HC MONACObet Banská Bystrica

Po nováčikovi sme si poradili aj s Popradom, za nami je tak šesťbodový víkend

24.09.2023 21:44

Stiahnuť obrázok
Po nováčikovi sme si poradili aj s Popradom, za nami je tak šesťbodový víkend | HC 05

Nabudený piatkovou výhrou proti Humennému prišla výzva v podobe duelu proti rozbehnutým Popradčanom. Tí si dva dni dozadu priam „zgustli“ na obhajcoch trofeje z Košíc, no opäť sa potvrdilo, že extraliga je mimoriadne a vzácne vyrovnaná a čo platilo v piatok, neplatí dnes.

Skóre sa prvýkrát menilo už po necelých 90 sekundách, dobrý vstup hostí do stretnutia okorenil gólom náš niekdajší hráč Dominik Jendek, ktorého od mantinelu našiel Mlynarovič a Popradčania sa tak pomerne rýchlo ujali vedenia. Tempo hry najmä v úvodnej desaťminútovke diktovali práve Podtatranci, no následne sa chytili aj naši hráči a v dobrej príležitosti sa ocitol v úvode 11. minúty Faith, ktorého šancu však zneškodnil brankár Vay. Aj náš Filip Belányi sa zaskvel, keď v 16. minúte čelil príležitosti Beaudoina, diváci však už v úvodnom dejstve gól nevideli, a to ani pri početnej výhode našich hráčov a šanci Turnbulla.

Belányi podržal náš tím aj v úvode druhej časti, kedy čelil úniku skúseného zakončovateľa Záborského a mladý brankár držal naše nádeje aj pri šanci Kukuču z 37. minúty. Krátko na to sme prebrali iniciatívu a pred odchodom do kabín sme si zaistili tesné vedenie. O vyrovnanie sa postarali Turnbull s Velom, keď prvý menovaný dokorčuľoval nahodenie Ďatelinku a skvelou prihrávku vyzval Velu na presný zásah. Neubehli ani dve minúty a do streleckej listiny sa zapísal aj Gašpar, ktorý dokázal využiť zmätky v hosťujúcej defenzíve a dorážkou prekonal bezmocného Ádáma Vaya.

 V 44. minúte sme viedli dokonca dvojgólovým rozdielom, keď si strelecký účet v najvyššej súťaži otvoril americký zadák Frank Hora. Hostia sa pokúšali o okamžitú odpoveď, tá napokon prišla až v polovici tretej časti hry, keď sa po zaváhaní Wildea dokázal presadiť dobre mierenou strelou Svitana. Aj naďalej sme sa museli mať na pozore, Popradčania boli blízko vyrovnania v 54. minúte, keď mali góly na hokejke Kotvan a po ňom aj Kukuča, lenže proti bol dobre chytajúci Belányi. Napokon sme si misky váh priklonili na našu stranu na konci tej istej minúty, v ktorej sa „kamzíkom“ nepodarilo vyrovnať, čím sme potvrdili povestné nedáš-dostaneš. Za svoju snahu bol odmenený Turnbull, ktorý na dvakrát pretlačil puk za bezmocného brankára hostí a prinavrátil nám tak dvojgólový náskok. Ani to nám však nepomohlo, aby sme vyhli dráme, keď sa po vylúčení Matoušeka a riskantnom ťahu realizačného tímu hostí v podobe odvolania brankára podarilo Popradu využiť početnú prevahu o dvoch hráčov. Na 4:3 tak upravoval v 57. minúte Záborský, ktorý dokázal šikovne tečovať pokus z hokejky Svitanu. V samotnom závere sme už zubami-nechtami bránili najtesnejší náskok, ktorý ešte mohol zveladiť Matoušek, no napokon sa tak neudialo, a tak sme sa mohli po konci stretnutia radovať z druhej výhry v rade.

A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Poprad 4:3 (0:1, 2:0, 2:2)

Góly: 37. Vela (Turnbull, Ďatelinka), 39. Gašpar (Hora, Bačik), 44. Hora (Stránský), 54. Turnbull (Wilkins, Hora) – 2. Jendek (Mlynarovič, Kotvan), 50. Svitana (Kukuča, Brincko), 57. Záborský (Svitana). Rozhodovali: Baluška, Fridrich – Jurčiak, Valo, vylúčení na 2 min: 3:2, presilovky: 0:1, oslabenia 0:0, 1711 divákov.

HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Tervo) – Bačik, Hora, Ďatelinka, Wilde, Dame-Malka, Holenda, Žabka – Gašpar, Bíreš, Žitný – Wilkins, Vela, Turnbull – Matoušek, Sojka, Štrauch – Macek, Stránský, R. Faith

HK Poprad: Vay (Rabčan) – McFadden, Betker, D. Brejčák, Drgoň, Kotvan, Brincko, Česánek – Kukuča, Beaudoin, Svitana – Záborský, Coulter, Gerlach – Šotek, Mlynarovič, Jendek – Kundrik, Suchý, Urbánek


Doug Shedden, hlavný tréner: „Pre nás sú to dôležité tri body. Mohli sme vidieť viacero dobrých vecí, Belányi zachytal excelentne. Dokonca by som povedal, že z hľadiska brankárskej otázky to bol asi náš najlepší zápas. Útok zo Stránským, Faithom a Macekom odviedol skvelú prácu, dodali nám množstvo potrebnej energie a boli pri niekoľkých góloch. Od tohto takzvaného štvrtého útoku sme potrebovali ich snahu, dostali zaslúženú minutáž na ľade a odviedli tam skutočne dobrú prácu. Útok zložený z legionárov znovu zabral a boli pri dvoch góloch, ktoré vzišli najmä z tvrdej práce Turnbulla. Veľa chlapcov sa dnes obetovalo pre výhru. Aktuálne sa javíme ako ten typ mužstva, ktorý ak neodovzdá na ľade všetko, úspech sa jednoducho nedostaví. V prvej tretine sme len naháňali súpera, neviem či sa nám tam vôbec podarilo vyhrať nejaké buly. V prostrednej časti sme odohrali bez debát asi našu najlepšiu druhú tretinu… Držali sme sa nášho systému, odmakali sme to a to nám prinieslo vytúžené ovocie.“

Filip Belányi: „Keď je viac striel, viac roboty, tak sa mi chytá lepšie, asi ako všetkým brankárom. V prvej tretine sme boli trochu nedôrazní, našťastie to bolo len o gól. V druhej tretine sme hrali výborne a v tej tretej sme to už ukopali. Každý bod sa počíta, každý bod potrebujeme. Snažím sa vždy chytiť každú strelu, nech pomôžem tímu, aby nám súper neodskočil na viac gólov. Bojujem o post jednotky každý deň, uvidíme čo bude. Ideme od zápasu k zápasu…“

Frank Hora: „Všetci sme dnes zabrali, obzvlášť po nevydarenej prvej tretine sme sa dokázali odraziť a odohrali sme dobrý zápas. Po prvej tretine sme začali chodiť viac oproti pukom, no okrem toho sme potrebovali, aby zabrali všetky štyri útoky, čo sa nám napokon podarilo a prejavilo sa to. Pre nás to bol dobrý víkend a hokej je omnoho väčšou zábavou, keď hráte pred týmito fanúšikmi, ktorí nám dodávajú kopec energie. Zároveň bolo fajn ocitnúť sa medzi strelcami, no chcel by som vyzdvihnúť štvrtý útok, ktorý k tomu prispel svojou poctivou hrou.“