HC '05 Banská Bystrica

Preview: Štvrťfinálovú sériu play-off odštartujeme dvojzápasom na Spiši

17.03.2024 08:30

Stiahnuť obrázok
Preview: Štvrťfinálovú sériu play-off odštartujeme dvojzápasom na Spiši | HC 05

Niekoľkodňové čakanie na vrchol sezóny sa blíži ku svojmu koncu a už čoskoro je pred nami úvodný dvojzápas štvrťfinálových bojov v play-off. Našu púť v boji o postup do semifinále odštartujeme na klzisku nášho súpera, ktorým bude Spišská Nová Ves.

Spišiaci mali dlho nábeh na prvenstvo po základnej časti, no forma v dlhodobom merítku kolíše každému z celkov a aj na "rysoch" si ich kratší výsledkový výpadok vybral svoju daň. Postupne sa pred ambiciózny tím predrali Poprad a Michalovce, čo odsunulo hráčov Spišskej Novej Vsi na tretie miesto. Naopak, naši hráči museli do posledných sekúnd drieť na to, aby zakončili základnú časť do 6. miesta, čo bol základný cieľ.

Proti sebe sa tak stretnú tímy, ktoré si spolu zahrali vo štvrťfinále aj vlani a bola z toho pomerne ostro sledovaná, kontroverzná a v médiach prepieraná séria. Spišiaci sú aj tento rok hladní po úspechu a všetko svoje úsilie smerovali k tomu, aby prekonali svoje ťaženie z minulej sezóny, ktoré im prinieslo zisk bronzového kovu. 

Súboj legionárov

Ak sa majú fanúšikovia na čo tešiť, tak jedným z faktorov, ktoré môžu rozhodovať, bude súboj zahraničných hráčov na oboch stranách. Výraznými nositeľmi kvality v našom drese sú najmä Turnbull, Vela a Wilkins, ktorým zdatne sekundoval obranca Frank Hora. Prví traja menovaní sa vtesnali medzi 12 najproduktívnejších hráčov základnej časti a Wilkins s Turnbullom dokonca pokorili aj päťdesiatbodové méty. 

Na čele poradia sa však umiestnil hráč Spišskej Novej Vsi, konkrétne Olivier Archambault, ktorý sa od úvodu sezóny profiloval ako elitný tvorca hry a jeden z režisérov presiloviek "rysov". Celkovo nazbieral tento Kanaďan 59 bodov, z čoho však až 26 v početných výhodách. Vo veľmi dobrom svetle sa ukazuje aj ukrajinský zadák Igor Merezhko, ktorý mal takmer bod na zápas, keď v 49 dueloch vyprodukoval 48 bodov (10+38). Zodpovedne si plní aj defenzívne úlohy a bude tak jedným z pilierov defenzívy nášho súpera. Za zmienku určite stoja aj výkony trojice Nellis, Kerbashian a Burgess.

2:2 na zápasy

Základná časť ponúkla štyri vzájomné merania síl a vo všetkých prípadoch si domáci tím postrážil svoju "pevnosť". Samozrejme, hokejové klišé vraví, že play-off je už iná súťaž, a tak netreba hľadieť na výsledky zo základnej časti, no aktéri sa navzájom veľmi dobre poznajú a poznatky si získavali práve z týchto štyroch zápasov. 

3.3.2024 HK Spišská Nová Ves 6:2 HC ‘05 Banská Bystrica
21.1.2024 HC ‘05 Banská Bystrica 7:3 HK Spišská Nová Ves
26.11.2023 HK Spišská Nová Ves 4:2 HC ‘05 Banská Bystrica
15.10.2023 HC ‘05 Banská Bystrica 1:0 HK Spišská Nová Ves

Rozhodnú maličkosti

Play-off je častokrát aj hra nervov, takže minimálne v našom prípade bude potrebné, aby sme sa vyvarovali pobytom na trestnej lavici. Súper má na svojej strane hráčov, ktorí sa vedia dostať pod kožu, a tak sa dajú očakávať aj provokácie či zákroky na hrane pravidiel. Aj v našom drese sú však typy, ktoré si nenechajú "brnkať po nose", čo môže priniesť vypäté momenty.

A hoci sa vyššie spomínali najmä kvality zahraničných hráčov, rozhodovať môže aj skutočnosť, kto z našincov bude pre svoj tím viac prospešný. Súper má v tíme osvedčené mená ako Majdan a Bakoš, či hráčov, ktorí majú najlepšie roky kariéry pred sebou - Myklukha s Džuganom.

Naopak, v našom drese môžu byť rozdielovými ostrieľaní hráči ako Bíreš, Gašpar a obranca Bačik. Samozrejmosťou budú aj výkony brankárskych jednotiek, kde "operujú" mimoriadne skúsení Krošelj a Melicherčík.

Kedy a kde?

Už z úvodných slov vyplýva, že séria sa začne v Spišskej Novej Vsi, kde sa naši hráči predstavia v pondelok 18. marca a rovnako tak aj o deň neskôr. V oboch prípadoch sa tak udeje od 18. hodiny a pre fanúšikov, ktorí nemajú možnosť vycestovať na Spiš, budú k dispozícii televízne prenosy. Oba duely odvysiela stanica SPORT 1.

Pre tých z vás, ktorí sa už nevedia dočkať dvojzápasu v Banskej Bystrici, domáce zápasy sú na programe v piatok 22. marca a v sobotu 23. marca. Podstatné informácie o možnostiach nákupu vstupeniek nájdete v samostatnom článku.