HC MONACObet Banská Bystrica

Liptákov sme zdolali, nový klubový rekord Ďatelinku

07.01.2024 18:36

Stiahnuť obrázok
Liptákov sme zdolali, nový klubový rekord Ďatelinku | HC 05

Pod Urpínom sa prepisovala história, pri výhre nášho tímu nad Liptovským Mikulášom odohral kapitán Ivan Ďatelinka už 489. zápas v drese s baranom na hrudi, čím prekonal doterajší rekord Mateja Češíka. Skúsený obranca bude na stretnutie spomínať v dobrom, svojich spoluhráčov totiž doviedol k výhre 3:1, keď jediný presný zásah Liptákov prišiel až v 57. minúte.

Po dlhšom čase sme zažili pomerne impozantný vstup do zápasu, keď už po 120 sekundách svietil na kocke stav 2:0. O prvú zmenu skóre sa postaral Rastislav Gašpar, ktorý už po 25 sekundách presilovky trestal prvé vylúčenie hostí z konca úvodnej minúty. Netrvalo dlho a naši hráči opäť vrhli sily do útoku, čo zúročil Výhonský a po ňom najmä Petriska, ktorý dorážkou zvyšoval na rozdiel dvoch gólov. Hosťom sa síce v úvodnej časti podarilo zaknihovať gól, ktorý sa však na podnet našej lavičky opätovne preskúmaval na videu. Arbitri stretnutia zásah zo 14. minúty napokon neuznali, nakoľko situácii predchádzalo postavenie mimo hry a skóre sa nemenilo ani po šanci Nespalu a zákroku Belányiho.

Hostia boli blízko zníženia v 22. minúte, kedy mal gól na hokejke Avtsin, lenže hosťom sa nedarilo dostať puk do siete a nepomohla im k tomu ani následná séria presiloviek. V polovici sa takmer ujala situácia po konci jedného z našich vylúčení, kedy sa Wilkins v prečíslení rozhodol prihrať Bírešovi, no v poslednej chvíli dobre zasiahol jeden z vracajúcich sa Liptákov. Aj zvyšné pasáže prostrednej časti poznačili vylúčenia na oboch stranách, no diváci sa už v druhej dvadsaťminútovke gólu nedočkali.

Na ten sa čakalo do 51. minúty, kedy po nahodení Pavúka a prihrávke Turnbulla upravoval na 3:0 útočník Matt Wilkins. Niečo vyše štyroch minút pred koncom ešte oslabil náš tím Adam Stránsky, na čo lavička hostí reagovala odvolaním Krasikova a hostia si vypýtali aspoň kozmetickú úpravu skóre. Plány na čisté konto pre Belányiho zmaril Hraško, ktorý strelou od modrej rozvlnil siet našej brány. Liptáci to síce znovu skúsili v šestici, no presného zásahu sa už nedočkali, a tak sme sa po šesťdesiatich minútach mohli radovať zo zisku troch bodov.

HC '05 Banská Bystrica – MHk 32 Liptovský Mikuláš 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Góly: 2. Gašpar (Bačik, Bíreš), 2. Petriska (Výhonský), 51. Wilkins (Turnbull, Pavúk) – 57. Hraško (Berry). Rozhodovali: Goga, Moller – Ordzovenský, Frimmel, vylúčení na dve min.: 7:3, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, diváci: 1896.

HC '05 Banská Bystrica: Belányi – Bačík, Šenkeřík, Hora, D. Stránský, Luža, Ďatelinka, Žabka, Pavúk – Turnbull, Vela, Wilkins – Gašpar, Bíreš, Macek – Výhonský, R. Faith, Petriska – Plančár, A. Stránský, Matoušek

MHk 32 Liptovský Mikuláš: Krasikov – L. Lalík, Mezovský, Vasiljev, Žilka, F. Fekiač, Hraško, D. Jendroľ – J. Sukeľ, Quince, Avtsin – Berry, Egle, A. Nauš – Kriška, Uhrík, Lahtinen – Nespala, Vankúš, T. Nauš

Povedali po stretnutí

Raimo Helminen, hlavný tréner: „Bol to ťažký zápas, súper hral tvrdo, v každom striedaní to bolo náročné. Pomerne rýchlo sa nám však podarilo ujať vedenia 2:0, čo pramenilo z našej dobrej hry, no po zvyšok zápasu to bolo viac vyrovnané. Samozrejme, mali sme veľa vylúčených, nemôže sa nám to stávať. Ťažko sa vyhráva, keď strávite takmer štyri minúty v oslabení o dvoch hráčov. Napriek tomu som však spokojný s tým, čo dnes hráči ukázali.“

Ivan Ďatelinka, nový klubový rekordér v počte odohratých zápasov: „Je to viacmenej väčšia polka kariéry, ktorú som tu odohral a som za to vďačný, že si na to spomenuli. Ja tie štatistiky nesledujem a preto to bolo trochu prekvapenie pre mňa. Ak bude zdravie slúžiť, učite by som ešte rád pridal pár zápasov. Na margo zápasu: v prvej tretine sme mali dobrý vstup. Koniec tej tretiny bol trochu horší, mohli nám dať kľudne 2-3 góly, ale udržali sme to. V druhej tretine sme mali výborné oslabovky, udržali sme aj dve oslabovky o dvoch hráčov, viac ako minútu a v tej tretej sme kontrolovali hru. Snažili sme sa nepustiť ich do nejakých šancí, čo sa nám podarilo. Potrebovali sme tri body a išli sme si za tým od začiatku, bolo to vidno na ľade.“

Ján Petriska: „Myslím si, že sme veľmi dobre začali, vybehli sme na nich a vybojovali sme presilovku, ktorú sme premenili. Hneď druhé striedanie ďalší gól, ale potom neviem čo sa stalo. Trochu sme začali hrať laxnejšie, prišli zbytočné fauly a začalo to byť vyrovnané. Ukázala sa veľmi dobrá práca brankára a v oslabení a v tretej tretine sme si to už postrážili. (Na margo rekordu Ivana Ďatelinku): Je to neuveriteľné a je neuveriteľné, akú má energiu a ako vládze a čo prináša do toho tímu. Určite je aj vzorom pre nás mladších, pretože v jeho veku, s jeho prístupom a tá pozitívna energia, ktorú prináša, je fakt super.“