HC MONACObet Banská Bystrica

V oklieštenej zostave sme na Liptove ťahali za kratší koniec

28.12.2023 19:39

Stiahnuť obrázok
V oklieštenej zostave sme na Liptove ťahali za kratší koniec | HC 05

Osemzápasová víťazná séria je na konci. Na zápas 30. kola sme vycestovali na Liptov, kde sme však nastúpili bez ofenzívnych opôr Bíreša či Adama, čo však určite nebolo príčinou našej prehry.

Už koncom druhej minúty mohol po prvýkrát udrieť domáci kapitán a náš niekdajší hráč Jakub Sukeľ, ktorý však zoči-voči Krošeljovi nenašiel recept na úspech a na prvú zmenu skóre sa tak čakalo. Nebolo to však dlhé príliš čakanie, nakoľko na začiatku 9. minúty prišla brejková situácia domáceho celku a na jej konci bol Aurel Nauš, ktorý otvoril skóre zápasu. Komplikácia nastala v 18. minúte, kedy sa predčasne porúčal pod sprchy jeden z pilierov našej defenzívy Šenkeřík a Liptáci dostali k dispozícii päťminútovú presilovku.

Duel sme tak dohrávali s piatmi obrancami, no z dlhého oslabenia sme vzišli bez inkasovaného gólu, čo dávalo nádej, že bude možné urobiť niečo s nepriaznivým výsledkom. Najbližšie k nášmu prvému gólu sme boli zhruba päť minút pred koncom druhej tretiny, keď po šanci Velu dorážal Faith, no jeho pokus opečiatkoval konštrukciu brány. O necelé dve minúty hostia v duchu povestného "nedáš-dostaneš" priklonili zápas na svoju stranu a niečo vyše troch minút pred sirénou zvyšoval na rozdiel dvoch gólov obranca Vasiliev. No a aby sme si vypili kalich horkosti až do dna, necelú minútu pred odchodom do kabín udreli hráči Liptovského Mikuláša aj do tretice, keď Mezovský našiel Žilku a ten prekvapil Krošelja, ktorý od tretej časti prenechal miesto v bráne Filipovi Belányimu.

Bol to napokon obranca Patrik Bačik, ktorý nám prinavrátil nádeje, keď na konci oslabenia podporil Maceka v jeho úsilí a aj s prispením šťastia a odrazu od Réwaya reprezentačný zádak prekonal Krasikova. Na jeho zásah nadviazal v 55. minúte jeho kolega z obrany Frank Hora, keď si naviedol puk na os ihriska a strelou švihom prekonal domáceho brankára, ktorý mal zakrytý výhľad a pred záverečnou päťminútovkou sme tak boli opäť v zápase.

V posledných minútach sme zavreli súpera v ich pásme, čo vyústilo v sériu zakázaných uvoľnení a náš oddychový čas. Po ňom sme už v podstate skoro až tradične išli do vabanku v podobe hry bez brankára, čo sa nám tenotkrát stalo osudným, keď po strele Horu prišla kontra Quincea a zakončenie do prázdnej brány. A keďže sme nemali čo stratiť, aj pri dvojgólovom manku prišla hra v šestici, počas ktorej Gašpar síce vybojoval presilovku, no času na prípadné skorigovanie bolo málo. Dve sekundy pred koncom navyše upravoval na konečných 5:2 útočník Avtsin, ktorý tak potvrdil formu Liptákov v ich domácom prostredí.

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HC ‘05 Banská Bystrica 5:2

Góly: 9. Nauš (Lahtinen, Egle), 37. Vasiliev (Egle), 40. Žilka (Mezovský, Uhrík), 59. Quince (Uhrík), 60. Avcin (Mezovský) – 51. Bačík, 55. Hora (Vela). Rozhodovali: Jobbágy, Výleta – Pribula, Vyšný. Diváci: 1369

MHk 32 Liptovský Mikuláš: Krasikov (Rychlík) – Mezovský, Pivcakin, Žilka, Vasiliev, Lalík, Fekiač, Hraško, Valigura – Avcin, Quince, Réway – Nauš, Egle, Lahtinen – Vojtech, Uhrík, Kriška – Tkáč, Vankúš, Sukeľ

HC ‘05 Banská Bystrica: Krošelj (Belányi) – Bačik, Šenkeřík, Hora, D. Stránský, Ďatelinka, Luža – Wilkins, Vela, Turnbull – Živický, Faith, Výhonský – Gašpar, Petriska, Macek – Sedliačik, A. Stránský, Štrauch

Povedali po stretnutí

Raimo Helminen, hlavný tréner tímu: „Chcem poblahoželať domácim, ktorí hrali skutočne dobre. Som však hrdý na to, ako sme zareagovali a nevzdali sme sa. Napriek tomu, že nám chýbalo niekoľko hráčov a priestor dostali mladíci, som spokojný s treťou tretinou a naším výkonom v nej. Musíme sa zlepšiť v disciplinovanosti, v posledných dvoch zápasoch sme trávili veľa času na trestnej lavici. Ak sa nám to podarí, mohli by sme si pomôcť, nakoľko v oslabeniach a presilovkách využívame v podstate tých istých hráčov a tí potom trávia na ľade až príliš veľa času."

Roman Faith: „Dnes sme mali pár šancí už v prvej tretine, ale strašne veľa sme vylučovaní. Boli tam zbytočné fauly, ktorých sa môžeme viac vyvarovať a spolu s tým sme robili aj osobné individuálne chyby, strácali sme puky na modrej čiare. Tým sme im dovolili dostať sa do hry, v podstate dali gól z prečíslenia na 1:0 a po dvoch tečoch na 3:0. Na konci sme v šestici mohli zahrať lepšie, ale asi to tak malo byť. Nejaké pozitívum tam určite bolo (zdramatizovanie z 3:0 na 3:2), no prevládali negatíva a asi to muselo prísť po tých ôsmich zápasoch, v ktorých sme mali viac šťastia, tak dnes sme ho mali trochu menej a Liptovský vyhral. Z môjho pohľadu, súper robil také mini-fauly v prvých dvoch tretinách, čo sme im potom asi trochu vracali od nervov, ale taký je hokej. Dúfam, že o dva dni im to vrátime."