HC MONACObet Banská Bystrica

Ofenzívu doplní kanadský univerzál Matthew Wedman

08.07.2024 14:07

Stiahnuť obrázok
Ofenzívu doplní kanadský univerzál Matthew Wedman | HC 05

Pred mesiacom rozhodol víťazným gólom o zisku titulu svojho tímu v zámorskej ECHL, aby následne učinil zásadné životné rozhodnutie. V dvadsiatichpiatich rokoch prvýkrát opustí Severnú Ameriku a zamieri na starý kontinent, kde sa stane súčasťou nášho tímu. Reč je o robustnom kanadskom útočníkovi, ktorým je Matthew Wedman.

V roku 2019 zaznelo jeho meno na vstupnom drafte do najprestížnejšej NHL, kde si ho vybrali zástupcovia Floridy Panthers. Bolo to odmenou za vydarené sezóny v juniorskej WHL, kde Matt počas necelých piatich sezón pôsobil v tíme Seattle Thunderbirds. Zlomový bol najmä ročník 2018/19, v ktorom nastrieľal rodák z Edmontonu v základnej časti rovných 40 gólov. Pridal k nim aj 37 asistencií a stal sa najproduktívnejším hráčom tímu. Fyzické parametre ho zároveň predurčujú k tvrdej hre, čo sa pretavilo do 110 trestných minút. Wedman meria 191 centimetrov a váži 94 kilogramov, čo rád využíva vo svoj prospech a ako bonus, dokáže zahrať na krídle, aj na pozícii centra.

Z WHL, kde si zahral aj vo farbách Kelowna Rockets, presedlal do ECHL a viackrát sa snažil presadiť aj v AHL, konkrétnejšie na farme Ottawy Senators. V záložnom tíme Belleville Senators odohral počas ročníkov 2021/22 a 2022/23 celkovo 112 zápasov, v ktorých zaknihoval 25 bodov (14+11). Uplynulý ročník bol pre dobre stavaného univerzála pomerne turbulentný, keďže sezónu odštartoval v ECHL v tíme Fort Wayne Komets. 

Trikrát však hosťoval v AHL, a to hneď vo farbách troch rôznych tímov a postupne si zahral za Cleveland Monsters, Henderson Silver Knights a najväčšiu porciu absolvoval v Calgary Wranglers. V marci 2024 ho však jeho pôvodný zamestnávateľ vymenil do tímu Florida Everblades, kde nastupoval počas play-off. Tento krok sa napokon ukázal z pohľadu Matta Wedmana ako správny, keďže bol pri zisku majstrovskej trofeje. Čerešničkou na torte bola skutočnosť, že o všetkom rozhodol gólom v predĺžení piateho zápasu. Celkovo získal v 23 zápasoch vyraďovacej časti 15 bodov (5+10) a ukázal tak, že v kľúčových fázach sezóny je na neho spoľah.

„Po rozhovore s Ľubošom a Vladimírom Országhom som vedel, že Banská je pre mňa to pravé. O organizácii, meste a fanúšikoch som počul samé dobré veci. Cítiť tam chuť po víťazstvách a to je to, čo očakávam od tohto tímu v tejto sezóne," prezradil pre náš web dvadsaťpäťročný Matthew Wedman.

Krátke stanovisko poskytol aj Ľuboš Pisár: „Matt prinesie veľkosť, solídne korčuľovanie, obojsmerne dobrý hokej a víťaznú kultúru. Vie prispieť v ofenzíve, bude to jeden z našich nosných hráčov, s ktorým sa počíta do všetkých herných situácií."

Popis obrázka