HC MONACObet Banská Bystrica

Pod Urpín prichádza útočník so skúsenosťami z NHL, tréner Shedden ho pozná z Nemecka

11.10.2023 18:47

Stiahnuť obrázok
Pod Urpín prichádza útočník so skúsenosťami z NHL, tréner Shedden ho pozná z Nemecka | HC 05

Do Banskej Bystrice prichádza skúsený útočník, ktorý má za sebou 90 zápasov v najprestížnejšej NHL a k tomu 7 sezón v AHL a 7 sezón v nemeckej DEL. Práve z poslednej súťaže si ho tréner Shedden veľmi dobre pamätá – našou novou akvizíciou je totiž útočník Luke Adam.

Dnes už tridsaťtriročný Kanaďan zaujal svojím talentom ešte počas pôsobenia v kanadskej juniorke a bol aj členom výpravy národného tímu do 20 rokov na prelome rokov 2009 a 2010, kde vo finále podľahli USA a domov tak prišli so striebornými medailami. V 6 zápasoch tam zaknihoval 8 bodov (4+4) a keďže si ho v roku 2008 vybralo na drafte do NHL Buffalo Sabres, od sezóny 2010/11 pôsobil v ich štruktúrach. Väčšiu časť spomenutej sezóny strávil na farme v Portlande, no aj napriek tomu si odkrútil prvých 19 zápasov v najlepšej hokejovej lige sveta a v nasledujúcej sezóne už bol stabilnejšou súčasťou tímu z NHL. Zlom nastal od sezóny 2012/13, kedy už bol prevažne hráčom na úrovni AHL a do najprestížnejšej ligy sa pozrel už len sporadicky.

V decembri 2014 prišla výmena do tímu Columbus Blue Jackets a v lete 2015 do New York Rangers, lenže oba kluby ho poslali na svoje farmy, a tak sa Luke Adam pred sezónou 2016/17 rozhodol pre zmenu. Oslovili ho zástupcovia nemeckého tímu Adler Mannheim, kde strávil tri sezóny. Skvelými výkonmi si podmaňoval celú súťaž a patril v nej najproduktívnejším hráčom. V ročníku 2018/19 dokonca výraznou mierou dopomohol svojmu tímu k zisku majstrovského titulu a o rok na to začal písať novú kapitolu v tíme Düsseldorfer EG.

Celé toto pôsobenie Lukea Adama periférne sledoval aj náš Doug Shedden, ktorý pôsobil v najvyššej nemeckej súťaži od decembra 2017. A hoci Luke Adam stihol vystriedať v Nemecku ešte ďalšie tri tímy (Nürnberg Ice Tigers, Iserlohn Roosters a Straubing Tigers), v každom z nich patril medzi opory určite neraz spôsobil vrásky na čele nášho aktuálneho kormidelníka, ktorý viedol v tom čase ERC Ingolstadt.

Aktuálny ročník odštartoval Adam vo farbách Plzne, no po siedmych zápasoch sa lúči s českou extraligou a mieri pod Urpín, kde sa očakáva, že bude prínosom. „Myslím, že ostatným týmto vysielame signál, nakoľko získavame hráča, ktorý bude podľa môjho názoru hviezdou v tejto lige. S tým, čo má za sebou a kde hrával… zrejme bude prevyšovať našu súťaž. Je skvelé, že majitelia klubu to pomohli urýchliť a mohli sme ho podpísať. Poznám ho asi od dvoch rokoch, jeho otec a ja sme boli veľmi dlhú dobu najlepšími priateľmi a stále sme dobrí kamaráti. Samozrejme, sledoval som Lukeovu kariéru a získavame v ňom hviezdneho hráča, ktorý náš tím určite zlepší,“ prezradil hlavný tréner tímu, Doug Shedden.

“Som rád, že sa nám podarilo dohodnúť s útočníkom Lukom Adamom na pôsobení u nás. Očakávania od neho sú veľké. Verím, že sa rýchlo adaptuje v našom tíme ako aj v lige a bude pre nás rozdielovým hráčom,“ povedal na margo novej posily Ľuboš Pisár, športový manažér.

Naopak vedenie klubu sa dohodlo aj na nepredĺžení zmluvy s obrancom Olivierom Dame-Malkom, ktorý bol u nás na mesačnom try out-e.

Náš klub tak víta Luka Adama v Banskej Bystrici a zároveň ďakujeme Olivierovi Dame-Malkovi za jeho nasadenie a prajeme mu veľa šťastia v jeho ďalšej kariére.