HC MONACObet Banská Bystrica

Lavičku prevezme legenda svetového hokeja Raimo Helminen

23.11.2023 17:00

Stiahnuť obrázok
Lavičku prevezme legenda svetového hokeja Raimo Helminen | HC 05

Po predčasnom odchode trénera Sheddena ostalo miesto lodivoda našej lavičky voľné, čoho sa dočasne ujal Ľuboš Pisár, ktorý viedol mužstvo v uplynulých dvoch stretnutiach. Popri tom však intenzívne pracoval na príchode nového trénera. Tým bude od piatku 24. novembra legenda svetového hokeja, Fín Raimo Helminen. Nový hlavný tréner pricestoval pod Urpín dnes v poobedných hodinách a už v piatok na rannom rozkorčuľovaní povedie náš tím. 

Raimo Helminen, ktorý v marci budúceho roku oslávi okrúhle 60. narodeniny, má za sebou mimoriadne bohatú hráčsku kariéru, ktorej opis by bol na samostatný článok. Pamätníkom medzinárodného hokeja ho isto netreba predstavovať, veď ide o člena Siene slávy IIHF, držiteľa zlatej medaily z Majstrovstiev sveta a na konte má aj tri cenné kovy zo Zimných olympijských hier. A hoci sa väčšinu hráčskej kariéry pohyboval na európskych klziskách, tri sezóny si odkrútil aj v najprestížnejšej NHL, kde obliekal dres slávneho New York Rangers a krátko si zahral aj za Minnesotu North Stars či New York Islanders. Jeho lojalitu ku klubovým farbám dokazuje fakt, že prakticky celú kariéru strávil vo švédskom Malmö a vo fínskom klube Ilves pôsobviacom v Tampere, ktoré je aj jeho rodiskom.

Svoju profesionálnu hráčsku dráhu ukončil po sezóne 2007/2008 a na jar roku 2010 už stál na lavičke svojho Ilves ako asistent trénera. V tomto celku zotrval do januára 2013, kedy prišlo k jeho nahradeniu a kroky Helminena následne viedli do KHL, kde sa podujal asistovať pri tíme Barys Astana. Z kazašského hlavného mesta smeroval do Rigy a od ročníka 2016/2017 asistoval pri fínskom Jokerite. Popri tom všetkom bol hlavným kormidelníkom fínskeho výberu do 20 rokov. Pozíciu hlavného trénera potom vzal na seba aj v sezónach 2020/2021, kedy viedol TPS Turku a o rok na to pôsobil v talianskom HC Pustertal. Vlani bol asistentom trénera v najvyššej fínskej súťaži, kedy sa opätovne spojil s celkom Ilves.

Raimo Helminen, hlavný tréner HC '05 Banská Bystrica: "Prvé dni po mojom príchode budem chcieť najprv určite spoznať celý tím, s ktorým sa stretnem v piatok ráno až potom môžem začať hodnotiť a povedať viac. Určite sa budem snažiť priniesť do tímu hlavne novú energiu, pozitívny impulz, ktorý tím potrebuje. Verím, že tvrdou prácou celého tímu budeme stúpať v tabuľke vyššie."

"Celý proces podpisu nového trénera bol dôkladný, nechceli sme sa unáhliť, preto sme radi, že sme sa dohodli s kvalitným fínskym trénerom Raimom Helminenom. Verím, že Raimo nám prinesie do tímu, presne to čo momentálne potrebujeme, leadership a zdravý tlak na hráčov, ale aj pokoj keď to bude potrebné. Je to kvalitný tréner, ktorý bude mať vysoké nároky nie len na hráčov, ale aj na tréningový proces." povedal na margo podpisu Ľuboš Pisár, generálny manažér tímu. 

Popis obrázka