HC '05 Banská Bystrica

Po fantastickom výkone zdolávame Zvolen a posúvame sa na 6. miesto

01.03.2024 18:10

Stiahnuť obrázok
Po fantastickom výkone zdolávame Zvolen a posúvame sa na 6. miesto | HC 05

Pred dôležitým derby proti HKM bolo v hre posledných 9 bodov, ktorými môžu účastníci najvyššej súťaže miešať ligovým poradím. V snahe zachovať si nádeje na umiestnenie v hornej šestke potrebovali naši hráči v optimálnom prípade zvíťaziť v riadnom hracom čase. Osud to napokon zariadil tak, že po oduševnenom výkone sme aj vďaka skvelým presilovkám zvíťazili a zo stretnutia sme si odniesli plný bodový zisk. To nás napokon posunulo práve pred nášho dnešného súpera.

Úvodnému buly predchádzala menšia ceremónia v podobe ocenenia ikony extraligových klzísk a legendy nášho klubu, keďže kapitán tímu Ivan Ďatelinka absoloval na ľade "belasých" už svoj jubilejný tisíci štart v najvyššej súťaži. Oneskorený štart zrejme viac padol vhod hosťujúcemu celku, keďže už po 33 sekundách hry otváral stav stretnutia Marcinek, keď sa ujal jeho teč po zakončení jedného z jeho spoluhráčov. Už v 7. minúte bolo vyrovnané, keď sa v početnej výhode ukázali režisérske schopnosti Wilkinsa, ktorý našiel pri pravej tyčke osamoteného Velu a kanadský center rozjasal fanúšikov na tribúnach.

Postupne sme síce preberali iniciatívu, no v 14. minúte prišiel faul Ďatelinku a hráčom HKM stačilo len 11 sekúnd, aby rozvlnili sieť za Krošejlom. Postaral sa o to sám faulovaný Lukosevicius, ktorému ku gólu dopomohlo aj šikovné clonenie zo strany Bondru. Úvodná časť bola poznačená viacerými vylúčeniami a po jednom z nich prišlo opätovné vyrovnanie rezultátu, keď sa ukázali individuálne schopnosti Turnbulla. Kanadský hráč si prevzal puk pri mantineli, nakorčuľoval si s ním na os ihriska, kde sa šikovne zbavil hosťujúceho zadáka a presne mierenou strelou nedal Kupskymu šancu.

Do prostrednej tretiny sme vstúpili so zmenou na brankárskom poste a medzi tri žrde sa postavil Rabčan, ktorý však sledoval svojho náprotivka ako hasil šance Gašpara a následne aj v stopercentnej príležitosti Kupsky doslova okradol o gól Turnbulla. Aktivitou sme si však vybojovali ďalšiu presilovku, počas ktorej sme pokračovali v aktivite, až kým sa neujalo zakončenie Horu spomedzi kruhov a prvýkrát v zápase sme viedli. Zhruba v polovici zápasu prišlo aj k vzplanutiam vášní, čo vyústilo do hráčmi obľúbenej presilovky štyroch proti trom. V nej sa nám podarilo opäť gólovo presadiť, keď kanadský útok doplnený o Horu roztočil kolotoč vo zvolenskom pásme a do streleckej listiny pribudol aj Matt Wilkins. Rabčan priebežne likvidoval niektoré strely súpera spod Pustého hradu, ktoré väčšinou prichádzali z diaľky, no v 39. minúte hasil po nebezpečnom zakončení Csányiho.

V tretej tretine sme mali za cieľ dotiahnuť duel do úspešného konca, čo sa nám darilo a o dvojgólový náskok sme už neprišli, hoci Zvolenčania ho skresali na rozdiel jediného gólu. Našťastie pre nás sa tak udialo až v 57. minúte, kedy vykresal malú nádej pre svoj tím Bondra a jeho teč, ktorý smeroval až za Rabčanov chrbát. Mladý brankár však už viac neinkasoval, a tak sme sa mohli radovať z dôležitého víťazstva a emotívnych pozápasových osláv.

HC '05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 4:3 (2:2, 2:0, 0:1)

Góly: 7. Vela (Turnbull, Wilkins), 17. Turnbull (Vela, Hora), 27. Hora (Výhonský, Bíreš), 32. Wilkins (Hora, Turnbull) – 1. Zuzin (Šiška, C. Hults), 14. Lukosevicius (C. Hults, R. Bondra), 57. R. Bondra (Hain, M. Hults). Rozhodovali: Snášel ml., Štefik – Durmis, Bogdaň, vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše Nielsen – Mudrák obaja 5 + DKZ za pästný súboj, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0, 3016 divákov (vypredané).

HC '05 Banská Bystrica: Krošelj (21. Rabčan) – Luža, Bačik, D. Stránský, Hora, Nielsen, Ďatelinka, Žabka – Turnbull, Vela, M. Wilkins – Matoušek, Bíreš, Výhonský – Gašpar, Langkow, R. Faith – Štrauch, Petriska, Macek

HKM Zvolen: Kupsky – Mudrák, C. Hults, Hain, Andersson, Gachulinec, Rauhauser, Sládok – Marcinek, Šiška, Zuzin – Lukosevicius, M. Hults, M. Hecl – R. Bondra, Fortin, Kašlík (do 37. min) – Kolenič, Csányi

Povedali po stretnutí

Raimo Helminen, hlavný tréner: „Bol to ťažký zápas, ťažký... Mali sme trochu zlý začiatok, v prvom striedaní sme inkasovali, no som spokojný s tým čo sme predviedli následne a počas celého zápasu. Samozrejme, naše presilovky boli dnes veľmi efektívne, dali sme v nich štyri góly, čo je dosť. Mali sme tam ešte niekoľko šancí, dokonca aj v hre 5 na 5. Musím však vyjadriť spokojnosť s tým, ako sme sa dnes prezentovali. Pre hráčov je skvelé hrať pred plnými tribúnami, v takto skvelej atmosfére. Ak je plný dom, musíte sa prezentovať skvelou hrou.“

Ivan Ďatelinka, kapitán tímu: „Vyšlo to parádne a nemohol som si to lepšie priať. Vyhrali sme derby proti Zvolenu, dôležitý šesťbodový zápas o šiestu priečku, no ešte máme pred sebou dva zápasy a ešte nie je koniec. Dneska nás to veľmi potešilo. Dostali sme prvý gól hneď v úvode, ale nejako nás to nezlomilo, stále sme tomu verili a išli sme za tým. Dnes nám výborne vyšli presilovky, dali sme v nich tuším štyri góly, čiže toto je super pre nás. Musíme pokračovať v tomto nastavení a možno sa nám aj podarí tá šestka (umiestne v TOP 6). Máme to vo svojich rukách, nebudeme sa spoliehať na niekoho iného. My musíme hrať, aby sme brali nejaké body a keď vyhráme dva zápasy, tak by sme tam mali byť. Eugen to nemal ľahké, naskočil do rozbehnutého vlaku, ale zhostil sa toho bravúvne a vychytal aj nejaké šance. My sme radi, že ho tu máme, podržal nás a my sa mu to budeme snažiť vrátiť. Musím chlapcov zobrať na obed, niečo tam už bolo, nejaké vypisovačky, ale teraz na to ešte nie je čas a keď na to bude priestor, určite si to užijeme.“

Eugen Rabčan: „Prvé strely sú vždy ťažšie, tie prvé situácie tiež. Ale hráči predo mnou mi to uľahčili, perfektne bojovali. Na konci druhej tretiny mal Zvolen jednu veľkú šancu, no chvalabohu ma to trafilo. Potom sebavedomie už ide hore a na tom staviate. Najdôležitejšie bolo kontrolovať emócie, hráči chceli každého rozhodiť, využiť šancu na výhru, ale chvalabohu máme skúsené mužstvo, ktoré si emócie dokáže kočírovať. Čím viac ľudí, tým lepšie sa mi chytá, atmosféra bola perfektná a aj to človeku dodá energiu. Snažím sa trošku aj zabaviť ľudí, takže super. Ten gól, čo viem, nebol teč, ale ja som to vyrazil do niekoho pred sebou a od toho hráča to išlo do brány. Trošku taká smolná situácia, ale opäť musím vyzdvihnúť našu bojovnosť, záver sme skvelo zvládli. Ku Gašperovmu zdravotnému stavu sa veľmi nemôžem vyjadrovať, iba mi povedali, že nemôže pokračovať a že idem do brány.“