HC MONACObet Banská Bystrica

Štefanské kolo prinieslo náš obrat v Poprade a výhru v predĺžení

26.12.2023 16:09

Stiahnuť obrázok
Štefanské kolo prinieslo náš obrat v Poprade a výhru v predĺžení | HC 05

Na druhý sviatok vianočný vycestovali naši hráči do Popradu, kde si na nich brúsili zuby tamojší "kamzíci". Oba celky sa v decembri prezentujú skvelou formou, ktorá mala byť zárukou vyrovnaného a kvalitného hokeja, čo sa napokon potvrdilo. Potvrdila sa však aj naša forma a naša nezlomná voľa pri otáčaní nepriaznivého vývoja zápasu. Spod Tatier tak odchádzame s ďalšími dvomi bodmi, vďaka čomu sa predlžuje naša víťazná šnúra.

Prakticky celý priebeh prvej tretiny sme si výrazne komplikovali častými vylúčeniami, ktorých sme od ôsmej minúty dopustili až päť a pri jednom z nich sa po prvýkrát menil stav zápasu. Na začiatku 14. minúty zakončoval domáci útočník Dmowski, pri čom puk viackrát zmenil trajektóriu, až skončil za bezmocným Krošeljom. V polovici 18. minúty sa naskytla možnosť početnej prevahy aj nám, lenže tá ostala nevyužitá a navyše po jej konci udreli Podtatranci aj druhýkrát. Bol to práve navrátilec z trestnej lavice Urbánek, ktorý sa ocitol spoločne so Svitanom v prečíslení a náš bývalý útočník zvyšoval krátko pred odchodom do kabín na rozdiel dvoch gólov.

Aj úvodné minúty prostrednej časti priniesli aktivitu domácich, no bez vyloženejšej šance, ktorá by posunula Poprad k tretiemu gólu. Naopak, v 28. minúte zaúradovali naši hráči, keď najprv pohrozil Bíreš a do necelej pol minúty na to znižoval Bačik, ktorý si trúfol na defenzívu nášho súpera a individuálny prienik zakončil gólovo. Momentum tak bolo sčasti na našej strane, no v závere tretiny sme oň postupne prišli pri vylúčeniach Adama a Velu.

V 46. minúte bol blízko vyrovnania Petriska, proti ktorému sa dobre predviedol popradský gólman Vay, na opačnej strane mal presný zásah na hokejke na konci 48. minúty Calof, no svoju príležitosť nevyužil, a tak udržal naše nádeje na vyrovnanie. V záverečnej dvojminútovke sme sa odhodlali, podobne ako proti Zvolenu, k hre bez brankára a opäť nám to prinieslo vytúžené ovocie. Rovných 100 sekúnd pred záverečnou sirénou zapadlo do siete zakončenie z hokejky Horu, ktorý sa tak postaral o vyrovnanie a o to, že duel smeroval do predĺženia.

V ňom prišla definitívna bodka za stretnutím a opäť s víťaznou koncovkou pre náš tím, keď sa v 64. minúte presadil Marcus Vela, ktorý sa tak postaral o natiahnutie našej víťaznej série už na osem zápasov a o to, že si spod Tatier vezieme domov veľmi cenné dva body. Tie nás navyše posunú v tabuľke pred nášho dnešného súpera a s určitosťou sa tak ocitneme na 4. mieste ligového pelotónu.

HK Poprad – HC '05 Banská Bystrica 2:3 (2:0, 0:1, 0:1 - 0:1)

Góly: 14. Dmowski (Kotvan), 20. Urbánek (Svitana) – 28. Bačik (Štrauch), 59. Hora (Šenkeřík), 64. Vela (Turnbull, Bačik) Rozhodovali: Crman, Krajčík – Ordzovenský, Šoltés – D. Konc st.

HK Poprad: Vay (Rabčan) – Turan, McFadden, Kotvan, Betker, Brincko, D. Brejčák, Česánek – Kukuča, Coulter, Dmowski – Calof, Urbánek, Peresunko, P. Svitana, M. Halama, Melcher – Bodnár, Matej Paločko, Przygodzki

HC '05 Banská Bystrica: Krošelj (Belányi) – Šenkeřík, Bačik, D. Stránský, Hora, Luža, Ďatelinka – Turnbull, Vela, Wilkins – Faith, Adam, Petriska – Macek, Bíreš, Gašpar – Štrauch, A. Stránský, Výhonský

Povedali po stretnutí

Raimo Helminen, hlavný tréner tímu: „Samozrejme, treba priznať, že domácim vyšiel úvod zápasu a narobili nám kopu problémov. Dopustili sme sa chýb, ktorými sme sa sami dostali do tých problémov a súperovi sme umožnili niekoľko prečíslení. Navyše, pomaly celú tretinu sme strávili v oslabení... Našťastie pre nás, pramenili z toho len dva góly v našej sieti, čo nás držalo v hre a ku koncu zápasu sme sa postupne zlepšovali. Samozrejme, nie je jednoduché presadiť sa proti takto dobrému súperovi, mali sme pri tom vyrovnávajúcom góle aj dávku šťastia a nakoniec rozhodlo, že sme v predĺžení mali možnosť presilovky, ktorú sme využili."

Patrik Bačik: „Ťažko sa mi to hodnotí, bol to od začiatku vyrovnaný súboj a pomerne veľa faulov, veľa vylúčení na oboch stranách. Poprad sa ujal vedenia, doťahovali sme sa, chvalabohu sme sa nevzdali, vyrovnali sme v závere zápasu a v predĺžení sme rozhodli, takže domov si berieme dva body. Päť vylúčení v prvej tretine je veľa, nezačali sme síce zle tie prvé minútky, no potom prišlo prvé vylúčenie, druhé, potom päť na tri... Zobralo to sily a chalani, ktorí nechodia na oslabovky, určite neboli v tempe, čiže bolo to z našej strany také rozhárané. Našťastie sme sa nejak do toho zápasu začali dostávať a berieme odtiaľto dva body. Chvalabohu, zbierame tie body, tabuľka je strašne vyrovnaná, každý bodík je vzácny a každý bodík sa počíta. Nechceme skončiť na tom čísle osem (výhier v rade), verím, že to v ďalšom zápase natiahneme."

Marcus Vela: „Nebol to náš najlepší zápas a myslím, že sa zhodneme na tom, že v prvej tretine sme nehrali dostatočne dobre. Dopustili sme príliš veľa vylúčení a súper sa do nás poriadne oprel, no dokázali sme sa udržať v zápase, ukázali sme veľký charakter, dotiahli sme to do víťazného konca a potvrdili sme, že dokážeme odpovedať (na nepriaznivý vývoj). Po prvej tretine sme si povedali, že sa musíme vyvarovať faulov a hrať v piatich proti piatim. Chceli sme nadviazať na robenie malých vecí, ktoré nás dostali až sem do tohto bodu a sústrediť sa na tie základné veci, vrátiť sa k našej hre, čo koniec koncov prinieslo svoje ovocie."

foto: hkpoprad.sk