HC MONACObet Banská Bystrica

O výhre nad Popradom rozhodla výborná druhá tretina, séria výhier pokračuje

10.12.2023 18:47

Stiahnuť obrázok
O výhre nad Popradom rozhodla výborná druhá tretina, séria výhier pokračuje | HC 05

December našim hráčom doposiaľ vychádza. Pred nedeľným zápasom proti Popradu ťahali zverenci trénera Helminena štvorzápasovú sériu výhier, ktorú hodlali predĺžiť a spríjemniť si tak predvianočnú, reprezentačnú prestávku. A hoci sme proti "kamzíkom" prehrávali, v druhom dejstve hráči s baranmi na hrudi poriadne zabrali, duel otočili vo svoj prospech a vedenie si postrážili až do záverečného hvizdu.

Úvodné minúty nám poskytli početné výhody, ktoré však ostali nevyužité a v podobnom duchu sa niesla aj presilovka Popradčanov pri vylúčení Turnbulla z 9. minúty. Šance sa však hromadili na oboch stranách, blízko ku gólu bol na konci 15. minúty Vela, no boli to hostia, ktorí sa postarali o zmenu skóre ako prví. Do streleckej listiny sa zapísal obranca Kotvan, ktorý namieril presne a prekonal Krošelja v našej bráne, čím zaistil "kamzíkom" pred odchodom do kabín tesný, jednogólový náskok.

O ten však súper v prostrednej časti prišiel, keďže naši hráči už po troch minútach trestali faul Mlynaroviča. O vyrovnanie sa postaral Šenkeřík, pre ktorého to bol premiérový gól v našom drese a udialo sa tak po jeho tvrdej rane od modrej čiary. V drese hostí sa viackrát prezentoval nebezpečnými pokusmi najmä ostrieľaný Záborský, no hrozili aj Dmowski či Urbánek. V polovici zápasu videli diváci viac boj, než hokejovú krásu, no bolo cítiť, že ide o veľa a oba celky chceli strhnúť momentum na svoju stranu. To sa napokon podarilo nášmu tímu, keď v 35. minúte zaúradoval dôraz dobiedzajúceho Petrisku, ktorý prepasíroval puk do siete, vďaka čomu sme sa ujali vedenia. V 38. minúte prišla okulahodiaca prihrávka od Šenkeříka, ktorý na opačnej strane videl voľného Wilkinsa a kanadský útočník strelou z prvej zvyšoval už na 3:1.

V tretej tretine sme sa ubránili aj krátkemu oslabeniu o dvoch hráčov, a to aj napriek veľkému tlaku Podtatrancov, ktorí obstreľovali slovinského brankára v našich farbách. Krošelj mal na tribúnach výdatnú podporu, no aj napriek tomu sa neubránil menšej chybe, ktorá viedla k zníženiu, čo však museli najprv preskúmať arbitri stretnutia spolu s videorozhodcom. Tento moment však nebol predzvesťou podobnej drámy ako v piatok a bolo vidieť, že slová hráčov o tom, že sa musíme poučiť padli na úrodnú pôdu. Vo zvyšku zápasu sme totiž už neinkasovali a dokráčali sme tak k cennému, opäť tesnému, no tentokrát trojbodovému víťazstvu, čím sme narušili popradskú fazónu v podobe šiestich výhier v rade.

HC '05 Banská Bystrica – HK Poprad 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)

Góly: 22. Šenkeřík (Wilkins, Adam), 35. Petriska (Adam, D. Stránsky), 38. Wilkins (Šenkeřík, Vela) – 18. Kotvan (D. Brejčák, Calof), 48. Dmowski (McFadden) Rozhodovali: M. Korba, Honský – Ordzovenský, D. Konc ml., vylúčení na 2. min: 5:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, diváci: 1994.

HC '05 Banská Bystrica: Krošelj – Bačik, Šenkeřík, Hora, D. Stránsky, Luža, Ďatelinka, Žabka – Turnbull, Vela, Wilkins – Petriska, Adam, Výhonský – Gašpar, Bíreš, Macek – Štrauch, A. Stránsky, Plančár

HK Poprad: Vay – O. Turan, McFadden, Brincko, Kotvan, J. Brejčák, D. Brejčák – Svitana, Coulter, Dmowski – Záborský, Urbánek, Calof – Kukuča, M. Suchý, Šotek – Matej Paločko, Mlynarovič, Bodnár

Povedali po stretnutí

Raimo Helminen, hlavný tréner tímu: „Bol to ťažký zápas, Poprad je dobrý tím, silný a veľmi dobre korčuľujú, hrajú jednoduchý hokej. Prvá tretina bola dobrá, hoci súper dal jeden gól, no bol som spokojný s výkonom. V prostrednej časti sme mali s nimi trochu problémy, párkát sa udržali v našom pásme na dlhší čas a spôsobovali nám ťažkosti. Dobre sme však bránili, s čím môžeme byť spokojní. Počas celého zápasu sme tvrdo dreli, a hoci to bolo viacmenej o jednom góle, sme radi, že berieme tri body práve my.“

Petr Šenkeřík: „Myslím, že to bol vyrovnaný zápas, hralo sa hore-dolu a v druhej tretine sme boli trošku lepším tímom. Pracovali sme celých 60 minút a vrátilo sa nám to tromi bodmi. Je príjemné dať gól, no dôležitejšie sú tímové body. Keď tím hrá dobre, body sa zbierajú jednoduchšie. Čo sa týka prihrávky na Wilkinsa, videl som, že si tam nabieha z druhej strany a videl som, že ide na mňa nejaký ich veľký obranca, takže som sa to snažil prihrať čo najrýchlejšie, nech ma tam úplne nezničí. Matt to trafil pekne, nebolo to ľahké, pretože som dával prudkú prihrávku cez celé klzisko. Som rád, že vyhrávame, začali sme plniť veci, ktoré od nás tréner chce. Jednoducho posúvať puky, veľmi ich nedržať v okolí modrých čiar. Vracia sa nám to, máme päť výhier v rade a verím, že to bude pokračovať. Začiatok bol pre mňa ťažký, deväť mesiacov som nehral zápas a trochu som sa hľadal. Dúfam, že už to bude lepšie a budem môcť pomáhať tímu dobrou defenzívnou hrou a v presilovkách a peknými prihrávkami. Je to iná súťaž ako v Česku, hrá sa tu veľmi hore-dole. Ťažko to s niečím porovnať, no je to rýchla súťaž, zvykám si.“

Gašper Krošelj: „Vedeli sme, že Poprad je dobrý tím, ktorý hrá dobre vonku a doma ešte lepšie. Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, no aj my máme formu. Po výhre nad Humenným, kde sme sa trochu trápili, sme dnes išli od prvej minúty a hrali sme lepšie, mali sme dosť príležitosti. Oni dali gól po odraze, no druhá tretina už bola naša. Mali aj oni také šance, no obrancovia mi pomohli, boli sme v tom spolu. Vedeli sme, že v tretej tretine zaberú, no dobre sme ich držali super. Bola tam odo mňa chyba, neporozmeli sme si s obrancami, stane sa. Bol to zaujímavý zápas až do poslednej sekundy. Slovinských fanúšikov som nepoznal, no počul som, že sú to nejakí to nejakí vojaci, ktorí tu pôsobia na nejakej misii alebo niečo podobné. Bolo pekné, že sa prišli pozrieť a boli tak hlasní. Naša päťzápasová séria je pozitívna, no aj keď nás čaká prestávka, musíme si v hlavách zrovnať, že nás čaká do konca ešte veľa zápasov.“