HC MONACObet Banská Bystrica

Predvianočné derby ponúklo dramatické rozuzlenie, víťazná séria pokračuje

22.12.2023 18:39

Stiahnuť obrázok
Predvianočné derby ponúklo dramatické rozuzlenie, víťazná séria pokračuje | HC 05

Krátko pred Vianocami bolo fanúšikom nášho tímu dopriate derby proti nášmu rivalovi zo Zvolena a bolo sa veru na čo pozerať. Zápas mal prakticky všetko potrebné a aj keď miestami absentovali vyloženejšie šance, napokon z toho bola poriadne nervydrásajúca záležitosť. Našťastie, s dobrým koncom pre nás.

Už v tretej minúte sa síce vylučovalo na oboch stranách, no ani jeden z celkov svoje skrátené presilovky nevyužil a na prvú vážnejšiu šancu sa čakalo zhruba do 8. minúty, kedy sa naši hráči dostali do prečíslenia, ktoré však Wilkins nevyužil na prvú zmenu skóre. Prvá tretina ponúkla skôr opatrný hokej, dôležitosť derby zápasu bola cítiť, a hoci sa sporadicky naskytla nejaká šanca, viackrát prišlo nie práve optimálne riešenie, čo bol aj prípad prečíslenia Turnbulla s Velom z konca 11. minúty. Krátko na to sa ocitol na trestnej lavici hosťujúci Kubka, no boli to jeho spoluhráči, ktorí sa dostali do veľkej príležitosti, lenže Marcinek v úniku nenašiel recept na Krošelja. Hráči HKM sa však napokon postarali o to, že v úvodnej časti padol gól a prišlo to v 19. minúte, kedy sa zmocnil puku Hecl a strelou do vinkla rozvlnil sieť za Slovincom v našich farbách.

Prostredná časť už bola divácky atraktívnejšia, no v našom ponímaní spočiatku veľa dôvodov na radosť nepriniesla, nakoľko už v 25. minúte pridali Zvolenčania aj druhý gól. Do streleckej listiny sa zapísal aj menej tradičný zakončovateľ, no o to presnejšie v tejto situácii mieril Sládok, ktorý zvyšoval náskok HKM. Vzápätí prišla aj naša odpoveď, keď sa rozhodol zobrať to na seba Adam, ktorý sa natlačil až pred Kupskyho a aj s dávkou šťastia skončil puk až za bránkovou čiarou. V samom závere druhej tretiny zhustla atmosféra, keď sa po jednej z našich šancí strhla za bránou Zvolena poriadna mela, čo arbitri stretnutia "ocenili" niekoľkými trestami na oboch stranách. 

Záverečná časť mala priniesť rozuzlenie dramatického derby zápasu, no príliš veľa šancí diváci nevideli. Tie najväčšie mali hostia keď v 47. minúte nepotrestali prečíslenie a 3. minúty pred koncom riadnej hracej doby mohol poisťovať náskok Zvolena Hecl, lenže v oboch prípadoch stroskotal súper na Krošeljovi. V našom drese bol tradične aktívny Turnbull, ktorý to viackrát skúšal z rôznych pozícii, no neúspešne, a tak musela prísť na rad hra bez brankára. Tipsport Aréna sa napokon dočkala a po zakoneční Šenkeříka, ktorý to poňal v štýle "nevystrelíš-nedáš" sa zimný štadión v Banskej Bystrici skutočne otriasal v základoch.

Keďže po šesťdesiatich minútach bol rezultát nerozhodný, prišlo predĺženie troch proti trom a v ňom po necelej minúte veľká príležitosť našich, prihrávku Šenkeříka a následný teč však Kupsky prečítal. Necelé dve minúty pred koncom prišlo podrazenie Rauhausera, ktorý nám dožičil presilovku 4 proti 3, no tá napokon ostala nevyužitá a o osude derby zápasu museli rozhodnúť samostatné nájazdy. V nich sa ukázala individuálna kvalita našich hráčov, keď sa postupne presadili Vela, Gašpar aj Bíreš a keďže v drese HKM uspel len Mucha, dva body ostali pod Urpínom a aj toto derby je tak naše.

HC '05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 3:2 sn (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0, 3:1)

Góly: 26. Adam (Petriska), 59. Šenkeřík, rozh. náj. Gašpar – 19. Hecl, 25. Sládok (Mudrák, Zuzin). Rozhodovali: Baluška, Crman – Gegáň, Valo. Diváci: 3 016.

HC '05 Banská Bystrica: Krošelj (Belányi) – Šenkeřík, Bačik, D. Stránský, Hora, Luža, Ďatelinka – Turnbull, Vela, Wilkins – Faith, Adam, Petriska – Macek, Bíreš, Gašpar – Štrauch, A. Stránský, Výhonský

HKM Zvolen: Kupsky (Trenčan) – Mudrák, C. Hults, Kubka, Rauhauser, Hain, Sládok, Čulík – Kašlík, M. Hults, Bondra – Mucha, Zuzin – Hecl, Langkow, Marcinek – Kolenič, Šiška, Csányi – Viedenský

Povedali po stretnutí 

Raimo Helminen, hlavný tréner tímu: „Bol to ťažký zápas, Zvolen je kvalitný súper, dobre korčuľujú a v prvej tretine nad nami dominovali. Väčšinu času sme dobre bránili, v druhej tretine sa naša hra už trochu viac podobala nám a tomu, čo chceme hrať a ukázali sme viac smerom dopredu. Celkovo to bol dobrý zápas, no náročný, nakoľko Zvolen má dobrých hráčov. Ukázala sa však aj kvalita našich hráčov, ktorí to napriek všetkému zvládli a opäť našli spôsom ako zvíťaziť. Samozrejme, po víťazstve som šťastný, no hráči sú tí, ktorí odvádzajú všetku robotu a oni sú tí, ktorí sa starajú o góly. Sme radi, že dokážeme víťaziť. Z pozície trénera môžem povedať, že v takto ťažkom zápase sme boli radi, že sa nám vôbec podarilo vyrovnať. Potom v predlžení sme mali výbornú šancu a následne nám príliš nevyšla presilovka. Našťastie, v nájazdoch nám to vyšlo... Verím, že pre fanúšikov to znamená veľa, bol to skvelý zápas, no všetko uznanie ide hráčom na oboch stranách. Snáď si takéto stretnutia užívajú.

Petr Šenkeřík: „Bolo to super. Myslím si, že v prvej tretine sme trošku zaostávali, ale naším prvým gólom sme sa dostali do zápasu. Fanúšikovia nás hnali dopredu, takže som rád, že sme im to vrátili. Pri mojom góle to tam pekne zaplávalo. Nejako som to chytal na modrej a už som si hovoril, že to tam musím vystreliť, pretože tam spoluhráč stál pred bránkou. Tak som to tam vypustil a išlo to dnu. Bolo to super, lebo bolo veľa fanúšikov. Keby nebol štadión plný, tak by som si to tak neužil.“

Rastislav Gašpar: „Super, nie? Ďalšie víťazstvo v rade, otočili sme zápas, štadión skoro spadol, vyhrali sme v nájazdoch, takže úplne super darček pod stromček. Zvolen dobre bránil, veľmi dobre blokovali strely, ale nakoniec sme našli cestu k víťazstvu. A ideme sa tešiť. Pokiaľ ide o nájazdy, tak s „Birkom“ (Andrej Bíreš) sa podpichujeme, že kto ide prvý. Predtým som ja rozhodol, minule „Birko“, teraz kvázi ja, ale aj „Vels“ (Marcus Vela) sa pridal, takže super. Vianočné dresy sú pekné, takže verím, že sa vydražia za čo najviac peňazí. Idem podpichnúť, že víťazné sa nemenia, tak neviem, či aj ďalší zápas v nich nebudeme hrať. Ale nie, srandu si robím.“