HC MONACObet Banská Bystrica

Vstup do sezóny nám nevyšiel, v gólovej prestrelke sme podľahli Trenčínu

15.09.2023 18:27

Stiahnuť obrázok
Vstup do sezóny nám nevyšiel, v gólovej prestrelke sme podľahli Trenčínu | HC 05

Po 145 dňoch sa opäť roztočil extraligový kolotoč a v úvodnom vystúpení novej sezóny pricestovali pod Urpín hokejisti Dukly Trenčín. Tým sme mali po vlaňajšku čo vracať, no hoci sme v tretej tretine viedli 5:4, duel sme napokon nezvládli a v otváracom kole sme prehrali 5:6. 

Vo výbornej atmosfére sa hráčom podarilo vstúpiť do stretnutia v pomerne svižnom tempe a najmä úvodná desaťminútovka bola z hľadiska početnosti akcií pomerne výživná. Všetko odštartovali už po pár sekundách legionári Wilkins s Turnbullom, keď po priťuknutí v strednom pásme druhý menovaný otestoval pozornosť trenčianskeho brankára. Za hostí sa prezentoval dobrou strelou v 2. minúte Petráš, no krátko na to sa hostia nechali vylúčiť a naši hokejisti si tak vyskúšali prvú presilovku. Gól visel vo vzduchu najmä po nahodení Turnbulla, ale aj pri strele Žitného, napokon sa však nepodarilo zúžitkovať početnú výhodu a sily na ľade sa vyrovnali.

Na konci 5. minúty sa Trenčania prezentovali pekným brejkom, na konci akcie bol Baláž, ktorý však neprekvapil Belányiho. Zhruba o minútu na to zakončoval z medzikružia Stránský a krátko na to, tesne po vhadzovaní, nabíjal Wilde na strelu z prvej Ďatelinkovi, ktorého pokus zastavil pravý betón hosťujúceho brankára. V 9. minúte prišla prvá gólová radosť, v spletitej situácii sa dobre zorientoval Bíreš, ktorý rozjasal domáce tribúny a poslal náš tím do vedenia. V druhej polovici otváracieho dejstva tempo trochu upadlo, no hosťom sa aj napriek tomu podarilo vyrovnať, keď chybu Holendu potrestal Conway. Autor vyrovnávajúceho zásahu mal o pár sekúnd veľmi dobrú šancu, ktorou mohol poslať Duklu do vedenia, jeho nádejný pokus však zlikvidoval Belányi a do kabín sa odchádzalo za nerozhodného stavu.

Prostredná časť bola bohatá na góly, no vstup do nej nám nevyšiel podľa predstáv. Už po pár sekundách zamieril na trestnú lavicu Ďatelinka a hostia išli do vedenia – na konci gólovej akcie bol nikým nekrytý Lichanec. Do pár minút sa opakoval podobný scenár a po faule Matoušeka sme sa neúspešne bránili presilovke hostí, keď v 25. minúte Conway našiel Petráša a ten poľahky prekonal nášho brankára. Ani tento moment nás však nepoložil a najmä elitný útok nadväzoval na svoje predzápasové slová o dobrej pripravenosti. Na konci 27. minúty sa Gašpar zmocnil puku, od zadného mantinelu ho poslal na Bíreša a banskobystrický rodák druhým gólom v zápase znižoval na 2:3. Aj my sme sa dočkali presilovej hry a po vylúčení Baláža sa nám podarilo vyrovnať, keď bol najprv Bíreš blízko hetriku, no ujala sa až dorážka Matoušeka a v 33. minúte sa začínalo odznovu. Keď už všetko nasvedčovalo tomu, že aj po dvoch tretinách bude nerozhodný stav, znovu udreli hostia. Medzi strelcov sa zapísal Immo, ktorý tečoval strelu Charbonneaua a aj s dávkou šťastia sa puk ocitol za Belányim.

Zabral aj útok zložený z legionárov a v tretej tretine sa ich zásluhou podarilo nášmu mužstvu vyrovnať. Veľmi dobrú prácu odviedol pri mantineli Vela, ktorý sa následne ocitol s pukom v optimálnej pozícii a v 44. minúte vyrovnával na 4:4. Na začiatku 49. minúty boli Trenčania blízko ďalšieho gólu, ani na dvakrát však nedokázal pretlačiť puk do siete, a tak prišiel trest. Po vylúčení Pietronira sme išli do početnej výhody a na obrovskú radosť tribún dokázal prekonať bezmocného LaCouveeho útočník Rasťo Gašpar. Vedenie nám však nevydržalo príliš dlho, necelú minútu po góle oslabil náš tím Wilkins a aj hostia prišli k početnej výhode. Tú sa im podarilo využiť, keď sme Immovi poskytli dostatok času i priestoru, aby presne zamieril a prekonal Belányiho. Zlom prišiel v záverečnej minúte, keď sa hostia ocitli v útočnom pásme, od modrej čiary vystrelil Pietroniro a puk prepadol cez nášho brankára až za jeho chrbát. Na tento moment sme už vo zvyšných 49 sekundách nedokázali reagovať, a tak sme z úvodného kola vyšli bodovo naprázdno.

A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.

HC ’05 Banská Bystrica – HK DUKLA Trenčín 5:6 (1:1, 2:3,  2:2)

Góly: 8. Bíreš (Žitný, Bačik), 27. Bíreš (Gašpar, Bačik), 33. Matoušek (Bíreš, Gašpar), 44. Vela (Wilkins), 52. Gašpar (Matoušek, Žitný) – 18. Conway, 23. Lichanec (Conway, Ekberg), 25. Š. Petráš (Conway, Ekberg), 39. Immo (Charbonneau, Baláž), 54. Immo (Pietroniro, Ahl), 60. Pietroniro (T. Bokroš, D. Hudec). Rozhodovali: Výleta, Baluška – Bogdaň, Ordzovenský, vylúčení na 2. min: 5:5, presilovky: 2:3, oslabenia 0:0, 2016 divákov.

HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Tervo) – Bačik, Hora, Ďatelinka, Wilde, Dame-Malka, Holenda, Žabka – Gašpar, Bíreš, Žitný – Wilkins, Vela, Turnbull – Matoušek, Sojka, Petriska – Faith, Stránsky, Štrauch – Šuchaň

HK DUKLA Trenčín: Lacouvee (Vereš) – Pietroniro, Starosta, Ekberg, Hudec M., Hlaváč, Bokroš, Kupec – Charbonneau, Baláž, Immo – Ahl, Conway, Petráš – Hudec D., Sojčík, Krajčovič – Vaňo, Lichanec, Sloboda


Doug Shedden, hlavný tréner: „Nebol to zlý zápas, mali sme takmer 40 striel na bránu no dve veci nevyznievajú tak dobre: z 24 striel dali 6 gólov a z toho tri v presilovke. Ak si to odmyslím, videl som tam aj veľa dobrých vecí, no žiaľ potrebujeme viac zákrokov. Na margo inkasovaných gólov z koncov tretín… prvý bol po chybe obrancu, kedy urobil niečo, čo nazývam nedôrazná prihrávka. Na konci druhej Sojka nezvládol buly no a ten posledný… povedzme si to na rovinu, taký puk by som chytil aj ja. Štvrtý útok vedený Stránskym odohral fajn zápas, mali tam dobré šance. Sojkov útok sa trochu trápil a súperovi umožnili hneď niekoľko šancí. Bírešov útok zahral vynikajúco, vytvorili si snáď aj zo desať príležitostí a Velov útok nebol zlý, rozhodne mali viac šancí, než dovolili Trenčanom. V prvej tretine sme hosťom dovolili možno 4-5 striel, takže bola to škoda, že jedna z nich sa ujala. Dovtedy nemali toho veľa a tým gólom získali momentum. Je to sklamanie, no ako som už povedal, bolo tam aj veľa dobrých vecí. V tomto fachu však potrebujete zákroky od brankára… čo sa týka brankárskej otázky v nedeľnom zápase, musím nad tým ešte popremýšľať. Tervo si zaslúži šancu a musíme zistiť, či je schopný nás podržať alebo nie. Nemôžme predsa nechať legionára vysedávať na poste dvojky, to je somarina.“
 
Andrej Bíreš: „Ťažko sa hľadajú slová, celý zápas to bolo hore-dole. V hre 5 na 5 sme podali lepší výkon, dali sme góly a verili sme tomu, že to dotiahneme do úspešného konca, no prišla oslabovka a v závere nešťastný gól a skončilo sa to pre nás nešťastne. Moje dva góly nie sú dôvodom na oslavu, chceli sme vstúpiť do sezóny víťazstvom, no žiaľ, nevyšlo nám to a dúfam, že sa to podarí v nedeľu. Pozitívom ostávajú premenené presilové hry a ako som spomínal, hrali sme dobre 5 na 5, boli sme lepším mužstvom, no urobili sme blbé fauly a treba popracovať na oslabovkách.“
 
Tomáš Matoušek: „Ako sa to dá hodnotiť… dostali sme gól v závere druhej, aj tretej tretiny a keď tam ideme hráči, ktorí sme určení na to, aby sme to odbránili, musíme to ubrániť. Musíme si vstúpiť do svedomia, máme veľkú časť zodpovednosti za to, že to nevyšlo. Návrat bol super, no skončili to, ako to skončilo. Je to len prvý zápas, čiže nejdeme robiť z toho vedu, ale jednoducho každý máme určitú rolu v mužstve a my sme to dnes nezvládli – myslím nás, ktorí sme to mali v závere ubrániť. Padlo to tam, teče, jedno s druhým, ale je to naša robota a musíme to zvládať. Ďalšia vec sú fauly, ale rozprávam o tom, že nemôžeme dostávať minútu pred koncom druhej tretiny gól a v závere tretej tretiny gól. Nebavme sa o fauloch, my sme tiež využili nejaké presilovky, na to sú. Ale keď máme situáciu 5 na 5, musíme to zvládnuť. Musíme spraviť aj tri-štyri zakázané uvoľnenia a odbrániť to. To je celá veda toho všetkého, musíme si vstúpiť do svedomia. Bol som tam aj ja… Musíme si to pozrieť na videu, pretože to sú body, ktoré nám v závere sezóny môžu chýbať a budeme sa škrabať po hlave, že kde sa stala chyba.“


text: M. Džurdženík, foto: D. Körtvélyesiová