HC MONACObet Banská Bystrica

Prvá výhra v sezóne je na našom konte, v domácom prostredí sme si poradili s Humenným

22.09.2023 15:48

Stiahnuť obrázok
Prvá výhra v sezóne je na našom konte, v domácom prostredí sme si poradili s Humenným | HC 05

Našich hokejistov čakal po úvodných dvoch kolách, z ktorých sme vzišli bodovo naprázdno, dôležitý duel proti nováčikovi súťaže. Pod Urpín pricestovali Humenčania, čo nám pred stretnutím dávalo príležitosť na zisk prvých bodov v aktuálnom ročníku.

Hoci si hostia zahrali už po 87 sekundách prvú presilovú hru, veľa príležitostí si v nej nevypracovali a najmä úvodné minúty veľa vzrušenia nepriniesli. To sa postupne začalo meniť a v 7. minúte vystrčili svoje „rožky“ najprv Gašpar, ktorý to skúšal individuálne a krátko na to tvrdou ranou aj navrátilec Dame-Malka. Zhruba v polovici 9. minúty putoval na trestnú lavicu Handlovský a aj naši hráči tak mali k dispozícii početnú výhodu. V nej bol najbližšie ku gólu Bíreš, ktorý si však pošetril svoj presný zásah až na 14. minútu. Udialo sa tak počas skrátenej presilovky, keď sa k nášmu odchovancovi odrazil puk a poslal náš tím do vedenia. Radosť však netrvala ani pol minúty a nováčik súťaže dokázal vyrovnať zásluhou Horváta, ktorý strelou z prvej prekonal Belányiho a začínalo sa odznovu. Krátko na to bol blízko gólu aj hosťujúci Parshin, lenže boli to naši hráči, ktorým sa podarilo rozvlniť sieť. Postaral sa o to na konci 16. minúty rýchlonohý Turnbull, ktorý využil prihrávku od Velu a presným zakončením k tyčke nedal šancu Kozelovi.

A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.

Útok vedený kanadským centrom mal prsty aj v treťom góle nášho celku, keď už po necelej minúte druhej tretiny, vďaka kombinácii Turnbulla s Wilkinsom, zvyšoval na rozdiel dvoch gólov Vela. Trojica legionárov ukázala svoje kvality aj v 29. minúte, kedy sa medzi strelcov zapísal aj Wilkins a rázom sme viedli už 4:1 a všetko sa zdalo byť na najlepšej ceste k hladkému víťazstvu. Humenčania však ukázali svoju húževnatosť a v 32. minúte dokázal udrieť Parshin, ktoré potvrdil svoju vynikajúcu prácu s pukom a individuálne kvality, keď strelou pod hornú žŕdku prekonal nášho brankára. A aby toho nebolo málo, diváci videli v prostrednej časti ešte jeden gól, no opäť do našej siete a jeho autorom bol fínsky útočník Kuru, ktorý v 37. minúte znižoval na rozdiel jediného gólu, čím sa postaral o to, že v tretej tretine bolo o čo hrať.

Pomerne rýchlo sme však dokázali stretnutie nakloniť vo svoj prospech, keď sa po necelých dvoch minútach dokázal presadiť Gašpar, ktorý bol v správnom čase na správnom mieste. Neubehla ani minúta a hostia pykali po faule Borova, ktorý oslabil svoj tím a nášmu mužstvu stačilo len 23 sekúnd na to, aby sme dokázali zvýšiť na 6:3. Tvrdou ranou sa prezentoval nestarnúci Ivan Ďatelinka, ktorý dodal nášmu mužstvu potrebný pokoj do zvyšku priebehu gólovo bohatého stretnutia. Hostia však aj naďalej hrýzli a koncom 47. minúty udreli po štvrtýkrát, keď sme poskytli príliš veľa priestoru Pereskokovi, ktorý následne vyzval na gólovú koncovku Kuruho. Situáciu sme si ešte komplikovali v záverečnej päťminútovke dvomi vylúčeniami v rozmedzí dvadsiatich sekúnd, no aj napriek snahám Humenčanov sme si dvojgólové vedenie dokázali postrážiť, a tak sme sa po záverečnom hvizde mohli radovať z výhry v pomere 6:4.

A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.

HC ’05 Banská Bystrica – HC 19 Humenné 6:4 (2:1, 2:2, 2:1) 

Góly: 14. Bíreš (Žitný, Bačík), 16. Turnbull (Vela), 21. Vela (Wilkins, Turnbull), 29. Wilkins (Vela), 42. Gašpar (Bíreš, Eighwede-Wilde), 44. Ďatelinka (Eichwede-Wilde, Turnbull) – 15. Horvát (Bobrov), 32. Parshin (Pereskokov), 37. Kuru, 47. Kuru (Pereskokov, Handlovský). Rozhodovali: Crman, Korba – Bogdaň, Konc ml. – Gajan st.

HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Tervo) – Bačik, Hora, Ďatelinka, Wilde, Dame-Malka, Holenda, Žabka – Gašpar, Bíreš, Žitný – Wilkins, Vela, Turnbull – Matoušek, Sojka, Faith – Plančár, Stránský, Štrauch

HC 19 Humenné: Kozel (Boľo) – Novota, Diakov, Meliško, Sergienko, Glazkov, Novický, Novák, Thomka – Handlovský, Pavlovs, Kriška – Pereskokov, Kuru, Parshin – Lapšanský, Linet, Lačný – Borov, Krajňák, Horvát


Doug Shedden, hlavný tréner: „Som šťastný, že sme vyhrali, to je jasné. Potešilo ma, že legionári okolo Turnbulla mali dnes vydarený večer. Aj hráči, ktorí na konci zápasu ubránili oslabenie piatich proti trom odviedli skvelú prácu. Stále máme pred sebou veľa práce, no v našej hre bolo aj viacero pozitív. Čo sa týka Plančára, nehodili sme ho do vody úplne, no aspoň mal možnosť pričuchnúť si k dianiu na ľade. Určite nepohorel. Stále však robíme chyby, no z celkového hľadiska sme mohli vidieť v porovnaní s prvými dvomi zápasmi väčšiu snahu. Musíme ešte niekoľko vecí doladiť, no je zjavné, že nemáme veľkú hĺbku, keďže máme zranených hráčov. Potrebujeme ich naspäť v zostave, pretože sezóna len začala a niektorých už teraz vyťažujeme viac, ako by sa patrilo…“
 
Rastislav Gašpar: „Prvé body v sezóne chutia super. Bolo to vydreté víťazstvo, vyhrávali sme 4:1, oni to doťahovali na 4:3, keď sme robili zbytočné chyby. Ale super, sme za body vďační. Dôležité bolo, že v tretej tretine sme dali gól my hneď v druhom striedaní, potom v presilovke Ďatel. Sme spokojní, tieto tri body sme potrebovali. Z našej strany to ešte nebol kvalitnejší výkon, pretože furt sa vyskytujú nejaké individuálne chyby – vyhadzovanie puku na tri, štyri razy z obranného pásma, to musíme zlepšiť. Čo sa týka Plančára, je to super, treba stavať na mladých chlapcoch, aby sa učili. Má pätnásť rokov, ja som v tom veku hral v doraste, čiže je to pre neho veľká škola. Má sa čo učiť a keď bude hrať hokej, ktorý má, tak bude platný do budúcna.“
 
Michal Plančár, štvrtý najmladší hráč v histórii extraligy: „Som šťastný, že som dostal priestor, užíval som si to a na konci som aj bol ďakovať fanúšikom. Užil som si to, chalani ma naučili niečo nové, takže paráda. Som šťastný, že sme vyhrali. Bolo tam veľa dobrých vecí, no som šťastný, že som mohol zažiť s áčkom zápas. Je úžasné, že som sa zaradil za mená ako sú Podkonický, Nemec, Dvorský a budem sa určite snažiť, aby som sa usadil v áčku natrvalo. Je to (v extralige) trochu iné, takže potrvá, než si zvyknem. Je to rýchlejšie, chlapi sú silnejší, je ťažké dávať pozor, že kto má čo robiť. O nominácii som sa dozvedel dnes ráno po rozkorčuľovaní, v tíme som od stredy.“


foto: M. Búrik