HC '05 Banská Bystrica

Michal Plančár: Debutom v extralige sa mi splnil môj detský sen

23.09.2023 15:11

Stiahnuť obrázok
Michal Plančár: Debutom v extralige sa mi splnil môj detský sen | HC 05

Viacerí fanúšikovia zrejme zbystrili pozornosť, keď v nominácii na piatkový duel proti Humennému uvideli na krídle štvrtého útoku meno Plančár. Tí zvedavejší si už pred stretnutím vyhľadali o koho ide, tých menej zvedavých to zrejme zaujalo až v momente, keď videli mladíka, ktorému jeho prilbu zdobila mriežka. Michal Plančár sa stal štvrtým najmladším debutantom najvyššej slovenskej súťaže a po Daliborovi Dvorskom druhým najmladším v drese s baranom na hrudi.

Talentovaný útočník si odkrútil premiéru medzi mužmi vo veku 15 rokov, 7 mesiacov a 19 dní. Zaradil sa tak za mená ako Andrej Podkonický, Dalibor Dvorský alebo Šimon Nemec. Aké pocity zavládli v mladom forwardovi, keď sa dozvedel, že bude súčasťou zostavy na duel proti Humennému? „Bol to úžasný pocit, keďže som si uvedomil, že sa mi plní môj detský sen,“ začal svoje rozprávanie hráč, ktorý síce vekovo spadá do kategórie dorastencov, no v aktuálnom ročníku pôsobí medzi juniormi. Ako sám priznal, obavy sa snažil odložiť bokom a vypočul si mnohé rady o tom, ako si svoj krst ohňom čo najviac užiť: „Skôr som nevedel čo mám očakávať, lebo nikdy som nič podobné nezažil a samozrejme som sa tešil. Chalani v kabíne mi vraveli, že si to mám hlavne užiť a že si to budem pamätať aj s odstupom času.“

Pre tak mladého hráča môže byť účinkovanie v najvyššej slovenskej súťaži niečo ako vysoká škola hokeja – na všetko je omnoho menej času a konkurencia oplýva omnoho väčšou rýchlosťou a bohatými skúsenosťami. Práve skúsenosti sú niečo, čo hráči nadobúdajú hernou praxou a rokmi strávenými v hokejovom kolotoči. Preto niet divu, že Michala Plančára si počas jeho debutu vzali pod pomyselné krídla harcovníci, ktorí majú už v extralige čo-to odohraté. „Dostal som veľa rád a hrať v jednom tíme s hráčmi ako sú Ivan Ďatelinka, Rasťo Gašpar či Tomáš Matoušek je úžasné. Už len vidieť ich v kabíne je splneným snom,“ neskrýval nadšenie šikovný mladík.

Popis obrázka

Michal Plančár si podľa svojich slov miesto v zostave zastal, čo potvrdil v pozápasovom rozhovore aj tréner Shedden. Na druhej strane, všetci sa zhodujú na tom, že pri tak mladých hráčoch je najlepšou cestou nemať veľké očakávania a tým nevytvárať zbytočný tlak: „Na ľade sa mi podarilo neurobiť nejakú fatálnu chybu, ale skôr by som povedal, že sa mi podarilo užiť si ten zápas naplno tak, ako mi radili rodičia, kamoši, frajerka, ale aj tréneri či spoluhráči,“prezradil deň po stretnutí mladý útočník, ktorému sa z tribún dostalo veľkej podpory: „Pravdupovediac nečakal som to. Užíval som si to parádne už na rozcvičke a záverečná ďakovačka bola niečo úžasné. Chcel by som poďakovať všetkým fanúšikom za podporu – bolo ju cítiť, dodal na záver stále len pätnásťročný Michal Plančár.

Čísla, štatistiky a zaujímavosti vždy vyvolajú vlnu záujmu najmä medzi novinármi a zástupcami rôznych médií, a tak niet divu, že aj hlavný tréner Doug Shedden čelil po stretnutí otázkam týkajúcich sa nasadenia hráča, ktorý vo februári oslávi 16. narodeniny: „Nehodili sme ho hneď do vody, no aspoň mal možnosť pričuchnúť si k dianiu na ľade. Určite nepohorel,“ prezradil na pozápasových rozhovoroch kanadský lodivod, ktorého doplnil jeho asistent Hunor Marton: „Určite to pomôže pri jeho rozvoji. Ukázal nám, že v budúcnosti sa môžeme na neho v istých veciach spoľahnúť.“