HC MONACObet Banská Bystrica

Na pozíciu brankára prichádza dvojnásobný majster fínskej ligy

13.06.2024 10:44

Stiahnuť obrázok
Na pozíciu brankára prichádza dvojnásobný majster fínskej ligy | HC 05

Brankársky post je mimoriadne kľúčový a doposiaľ jediným podpísaným brankárom pred novou sezónou bol Eugen Rabčan. Perspektívny slovenský brankár k sebe získa mimoriadne skúseného a veľmi kvalitného partnera. Pod Urpín totiž smeruje český gólman, držiteľ dvoch majstrovských titulov z najvyššej fínskej ligy, Dominik Hrachovina.

Rodák z Brna krátko pred začiatkom sezóny oslávi 30. narodeniny, čo z neho robí brankára v perfektnom hokejovom veku. Vyzretého, dostatočne skúseného, no zároveň má stále najlepšie roky pred sebou. Hrachovina už v pomerne mladom veku zamieril na sever Európy, kde ho zlákala v tom čase slávna fínska brankárska škola. Roky driny priniesli postupne svoje vytúžené ovocie a český brankár zaujal miesto v hlavnom tíme Tappara Tampere.

Svoj vzostup výraznejšie potvrdil v sezóne 2015/2016 a od nasledujúceho ročníka už zaujal miesto klubovej jednotky. Hrachovina sa zhostil svojej úlohy v najlepšom možnom svetle a výsledkom boli dva majstrovské tituly v rade. Hoci v prvej z úspešných sezón odchytal menšiu porciu a vo vyraďovacej fáze dostal príležitosť len v dvoch zápasoch, o rok na to už bol veľmi podstatnou súčasťou obhajoby prvenstva a v play-off odchytal všetkých 16 zápasov. Okrem klubových úspechov pútal pozornosť vynikajúcimi individuálnymi štatistikami, ako priemerom inkasovaných gólov, tak aj úspešnosťou zákrokov.

V jednom z rozhovorov následne konštatoval, že zrejme len fyzické parametre, konkrétne jeho výška, ho delí od NHL. V najprestížnejšej súťaži sa čoraz viac udomácňovali robustnejší brankári ako Vasilevsky alebo Hellebuyck. Napriek tomu však patril vo Fínsku aj naďalej medzi najelitnejších brankárov a v sezóne 2017/2018 bol veľmi blízko tretieho titulu. Vo finále podľahli Kärpät Oulu a Hrachovina tak pridal do zbierky striebornú medailu. 

Nasledoval presun do KHL a pôsobenie v Baryse Astana, odkiaľ zamieril do švajčiarskeho Ambri-Piotta. Tam podpísal zmluvu len na pár mesiacov s možnosťou opcie, čo však vedenie jeho vtedajšieho zamestnávateľa nevyužilo a nasledoval návrat do rodného Česka. V novembri 2019 podpísal zmluvu s Libercom, kde po brilantnej základnej časti ašpirovali aj na celkové prvenstvo. Dobre rozbehnutý vlak pribrzdil a následne zastavil koronavírus a sezóna bola podobne ako u nás predčasne zrušená a ukončená.

Skvelými výkonmi si vypýtal znovuspojenie s jeho niekdajším zamestnávateľom Tapparou, s ktorou si vylámal zuby v semifinále play-off na neskoršom víťazovi. Dominik napokon prichádza pod Urpín z českého tímu HC Motor České Budejovice, kde bol posledné tri sezóny dôležitou oporou. "Rozhodol som sa prijať ponuku aj vďaka jednaniu pána Pisára a pána Országha, ich vízii a vízii klubu napredovať a spraviť v Banskej Bystrici opäť úspech, to všetko ma presvedčilo. Budem sa snažiť na sebe pracovať deň čo deň, čo verím, že pomôže tímu ku kvalitným výsledkom. Bude to pre mňa nová skúsenosť, na ktorú sa teším," povedal po podpise pre náš web Dominik Hrachovina.

K podpisu sa vyjadril aj hlavný tréner Vladimír Országh: "Veľmi sa tešíme, že sa nám podaril tento podpis, Dominik bol pre nás priorita číslo jedna a som rád za celú organizáciu aj za manažment, že to dotiahli do dobrého konca. Dominik je jeden z top českých brankárov v extralige a má za sebou výborné sezóny vo Fínsku, kde sa podielal na majstrovskom titule. Zhodou okolností ostal bez angažmá a to bola šanca pre nás, ktorú sme využili. Som rád, že bude súčasťou nášho tímu, máme od neho veľké očakávania a tešíme sa na spoluprácu."

"Som rád, že sa nám podarilo dohodnúť s kvalitným brankárom so skúsenosťami v ideálnom veku ako je Dominik Hrachovina. S jeho príchodom ideme do dlhej sezóny s dvojicou kvalitných brankárov. Ako povedal Vlado Országh, Dominik bol pre nás prioritou dlhšiu dobu. A osobne som rád, že úspešnému dotiahnutiu zmluvy s ním sme prispeli všetci v organizácii," dodal Ľuboš Pisár, generálny manažér športovej časti.

 

Popis obrázka