Líder tabuľky presvedčivo zdolaný, hetrik Turnbulla

21.01.2024 18:42

Stiahnuť obrázok
Líder tabuľky presvedčivo zdolaný, hetrik Turnbulla | HC 05

Pred hráčmi bola náročná skúška v podobe merania síl proti vedúcemu celku tabuľky, ktorým je Spišská Nová Ves. Do duelu sme nastupovali s nelichotivými tromi prehrami v rade, pri ktorých sme navyše inkasovali celkovo až dvadsať gólov. Vo vzduchu tak viselo natiahnutie nepriaznivej série, čo však naši hokejisti dokázali odvrátiť a aj vďaka skvelej prvej tretine ostávajú body pod Urpínom.

Niektorí diváci sa ešte nestihli poriadne usadiť a už sa prvýkrát menil stav zápasu. Po sedemnástich sekundách totiž rozvlnil sieť za Surákom náš obranca Šenkeřík a vo veľmi krátkom čase sme sa ujali vedenia. Za hostí pohrozil Nellis a na začiatku 9. minúty ukázal individuálne kvality Kerbashian, ktorý sa preštrikoval cez trojicu brániacich hráčov, no tiesnený nezakončil ideálne. Z následnej kontry sa pokúsil v zložitej situácii zakončovať Bíreš, následne si našiel puk Gašpar a robustný útočník zvyšoval na 2:0.

Zhruba šesť minút pred koncom prvej časti neuspeli v prečíslení Wilkins s Turnbullom, keď to druhý menovaný dostal na bekend a nestihol optimálne zakončiť a na opačnej strane posielal nebezpečný projektil do priestoru brány Merezhko, po ktorom neúspešne pretláčal puk do brány Bortňák. V záverečných dvoch minútach videli diváci v Tipsport Aréne sériu náročných súbojov v rohu klziska, z ničoho nič prišla prihrávka na útočnú modrú čiaru, kde číhal Turnbull a jeho bekendový blafák slávil úspech.

V prostrednej časti sa už postavil medzi tri žrde Melicherčík, ktorý sledoval skrátenú presilovku svojich spoluhráčov a v nej aj zásah Majdana, ktorého vyzval na gól Björkung. Opäť sme na moment poľavili a pri jednej zo situácii sme nedostali puk za modrú čiaru, navyše Džugan dostal trestuhodne veľa priestoru a na dvakrát prekonal Krošelja. Nechýbalo veľa a prakticky ihneď po buly mohli hostia dokonca vyrovnať, no odolali sme a odolávať sme museli aj pri prečíslení "rysov" a strele Bakoša, ktorý však našiel iba lapačku slovinského brankára. Do streleckej listiny sa mohol zapísať aj Wilkins, ktorý sa dostal k šanci po nepresnej strele Lužu, no v poslednej chvíli dobre zakročil Melicherčík. Od 35. minúty sme sa bránili početnej výhode súpera, počas ktorej nás minimálne dvakrát podržal Krošelj a v 38. minúte prišli ďalšie chvíle Turnbulla, ktorý najprv neuspel po jednom z prečíslení, aby pár sekúnd na to strelou z prvej rozvlnil sieť.

V polovici tretej tretiny sa ukázala dokonala súhra dvojice Wilkins - Turnbull a bol to práve Carter Turnbull, ktorý zavŕšil svoj hetrik a zvyšoval už na 5:2. Spišiaci neskladali zbrane a aj s dávkou šťastia prakticky okamžite odpovedali, po strele Merezhka sa pokúsil o rozohrávku Šenkeřík, no trafil iba pred ním stojaceho hráča, od ktorého si puk našiel cestu do siete. Tri a pol minúty pred koncom prišiel oddychový čas hostí a po ňom nasledoval vabank v podobe hry v šestici, čo naši hráči korunovali aj šiestym gólom. Postaral sa oň v 57. minúte Petriska, ktorý však ešte nepečatil skóre zápasu. Spečatenie prišlo 67 sekúnd pred koncom a po úniku Výhonského, ktorý dobre namierenou strelou prekonal bezmocného Melicherčíka a stanovil výsledok zápasu na konečných 7:3.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Spišská Nová Ves 7:3 (3:0, 1:2, 3:1)

Góly: 1. Šenkeřík (Wilkins, Turnbull), 9. Gašpar (Bíreš, Bačik), 19. Turnbull (Hora), 38. Turnbull (Šenkeřík), 51. Turnbull (Wilkins), 57. Petriska (Faith), 59. Výhonský – 22. Majdan (Björkung, Kerbashian), 24. Džugan (Myklukha), 51. Merezhko. Rozhodovali: Goga, Výleta - Durmis, Gegáň, vylúčení: 5:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1958 divákov.

HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (Belányi) – Bačik, Šenkeřík, Hora, D. Stránský, Ďatelinka, Luža, Žabka – Wilkins, Vela, Turnbull – Gašpar, Bíreš, Matoušek – Petriska, Langkow, Faith – Macek, A. Stránský, Výhonský

HK Spišská Nová Ves: Surák (21. Melicherčík) – Ališauskas, Merezhko, Žiak, Valach, Romaňák, Björkung, Groch – Burgess, Nellis, Bakoš – Majdan, Kerbashian, Drábek – Džugan, Myklukha, Vandas – Frankovič, Bortňák, Rapáč

Povedali po stretnutí

Raimo Helminen, hlavný tréner: „Tažký zápas, ťažký... mali sme dobrý vstup do zápasu. Súper má skvelý tím, aj preto vedú ligu a po celý čas vedia byť nebezpečení. Mali sme veľa šancí, no našťastie sme udreli v pravý čas, keď sa hostia v druhej tretine takmer vrátili do zápasu. Aj napriek tomu sme umožnili protivníkovi veľa šancí, celkovo ich bolo v zápase až veľmi veľa, a to na oboch stranách. Koniec-koncov, sme radi za toto dnešné víťazstvo. Carter Turnbull je v poslednej dobe fantastický a dáva dôležité góly."

Carter Turnbull: „Samozrejme, boli sme sklamaní z piatkovej prehry 3:7, ale dnes sme 7:3 vyhrali, takže sme šťastní z toho, ako sme zareagovali. Zlepšili sme hru v defenzíve, kde sme v piatok strácali. Veľa sme sa o tom v šatni rozprávali v sobotu, a dnes sa to ukázalo, nedovolili sme im toho veľa v ofenzíve. Po znížení súpera na 3:2 sme sa snažili ostať pozitívne naladení. Niektorí chalani boli z toho frustrovaní, ale na lavičke sme si povedali, že musíme zachovať pokoj a ďalší gól dať my, čo sa nám podarilo. Pokiaľ ide o môj výkon, tak bol dobrý. Párkrát sa mi puk šťastne odrazil, hýbal som sa a cítil som sa dobre. Veľa hetrikov som v kariére nedal, spočítal by som ich na prstoch jednej ruky. Nestáva sa mi to teda často, takže je to úžasné.“

Petr Šenkeřík: „Pristúpili sme k tomu lepšie ako v minulom zápase. Plnili sme to, čo sme mali. Nestrácali sme puky, aj keď samozrejme, nejaké prečíslenia tam mali, pretože sú najlepší tím v lige. Dávali sme si na to väčší pozor, ale musíme hrať takto s každým súperom, bez ohľadu na to, či je to Spišská alebo Zvolen. Gól v prvom streidaní som už predtým dal, ale taký gól (po odraze od Romana Faitha do vlastnej brány) som ešte nevidel, taký uhol, že sa to odrazilo ešte takto späť. Zaujímavé, ale našťastie to bolo za stavu, kedy sme si to už postrážili. Pri mojom góle sa puk odrazil spoza brány a snažil som sa to prestraliť, našťastie to tam padlo. Pri asistencii som dostal trošku času, takže som mal čas sa pozrieť. Carter (Turnbull) si tam výborne odstúpil, a potom to pekne trafil. Akurát tie dva góly, ktoré nám dali (na začiatku druhej tretiny), nás trošku rozhodili, ale nie natoľko, aby ten zápas otočili. Carter hrá super, je veľmi rýchly, vždy sa tlačí do brány a sme radi, že ho tu máme. Dúfam, že mu to tam bude padať ďalej.“