HC '05 Banská Bystrica

Prehra v štvrtom zápase štvrťfinále play-off nám ukončila sezónu

23.03.2024 23:12

Stiahnuť obrázok
Prehra v štvrtom zápase štvrťfinále play-off nám ukončila sezónu | HC 05

Štvrťfinálová cesta našich hokejistov je na svojom konci, z čoho logicky pramení koniec našej sezóny. Ani vo štvrtom dueli štvrťfinálovej série play-off sme nenašli recept na Spišskú Novú Ves, ktorá si tak zaistila pomerne hladký postup do semifinále. Hráči si však aj napriek vypadnutiu vyslúžili potlesk od banskobystrických tribún, a to za ich počínanie v rámci celej sezóny.

Málokto mal v hlavách, že by sa táto štvrťfinálová séria mala ukončiť už po štvrtom meraní síl. S nožmi na krku sme pomerne odvážne vstúpili do sobotného zápasu a už po úvodnej minúte prišla prvá vážnejšia šanca, keď Melicherčíka ohrozil Matoušek. Aj hostia síce zvyšovali postupne svoje obrátky, no boli to hráči v čiernych dresoch, ktorým sa podarilo prvýkrát zmeniť stav stretnutia. Zhruba v polovici 9. minúty zakončoval obranca Patrik Luža a jeho strela švihom zapadla až do hosťujúcej brány. Krátko na to sme dostali vskutku exkluzívnu príležitosť, keď arbitri stretnutia poslali v rovnakom čase na trestnú lavicu až dvojicu Spišiakov. Dvojnásobnú presilovku sme však nevyužili a to ešte Krošelj musel ratovať pri úniku Vandasa, čím nás uchránil od vyrovnávajúceho zásahu. Slovinec v našej bráne bol však prikrátky na situáciu z konca 14. minúty, kedy sa predsa len podarilo hosťom vyrovnať zásluhou Džugana.

Opäť sme doplácali na individuálne chyby a po jednej z nich sa "rysy" ujali vedenia. V 23. minúte sa do streleckej listiny zapísal Myklukha, ktorá na dvakrát našiel recept na skúseného Krošelja. Hráči Spišskej Novej Vsi získali pokoj na hokejky a v 34. minúte vybojovali presilovku, v ktorej sa strelecky presadil obranca Merežko a naši hráči museli doťahovať už dvojgólové manko. Netrvalo však príliš dlho a prezentovali sme sa nádhernou gólovou akciou, na konci ktorej bol obranca Patrik Bačik, no pochvalu si zaslúžil najmä Faith za okulahodiacu zadovku na Langkowa. 

Faith bol aj na konci akcie zo 42. minúty, kedy bol blízko vyrovnania, no stroskotal na pozornom Melicherčíkovi a hostia krátko na to udreli aj štvrtýkrát. Peknou individuálnou akciou sa blysol obranca Romaňák, ktorý svoj sebavedomý ofenzívny výlet vyšperkoval prihrávkou na nekrytého Nellisa a naše plány na vyrovnanie sa začínali postupne rozpadať. V 53. minúte prišlo zaváhanie Nielsena, ktoré "rysy" nekompromisne potrestali a opäť sa radoval z gólu Nellis, ktorému adresoval prihrávku Archembault. Niečo vyše štyroch minút pred koncom ešte ukážkovo zabojoval Bakoš, ktorý poslal do úniku Kerbashiana a skúsený hráč bekendovým blafákom rozvlnil sieť za Krošeljom aj šiestykrát. Bodku za stretnutím dali napokon naši hráči, keď sa v 59. minúte presadil Marcus Vela, no aj napriek ďalším snahám už ostávalo len veľmi málo času na to, aby sme odvrátili koniec série.

HC '05 Banská Bystrica – HK Spišská Nová Ves 3:6 (1:1, 1:2, 1:3)

Góly: 9. Luža (A. Stránský), 35. Bačík (Lngkow, R. Faith), 59. Vela (Hora, Turnbull) – 14. Džugan, 23. Myklucha (Vandas), 35. Merežko (Archambault, Nellis), 45. Nellis (Romaňák, Archambault), 53. Nellis (Archambault), 56. Kerbashian (Bakoš). Rozhodovali: Štefik, Crman – Ordzovenský, Bogdaň, vylúčenia: 5:6, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 2562 divákov.

HC '05 Banská Bystrica: Krošelj – Luža, Bačik, Nielsen, Hora, D. Stránský, Ďatelinka, Žabka – Turnbull, Vela, M. Wilkins – Gašpar, Bíreš, Matoušek – Petriska, Langkow, R. Faith – Macek, A. Stránsky, Výhonský

HK Spišská Nová Ves: Melicherčík – Merežko, Romaňák, Ališauskas, Björkung, J. Valach, Žiak – Rapáč, Nellis, Archambault – Bakoš, Kerbashian, Majdan – Hamráček, Drábek – Vandas Myklucha, Džugan

/konečný stav série: 0:4, Spišská Nová ves postúpila do semifinále/

Povedali po stretnutí

Raimo Helminen (HC 05 Banská Bystrica), pre TV Sport 1: "Aj v tomto zápase sme urobili veľa chýb. Spišská je výborný tím, ktorý nás vyradil 4:0 na zápasy a neostáva mi nič iné, iba mu pogratulovať k postupu do semifinále."

Ivan Ďatelinka: „Celkom fajn sme začali, dali sme prvý gól, ale súper potom sadol na koňa a my sme to nevedeli ustrážiť. Je to tak, sezóna skončila. Posledné tri zápasy sme k tomu mali veľmi blízko, ale súper našiel vždy cestu, ako nás poraziť. Nám tam niečo chýbalo. Teraz nám neostáva nič iné, len zagratulovať súperovi a popriať im v ďalšej sérii veľa šťastia. My sme radi, že sme boli v prvej šestke, trošku sme si oddýchli. Chceli sme sa pripraviť na štvrťfinále, aj sme sa pripravili, tie zápasy boli vyrovnané. V šatni to nie je nič slávne, lebo však chceli sme ísť ďalej. Prehrali sme doma, pred domácimi fanúšikmi, čo mrzí najviac. Touto cestou by som sa im chcel poďakovať, pretože nám fandili celú sezónu a boli super. Ďakovačka bola krásna, „Mates“ (Tomáš Matoušek) mi teraz hovoril, že je zvyknutý na iné. Keď som sa vyzliekal, tak som myslel na to, či sa vyzliekam poslednýkrát, ale to vám ešte neviem povedať, čo ako bude, čo život prinesie.“

Tomáš Matoušek: „Ťažko sa to hodnotí. Proste niečo sme robili zle. Tri zápasy boli síce tesné, no keď sa nám to stane trikrát, tak niekde tá chyba bola. My sme na to proste neprišli a skončilo to tak, ako to skončilo. Dnes už sme ten záver nezvládli. Je koniec, na hodnotenie bude času dosť, teraz je to plné pocitov. Berie sa to inak, ako keď sa prehrá 0:5, 5:1. Vtedy ten človek vie, že je od toho ďaleko. My sme zo Spišskej Novej Vsi odchádzali s tým, že sme boli naozaj veľmi blízko minimálne jednému víťazstvu, včera takisto. Je to kruté, ale je to hokej. Ako som povedal, niečo sme spravili zle trikrát a bolo 0:3. Počas sezóny sa odviedol kus práce. Záver základnej časti sme mali naozaj ťažký, že v každom zápase išlo o všetko, o tú prvú šestku. Trošku sa tam k nám priklonila šťastena, ktorá mohla nakoniec v týchto troch zápasoch odísť. To, čo nám ten hokej dal, nám asi vo finále vzal, ale nemôžeme to hádzať na šťastenu. Prehrali sme 0:4, čo je naprd. Chcel by som poďakovať ľuďom, lebo prehrať sériu 0:4 a zožať takéto ovácie, klobúk dole pred nimi. Bolo to naozaj niečo krásne, ďakujem im za to.“

Vlastimil Wojnar, tréner Spišskej Novej Vsi: „Bystrica dnes nemala čo stratiť, tak bolo vidieť, že zvlášť do tretej tretiny dali všetko. My sme s tým prakticky počítali, takže sme sa dohodli, že budeme brániť a čakať na brejky. Zápas sa ale nevyvíjal jednoducho, prehrávali sme 1:0. Potom sme zvládli dvojminútové oslabenie 3 na 5, to sme parádne odbránili. Tam sa to možno zlomilo, lebo potom sme dali gól na 1:1. Po dvoch tretinách bolo 2:3, tak sme si povedali, že oni do toho určite dajú všetko, keďže je to možno ich posledná tretina v sezóne. Tak sa aj stalo, ale zabúdali na obranu, čo sme trestali. Séria bola veľmi ťažká, až posledná tretina posledného zápasu bola taká, že sme ich prehrali.“