HC MONACObet Banská Bystrica

Päť gólov v sieti Nitry prinieslo cennú výhru, dvakrát sa trafil Hora

28.11.2023 20:20

Stiahnuť obrázok
Päť gólov v sieti Nitry prinieslo cennú výhru, dvakrát sa trafil Hora | HC 05

Pod Urpín pricestovali v rámci 22. kola hokejisti Nitry, ktorým veru bolo čo oplácať. Mužstvo pod vedením trénera Helminena, ktorý po prvýkrát okúsil atmosféru domáceho prostredia, dokázalo napokon triumfovať a vďaka zisku troch bodov sme sa v tabuľke posunuli na siedme miesto.

Na prvú veľkú príležitosť zápasu nečakali diváci príliš dlho, keďže už po zhruba 40 sekundách mohol rozjasať tribúny Turnbull, ktorého však vychytal hosťujúci Aittokallio. Ten istý hráč pohrozil aj v 4. minúte, kedy však minul súperovu bránu, a tak sa rozhodli udrieť hráči Nitry. V 9. minúte sa menil stav zápasu v prospech hostí po zakončení Čederleho a opäť sme tak inkasovali ako prví. Turnbullovi to nebolo súdené ani na konci 11. minúty, kedy sa ocitol v úniku, no napokon prišlo z našej strany vyrovnanie zhruba o päť minút na to. Najprv sa takmer ujala strela Maceka, ktorý však opečiatkoval konštrukciu brány, no po ňom ukázal hlad po góle Hora, ktorému sa podarilo upraviť na 1:1. O necelú minútu na to sme dokonca viedli, keď sa naši hráči ocitli v rýchlej kontre, na konci ktorej bol Wilkins a do kabín sme tak odchádzali s tesným náskokom.

Do prostrednej časti sme si preniesli presilovú hru o dvoch hráčov, čo sa rozhodol už po pol minúte hry potrestať Vela, ktorý zvyšoval na 3:1. Druhé dejstvo bolo pomerne bohaté na góly, jeden padol dokonca v oslabení a podarilo sa ho zaznamenať Alexovi Výhonskému, ktorý pri vylúčení Pavúka upravoval na 4:1 a zdalo sa, že zápas bude mať pre nás relatívne hladký priebeh. Na to sa však rozhodol reagovať Buček, ktorému sa podarilo zaznamenať hneď dva presilovkové góly. Prvý v 33. minúte pri vylúčení Bíreša a 70 sekúnd pred sirénou putoval na trestnú lavicu Petriska, čo využil najproduktívnejší hráč hostí na stiahnutie nášho náskoku na rozdiel jediného gólu.

Vďaka tomu to bolo pred treťou tretinou pomerne otvorené, čo sa snažili už po pár sekundách hry využiť Buček s Gillom, lenže v prečíslení neuspeli. V 46. minúte sa prezentoval športovým gestom Lacka, vďaka ktorému arbitri stretnutia zrušili avizované vylúčenie na našej strane, no vzápätí si hostia museli odpykať hneď dva tresty. Tieto momenty sme na prípadnú poistku nevyužili, a tak sa pomaly schyľovalo k dramatickému záveru. Všetko navyše umocnilo vylúčenie nášho Wilkinsa a tlak Nitry, ktorý sme napokon ustáli a pri vabanku hostí v podobe hry bez brankára prišiel aj vytúžený piaty gól. Ten si na svoje konto pripísal Frank Hora, ktorý tak zaznamenal svoj druhý zásah v stretnutí, čím pečatil na konečných 5:3 v náš prospech.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Nitra 5:3 (2:1, 2:2, 1:0)

Góly a asistencie: 16. Hora, 17. Wilkins (Wichede-Wilde), 21. Vela (Wilkins, Eichwede-Wilde), 27. Výhonský (Petriska), 59. Hora – 9. Čederle (Slovák), 33. Buček (Gates, Gajdoš), 40. Buček (Gates, Gajdoš). Rozhodovali: Korba, Jobbágy – Valo, Jedlička. Vylúčení na 2. min: 5:5, presilovky: 1:2, oslabenia: 2:0, 1852.divákov

HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (Belányi) – Bačik, Wilde, Hora, Luža, Ďatelinka, Pavúk, Žabka – Wilkins, Vela, Turnbull – Petriska, Adam, Faith – Výhonský, Bíreš, Macek – Plančár, Stránský, Štrauch

HK Nitra: Aittokallio (Beržinec) – Bača, Cotton – Gajdoš, Valent – Stacha, Vitáloš – Fatul; – Buček, Gill, Bajtek – Harper, Gates, Jackson – Čederle, Slovák, Ridzoň – Okoličány, Bubela, Lacka

Povedali po stretnutí

Alex Výhonský: „Tak, hodnotí sa to dobre... myslím si, že cenné víťazstvo, keďže tá tabuľka je nabitá. Sú to body, ktoré sme potrebovali. Bol tam trošku výpadok v tej druhej tretine, ale tréner správne pokričal a uhrali sme to do víťazného konca. Vedeli sme, že majú dobré presilové hry. Sami sme si to skomplikovali tými zbytočnými vylúčeniami, ale sme radi, že sa nám to podarilo uhrať. Prvý gól za Bystricu potešil, už to bola dlhá doba. Človek sa môže presviedať, že to nemá v hlave, ale v hlave to má a určite zo mňa niečo opadlo. Budem rád, keď budem klubu nápomocný týmto smerom. Tréner kričí dosť, ale v dobrom zmysle slova (úsmev). Prakticky povedal to, čo mal, je to tá disciplína. Tá hra za takého stavu, nemôžeme si dovoliť lámať systém. Musíme hrať našu hru celý čas."

Raimo Helminen, hlavný tréner: „Mali sme dobrý začiatok, v prvej tretine sme hrali dobre a disciplinovane. Bol to z našej strany dobrý hokej, tvrdo sme pracovali, hrali sme jednoducho a dali sme dva góly, zatiaľčo súper jeden. V druhej tretine sme tiež makali, no bolo z našej strany hlúpe, že sme skoro pustili naše vedenie. V tretej časti sme to potvrdili a som rád, že sme zareagovali výhrou. Bolo tam pár chýb, no som rád, ako sme to v poslednej tretine zvládli. Treba sa tešiť z každej výhry. Na hráčov som nekričal, také veci nerobím. Výhonský si vymýšlal (úsmev)."