HC MONACObet Banská Bystrica

Pod vedením nového trénera získavame z derby proti Zvolenu dva body

24.11.2023 21:16

Stiahnuť obrázok
Pod vedením nového trénera získavame z derby proti Zvolenu dva body | HC 05

S novým trénerom na lavičke a s navrátilcom v zostave Krošeljom sme sa vydali do susedného Zvolena, kde nás čakalo pohronské derby proti nášmu rivalovi HKM. Pred stretnutím ani jeden z celkov nemal práve lichotivú fazónu, no naša výhra po predĺžení má príchuť dvoch bodov.

Naši hráči vstúpili do zápasu s päťzápasovou šnúrou prehier a vstup do derby sme nemali zrovna ideálny, keďže už v 6. minúte poslal Zvolenčanov do vedenia Bondra. Odpoveďou mohla byť prudká rana Štraucha z 9. minúty, lenže vynikajúco zasiahol domáci brankár Kupsky. Zvyšok prvého dejstva ešte priniesol niekoľko vylúčení a väčšiu streleckú aktivitu Zvolena, gól však už z hry nepramenil, a tak sa na ďalší zásah čakalo do druhej časti.

V nej sa mohol presadiť už po necelých dvoch minútach Výhonský, na opačnej strane sa 24. minúte takmer radoval z gólu Viedenský, ktorému zmaril gólovú príležitosť náš Krošelj. Slovinec v bráne si poradil aj s prečíslením HKM, na konci ktorého bol Csányi a v 29. minúte už prišla naša odpoveď. Do streleckej listiny sa zapísal Macek, ktorý si vybojoval za bránou puk, natlačil sa s ním pred Kupskeho a bekendom prekvapil domáceho brankára. V 36. minúte nás mohol v prečíslení poslať do vedenia Bíreš s Výhonským, no stav stretnutia sa už v prostrednej tretine nemenil.

Hráčom HKM vyšiel úvod tretej tretiny, keď sa už po 61 sekundách hry presadil Hecl, čím zaistil svojmu celku opätovné vedenie. To vydržalo Zvolenčanom iba do 47. minúty, kedy odpovedal vyrovnávajúcim gólom Petriska. Od 53. minúty sme sa ešte bránili dvojminútovému oslabeniu, ktoré sme však prežili a duel tak smeroval do predĺženia. V ňom sa usmialo viac šťastia na našich hráčov, keď si domáci neustrážili v predbránkovom priestore voľného Bíreša, ktorý rozhodol o našom cennom víťazstve.

HKM Zvolen – HC 05 Banská Bystrica 2:3 pp (1:0, 0:1, 1:1 – 0:1)

Góly: 6. R. Bondra (C. Hults, M. Hults), 42. M. Hecl (Mudrák, Csányi) – 29. Macek (Bíreš), 47. Petriska (R. Faith), 63. Bíreš (Bačík, R. Faith). Rozhodovali: Baluška, M. Novák – M. Orolin, D. Konc ml., vylúčení: 7:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 2879 divákov.

HKM Zvolen: Kupsky – Hain, Sládok, Mudrák, C. Hults, Kubka, Rauhauser, Čulík – Mucha, Langkow, R. Bondra – Kašlík, M. Hults, M. Hecl – Marcinek, Viedenský, Zuzin – Csányi, Šiška, Kolenič

HC '05 Banská Bystrica: Krošelj – Hora, Bačík, Luža, Šenkeřík, Pavúk, Ďatelinka, Žabka – Turnbull, Vela, Wilkins – Petriska, Adam, R. Faith – Výhonský, Bíreš, Macek – Plančár, Stránsky, Štrauch

Povedali o stretnutí pre prítomné médiá

Raimo Helminen, hlavný tréner: „Náročný zápas, domáci tím je naozaj dobrý. V prvej tretine sme mali trochu problémy, strácali sme puk v našom pásme. Som ale spokojný s tým, ako sme hrali v druhej a tretej tretine. Samozrejme, urobili sme zopár chýb, presilovky nám veľmi nešli, ale výkon hráčov ma potešil. Pre hráčov je veľmi dôležité, že ukončili sériu prehier, takisto pre klub.“

Matej Macek, ktorý strelil svoj premiérový gól v extralige: „Prvý gól v extralige určite padol vo vhodnú chvíľu, čakal som naň dlhšie a som rád, že konečne padol. Snáď to teraz pôjde z kopca. Určite som to potreboval prelomiť, už som mal šance aj v predošlých zápasoch. Bolo to derby, čiže sme chceli vyhrať nad týmto súperom, hlavne po tých piatich prehrách. Museli sme sa chytiť a dúfam, že v Spišskej budeme hrať tak, ako dnes druhú a tretiu tretinu."

Andrej Bíreš: „Je to krásny pocit, rozhodnúť derby vo Zvolene. Naštartoval nás impulz od nového trénera, síce bol s nami iba ráno na rozkorčuľovaní, ale hneď tomu udal tón. Vedeli sme, čo máme hrať, čiže sme za to šťastní. Ten jeho životopis hovorí sám za seba, je to veľká ikona celosvetového hokeja, čiže ako hovorím, priniesol do šatne veľmi pozitívny impulz a má určite rešpekt. Dnes nás podržal veľmi aj v bráne Gašper Krošelj.