaží a Bystrica začala hrávať v samostatnej slovenskej skupine 2. ligy, už pod názvom TJ iskra Smrečina Banská Bystrica.
V sezóne 1966 došlo po 10. týždňoch ťažkej roboty k zastrešeniu zimného štadióna, čo znamenalo možnosť trénovať už aj v období vyšších teplôt. V roku 1967 mala Bystrica ľad už od 21. septembra. Bol to prvý ľad na Slovensku a na sústredenia ho využívali aj kluby a reprezentácie zo zahraničia.
V marci 1966 prišiel Jaroslav Starší, v rámci svojej dizertačnej práce, s nápadom vytvoriť v Bystrici športové hokejové triedy a po veľkých vybavovačkách na Ministerstve školstva a vďaka úsiliu funkcionárov Iskry vznikla v školskom roku 1967/68 na základnej škole Golianovej na Uhlisku prvá experimentálna hokejová trieda v Československu. Prvými žiakmi takejto triedy boli: Bačkor, Bais, Bobula, Brúsil, Čech, Čizmaida, Holub, Horváth, Hronec, Kovalík, Križko, Lakatoš, Miklošovič, Ivan a Igor Országhovci, Pazúr, Rajčan, Rendvei, Rosenberger, Selecký, Starovecký, Šimko, Švagerko, Švantner, Štubňa, Varga, Vavrek a Vodecký. Výhodou športových tried bol predovšetkým fakt, že bolo možné do rozvrhu zaradiť aj tréningy a využívať ľadovú plochu v doobedňajších hodinách, ako aj možnosť systematickej prípravy talentovanej mládeže.
V sezóne 1968-69 bystrický hokejisti vyhrali 2. ligu a postúpili do kvalifikačného turnaja o postup do celoštátnej súťaže, no v ňom neuspeli.
V roku 1969 sa začali odzrkadľovať výhody športových tried, keď Bystrica získala titul Majstra Slovenska na prvých majstrovstvách v kategórii starších žiakov, kde vyhrali všetkých 5 zápasov. Žiacke družstvá dosahovali v období od 1969 do 1989 početné úspechy v podobe ziskov majstrovských titulov vo svojich súťažiach, či turnajových víťazstiev. Vrcholmi mládežníckeho hokeja boli rok 1982, keď sa mladší dorastenci stali majstrami ČSSR a rok 1984, keď starší dorastenci získali v Příbrame titul majstra Slovenska a tretie miesto v rámci majstrovstiev ČSSR.
Ďalším hráčom, ktorý sa učil svoje prvé krôčky v korčuliach na bystrickom ľade a nedá sa nespomenúť je Vlastimil Plavucha, ktorý prešiel všetkými žiackymi kategóriami a v rokoch 1986-90 hrával v Bystrici za mužov, aby sa z neho neskôr stal vynikajúci hráč, majster Slovenska a reprezentant.
V roku 1993 sa zmenilo vedenie a názov klubu sa ŠK Iskra Banská Bystrica, ktorá bola po rozdelení štátov zaradená do druhej najvyššej súťaže na Slovensku. Svoj doteraz najväčší hokejový úspech zažilo družstvo mužov Bystrice v sezóne 1994/95, keď sa im podarilo postúpiť do najvyššej hokejovej súťaže Slovenska – do Extraligy. Družstvo viedol Ján Šimčík st. a hráčsky káder tvorili: Harazín, Blaško, Mundil, Bološ, Dilík, Škorvánek, Šauša, Buzáši, Kadleček, Duda, Veselovský, Štrbík, Pánik, Hermánek, Konder, Longauer, Šimčík ml., Kamenský, Majling, Országh, Handzuš, Zigo, Dobrota, Kováč, Majeský Ivan, Koštial, Jelínek, Molnár. V nasledujúcej sezóne sa Bystrica v súťaži udržala. V tomto roku boli na drafte kanadsko-americkej NHL vybratí dvaja jej stabilní hráči Vladimír Országh a Michal Handzuš, neskôr sa k nim pridal aj ich spoluhráč Ivan Majeský, v Amerike v tom čase už pôsobil ďalší Bystričan Richard Zedník. V posledných 15 rokoch v Bystrici vyrástli aj ďalší skvelí hokejisti, ktorých treba spomenúť: Tomáš Surový a Peter Budaj, ako aj Zoltán Bátovský, ktorý bohužiaľ tragicky zahynul a svoje hokejové kvality nestihol dokázať.
V ďalších sezónach Bystrica z Extraligy vypadla, opäť sa do nej vrátila a v roku 1999 z nej pre finančné a iné problémy vypadla znova. Do novej sezóny vstupovala Bystrica s novým menom ŠaHK ISKRA Banská Bystrica, novým vedením a vysokými ambíciami. Obdobie tohto klubu a vedenia však pre bystrický hokej nebolo úspešné, muži sa každý rok objavovali stále na nižších pozíciách 1. SNLH, aby v sezóne 2004/2005 klesli až na samé dno a napokon s odretými ušami vyhrali baráž s druholigovým Humenným a zachránili tak druhú najvyššiu súťaž pre naše mesto. V sezóne 2002/2003 vypadli z najvyššej súťaže aj juniori a v sezóne 2004/2005 dorast. Posledný veľký žiacky úspech zaznamenala Bystrica v sezóne 2000/2001, keď sa ôsmaci pod vedením trénerov Tatíčka a Pitschmanna stali neoficiálnymi majstrami Slovenska vo svojej vekovej kategórii. Náplasťou na neúspechy mužov, boli snáď postupy starších žiakov na Majstrovstvá Slovenska, postup dorastencov do play off v sezóne 2003/2004, a najväčším úspechom mládežníckeho hokeja v posledných rokoch bol postup juniorov naspäť do Extraligy v sezóne 2004/2005. Toto družstvo viedli tréneri Ladislav Gerö a Peter Piller a základ družstva tvorili: Martinec, Bárta, Turcer, Tropp, Nemčok A., Kozelnický, Guttmann, Paško I., Babic M., Škvarka, Pitschmann A., Révay, Moťovský, Ondreička, Hronský, ktorým do baráže prišli pomôcť dorastenci Češík, Michálek a Bálint.
V auguste 2005 neúspešný klub ŠaHK Iskra Banská Bystrica zanikol a svoju históriu začal písať nový klub HC ´05 Banská Bystrica. Prvá sezóna jeho účinkovania na poli hokejovom je za nami a všetci môžeme povedať, že dopadla nad naše očakávania. Družstvo mužov vyhralo 1. SNHL, keď v jej finále porazili Humenné dokonca 4:0 na zápasy, družstvo juniorov sa nielenže udržalo v Extralige, ale postúpilo aj do play off, kde však nestačilo na neskôr striebornú Skalicu, družstvo dorastencov po neistom začiatku napokon suverénne postúpilo späť do Extraligy aj keď aj za pomoci zvolenských hráčov, mládežnícke družstvá až na 9. ŠHT splnili svoje stanovené ciele, najlepšie sa darilo ôsmakom pod vedením pána trénera Fruhwalda, ktorí sa stali majstrami Stredoslovenského regiónu, naopak nedarilo sa ženám, ktoré tento rok nezískali jediný bod a skončili tak na poslednom mieste v ženskej lige.
Väčšina týchto informácií pochádza z vychádzajúcej knižky Ľadový hokej v Banskej Bystrici, ktorú napísali páni Lehocký Ján a Starší Jaroslav.
V júni roku 2005 vznikol v Banskej Bystrici nový hokejový klub HC´05 Banská Bystrica, ktorý mal po dlhodobej stagnácii banskobystrického hokeja obnoviť kvalitnú prácu s mládežou a dostať aj seniorské mužstvo na úroveň zodpovedajúcu dlhoročnej tradícii hokeja v Banskej Bystrici. V našom meste hokejovo vyrástli hráči NHL, ako Michal Handzuš, Richard Zedník, Vladimír Országh, Ivan Majeský, Tomáš Surový, Peter Budaj, Zoltán Bátovský, a ďalšie známe hokejové osobnosti. Napriek tomu bývalý hokejový klub ustúpil zo svojich pozícií tak, že seniori s ťažkosťami vybojovali udržanie v 1. hokejovej lige v sezóne 2004/2005 a dorastenci vypadli z Extraligy.
Tradícia ľadového hokeja ako aj tvrdohlavosť skupiny nových majiteľov HC ´05 Banská Bystrica, združených okolo Zdenka Krajča, nedovolila nechať padnúť hokej v Banskej Bystrici do zabudnutia.
Prvú hokejovú sezónu nového hokejového klubu je možné hodnotiť kladne. Dorastenci postúpili do Extraligy a všetky mládežnícke kolektívy klubu hrali v ďalšej hokejovej sezóne najvyššiu možnú súťaž v Slovenskej republike. Seniorské mužstvo vyhralo v sezóne 2005/2006 dlhodobú časť 1. hokejovej ligy s rekordným 18-bodovým náskokom pred druhým družstvom a vyhralo aj play-off tejto súťaže, čím sa stalo víťazom 1. hokejovej ligy. V hokejovej sezóne 2006/2007 skončilo seniorské mužstvo na 3. mieste v 1. HL SR.
V hokejovej sezóne 2007/2008 si vedenie klubu vytýčilo ten najvyšší cieľ – pokúsiť sa vybojovať pre Banskú Bystricu, po takmer 10-ročnej prestávke, účasť v Extralige. Po pekných zápasoch, po tom, ako sa v kabíne mužstva zišla výborná partia hráčov a trénerov a vďaka všetkým reklamným partnerom, sa tento cieľ podarilo naplniť.
Mužstvo seniorov postúpilo a v sezóne 2008/2009 bude hrať najvyššiu hokejovú súťaž medzi dvanástimi elitnými družstvami Slovenska.