HC MONACObet Banská Bystrica

Kalendárny rok sme uzavreli jednoznačnou výhrou, hrdinami Turnbull a Belányi

30.12.2023 20:36

Stiahnuť obrázok
Kalendárny rok sme uzavreli jednoznačnou výhrou, hrdinami Turnbull a Belányi | HC 05

Záver kalendárneho roka 2023 ponúkol priaznivcom nášho klubu dvojzápas proti Liptovskému Mikulášu. Súper síce predvčerom pred zrakmi svojich divákov potvrdil, že doma mu to ide, no naši hráči sa nenechali zahanbiť a odpovedali podobnou, ba dokonca o niečo presvedčivejšou mincou. Liptákov sme v odvete zdolali rozdielom triedy, výhru 5:0 režíroval pätbodový Turnbull a čistým kontom sa zaskvel Belányi.

Ako prvý dal o sebe vedieť robustný útočník hostí Avtsin, keď v polovici 3. minúty zo sľubnej pozície zakončil do defenzívnej hradby tiel našich hráčov. Krátko na to si Liptáci zahrali v početnej prevahe, no gól z nej nepramenil, na čo sme reagovali zvýšenou snahou, ktorá bola korunovaná otváracím presným zásahom. O ten sa postaral na konci 8. minúty po peknej kombinácii prvej formácie Wilkins, vďaka čomu sme sa ujali vedenia.

Chlieb sa lámal v prostrednej časti a už po minúte zvyšoval náskok nášho tímu Turnbull, no a o minútu na to sme dostali možnosť presilovky, čo na začiatku 24. minúty pretavil na tretí gól do siete Krasikova navrátilec do zostavy Bíreš. Hostia si mohli prinavrátiť nádej v dvoch po sebe idúcich presilových hrách, no naši hráči ich s prehľadom ubránili, čo nás definitívne posadilo na koňa. Odpor Liptákov zlomil v 35. minúte Vela, ktorý po prihrávke od Turnbulla upravoval už na 4:0 a pred treťou tretinou sme si tak vytvorili pomerne komfortný náskok.

Ten sme si v záverečnej časti zveladili, no bolo to aj zásluhou mimoriadne nečakaného a odvážneho kroku zo strany realizačného tímu hostí, keď sa odhodlali osem minút pred koncom stiahnuť z brány Krasikova. Netrvalo dlho a po nezištnej prihrávke od Wilkinsa si pripísal druhý gól a celkovo piaty bod v stretnutí Carter Turnbull, ktorý tak potvrdil, že jednoznačne patrí medzi lídrov nášho tímu. Vo veľmi dobrom svetle sa predviedol aj brankár Filip Belányi, ktorý pochytal až 36 striel súpera a zaknihoval tak svoje prvé čisté konto v prebiehajúcej sezóne.

HC ’05 Banská Bystrica – MHk 32 Liptovský Mikuláš 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Góly: 8. Wilkins (Hora, Turnbull), 21. Turnbull (Bačík, Šenkeřík), 24. Bíreš (Turnbull, Wilkins), 34. Vela (Turnbull, Wilkins), 53. Turnbull (Wilkins, Vela). Rozhodovali: Baluška, Fridrich – Bogdaň, Tichý, vylúčení na dve min.: 4:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2563 divákov.

HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Krošelj) – Bačik, Šenkeřík, Hora, D. Stránský, Ďatelinka, Luža, Pavúk – Wilkins, Vela, Turnbull – Petriska, Faith, Výhonský – Gašpar, Bíreš, Macek – Živický, A. Stránský, Štrauch.

MHk 32 Liptovský Mikuláš: Krasikov (Rychlík) – Mezovský, Hraško, Žilka, Vasilyev, Lalík, Fekiač, D. Jendroľ, Nespala – Avtsin, Quince, Réway – Lahtinen, Egle, Berry – Valigura, Uhrík, Kriška – Tkáč, Vankúš, J. Sukeľ.

Povedali po stretnutí

Raimo Helminen, hlavný tréner tímu: „Mali sme dobrý úvod a ukázali sme dobrý prístup počas celého zápasu, pracovali sme ako tím, čo mi spravilo radosť. Výsledok 5:0 je asi trochu prílš veľký rozdiel, no musíme byť za to radi a celkovo som šťastný za každú výhru v tejto lige."

Carter Turbull: „Samozrejme, po tom predvčerajšom zápase sme neboli vôbec spokojní a bolo jasné, že sa v našej hre vyskytli veci, na ktorých sme museli zapracovať. Do dnešného zápasu sme vstúpili s úplne iným nastavením, mali sme lepší pohyb, zrýchlili sme hru. Päť kanadských bodov je síce niečo, vďaka čomu sa môžem cítiť dobre, no zásluhu na tom majú najmä moji spoluhráči, napríklad Wilkins alebo Vela, ktorí mali rovnako skvelý zápas. Nie je to len o mne, bola to zásluha všetkých. V niektorých posledných zápasoch nám to až tak nepadalo, čiže je to dobrý pocit znovu sa presadiť. Budem sa snažiť pokračovať takto ďalej, tá méta dvadsiatich gólov, o ktorej bola pred sezónou reč, je na dosah. Dnes večer zahrala výborne aj Bírešova formácia, v bráne predviedol veľmi dobrý výkon Belányi a potvrdzuje sa, že zápasy nevyhráva len jeden útok."

Rastislav Gašpar (na margo svojho 400. zápasu v extralige): „Dnešný zápas som si užil, tak ako každý, a.... fú, 400 už je dosť, nie? Ale nie, verím, že budem hlavne zdravý a že mi to bude pribúdať. Čo sa týka dnešnej odvety, bol to úplne odlišný zápas, či už zo strany Mikulášanov, ale aj z našej strany. V Mikuláši sme podľa mňa hrali všetci hrozne, tam nás držal Gašpi (Gašper Krošelj), tam bol fakt najlepší hráč. Dnes všetci hráči hrali super, s čím sme spokojní a chceme začať novú víťaznú šnúru."

Filip Belányi: „Prvá tretina bola trochu ťažšia z mojej strany, keďže som dlhšie nechytal, ale chalani mi pomohli a som rád, že som sa do toho dostal a zvládli sme to. Už som mal nejaký shutout, ale v tejto sezóne si ho veľmi vážim, lebo je taká trochu hore-dole, ale dúfam, že budeme pokračovať v takýchto výkonoch. Každý jeden chytený puk je kľúčový, každý jeden si vážim."