HC '05 Banská Bystrica

Na brankárskom poste prišlo k výmene

31.01.2024 10:00

Stiahnuť obrázok
Na brankárskom poste prišlo k výmene | HC 05

Medzi zástupcami nášho klubu a funkcionármi v Poprade prišlo k rokovaniam o výmene na brankárskom poste, čo sa počas sezóny nestáva tak často. S Banskou Bystricou sa lúči náš odchovanec Filip Belányi, opačným smerom pod Urpín príde talentovaný Eugen Rabčan.

Filip Belányi bol súčasťou hlavného mužstva už od sezóny 2020/21, kedy dostal príležitosť ukázať svoje umenie. Do extraligových vôd naskočil po vydarených výkonoch v drese Levíc a už počas prvej sezóny v seniorskom tíme Bystrice naskočil celkovo do 29 duelov. 

Len šesť štartov mu chýbalo, aby zaknihoval okrúhle 100. vystúpenie v našom drese. Aj napriek tomu mu jeho 94 stretnutí postačuje na 3. miesto v počte odchytaných zápasov v histórii klubu. Výkonmi zarezonoval najmä počas dvoch sérií bez inkasovaného gólu, keď najprv neinkasoval 137 minút počas sezóny 2020/21 a tento svoj zápis prekonal v práve prebiehajúcom ročníku, kedy neinkasoval 167 minút a 22 sekúnd. V priemere inkasoval počas štyroch sezón 2,93 gólu na zápas a pochytal 90,66% striel našich súperov, celkovo zaznamenal tri čisté kontá a pripísal si aj tri asistencie či šesť trestných minút. 

Koncom októbra 2021 obdržal reprezentačnú pozvánku a na novembrovom Nemeckom pohári odchytal doposiaľ svoj jediný reprezentačný seniorský zápas. 

Aj touto cestou nateraz Belkovi ďakujeme za odvedené služby a prajeme mu v jeho ďalšej kariére množstvo úspechov!

Jeho miesto zaujme agilný Eugen Rabčan, ktorý neprichádza do úplne neznámeho prostredia. V Banskej Bystrici totiž krátko pôsobil v sezónach 2020/21 a 2021/22, kedy však odchytal dokopy len sedem stretnutí. Dvadsaťdvaročný rodák z Levoče strávil väčšinu svojej kariéry v tímoch z východu Slovenska, kde si prešiel pôsobeniami v Spišskej Novej Vsi, Humennom a v Prešove, kde dal o sebe vedieť asi najviac počas sezóny 2022/23. V tejto sezóne si pripísal v 34 stretnutiach úspešnosť zásahov 92,11%. 

V aktuálnom ročníku obliekal dres Popradu, kde však nedostával množstvo príležitostí, a tak odchytal osem zápasov aj v prvoligovom AquaCity Pikes, čo je záložný tím popradských "kamzíkov". Aj mladý Rabčan upútal svojho času pozornosť realizačného tímu Slovenska a vo februári 2023 zažil svoj seniorský debut v drese s dvojkrížom na hrudi.

Zriedka sa v priebehu sezóny naskytne príležitosť posilniť tím s perspektívou na niekoľko sezón dopredu na takej dôležitej pozícii, akou je pozícia brankára. Táto výmena brankárov dávala zmysel pre budúcnosť našej organizácie. V Eugenovi získavame na dlhšie obdobie kvalitného a perspektívneho brankára, ktorý bude mať u nás dostatok času a priestoru sa zlepšovať. Posilňovanie brankárskej pozície týmto u nás nekončí a ku Gašperovi Krošejlovi a Eugenovi Rabčanovi pribudne do konca prestupového obdobia ešte jeden brankár," povedal na margo výmeny Ľuboš Pisár. 

S Eugenom Rabčanom sme sa dohodli na pôsobení v našom tíme na ďalšie 2 roky s možnosťou opcie. Eugenovi prajeme s baranom na hrudi množstvo úspechov. 
Vitaj pod Urpínom!