HC '05 Banská Bystrica

Výhra nad Nitrou nás vyniesla do prvej šestky, čaká nás repríza vlaňajšieho štvrťfinále

08.03.2024 20:05

Stiahnuť obrázok
Výhra nad Nitrou nás vyniesla do prvej šestky, čaká nás repríza vlaňajšieho štvrťfinále | HC 05

Dráma, ktorú by nedali dokopy ani filmoví scenáristi - aj tak by sa dalo charakterizovať piatkové 50. kolo hokejovej extraligy. V rámci neho sme sa predstavili na našom ľade, kde sme privítali hráčov Nitry. Ani jeden z celkov nemal pred stretnutím jasno v tom, na akom mieste zakončí púť základnou časťou. Našťastie pre nás, tri body za výhru nás vyniesli na šieste miesto poradia a črtá sa tak repríza vlaňajšieho štvrťfinále proti Spišskej Novej Vsi.

Pred úvodným buly sme v mene nášho klubu, no najmä vďaka banskobystrickej hokejovej komunite, mohli odovzdať zástupcom Svetielka nádeje sumu vo výške 5650 eur, ktorá poputuje na pomoc deťom s rakovinou a ich rodinám. Okrem toho si Andreas Štrauch prevzal pamätný dres s číslom 500, ktoré symbolizuje jeho míľnik v počte odohratých zápasov.

Túžbu splniť predsezónny cieľ potvrdzovali naši hráči už od úvodných minút a prvá dvadsaťminútovka jednoznačne patrila práve nám, keďže sme si dokázali vytvoriť komfortný, trojgólový náskok. Všetko odštartoval už v 5. minúte počas presilovky Carter Turnbull, pre ktorého to bol 25. presný zásah a na konci 12. minúty sa k nemu pridal aj obranca Frank Hora, ktorý tak opätovne potvrdil svoje ofenzívne schopnosti. Všetko vyšperkoval o niekoľko sekúnd na to ešte aj Langkow, ktorého nápaditou prihrávkou vyzval na gól jeho spoluhráč z útoku Faith.

Už po niekoľkých sekundách prostrednej časti mal ďalší gól na hokejke Turnbull, lenže jeho pokus iba opečiatkoval konštrukciu hosťujúcej svätyne. V polovici stretnutia putoval na trestnú lavicu Lacka, čo sme v závere početnej výhody pretavili do gólu, o ktorý sa postaral Výhonský, lenže napokon tento zásah neplatil. Nasledovalo viacero nepresností, ktoré mali za následok, že diváci na ďalšie góly čakali až do tretej dvadsaťminútovky.

V nej sa ako prví presadili hostia spod Zobora, keď sme inkasovali v oslabení po teči Cottona. Súper nás však posadil znovu na koňa dvomi vylúčeniami v krátkom slede, ktoré sme dokázali potrestať gólom z hokejky Velu, keď sa ujalo jeho prudké a presné zakončenie. V 53. minúte zvyšoval už na 5:1 po samostatnom úniku Alex Výhonský a vo vzduchu už začínal visieť náš priamy postup do štvrťfinále.

Hosťom sa podarilo ešte kozmeticky upraviť výsledok, keď sa presadil Hrnka a diváci ešte videli v závere aj šarvátku, ktorej účastníkom bol náš brankár Krošelj. Slovinského brankára tak na posledné dve minúty nahradil v bráne Eugen Rabčan. Ten stihol napokon inkasovať, keď sa 39 sekúnd pred koncom presadil po druhýkrát v zápase Cotton.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Nitra 5:3 (3:0, 0:0, 2:3)

Góly: 5. Turnbull (R. Faith, M. Wilkins), 12. Hora, 13. Langkow (R. Faith, Gašpar), 48. Vela (Kangkow, Turnbull), 53. Výhonský (Matoušek, Bíreš) – 45. Cotton (Jackson), 54. Hrnka (Gill, Jackson), 60. Cotton (Hrnka, Jackson). Rozhodovali: Baluška, P. Stano – Kacej, Durmis, vylúčení na dve min.: 6:5, Krošelj a Petriska (BB), Matej Bača (Nitra) 5+DKZ za údery, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0, 2711 divákov.

HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (58. Rabčan) – Bačik, Luža, Hora, Nielsen, Ďatelinka, D. Stránský, Žabka – Wilkins, Vela, Turnbull – Matoušek, Bíreš, Výhonský – Faith, Langkow, Gašpar – Štrauch, Petriska, Macek – Plančár

HK Nitra: Aittokallio (Brežinec) – Mezei, Cotton, Gajdoš, Kousa, Stacha, Bača, Fatul, Valent – Buček, Gill, Bubela – Jackson, Gates, Newell – Bajtek, Čederle, Lacka – Pobežal, Hrnka, Bačo

Povedali po stretnutí

Raimo Helminen, hlavný tréner: „Veľmi dobre sme vstúpili do zápasu. Hráči boli hladní a v prvej tretine sme hrali dobre, dali góly a stále tvrdo pracovali. Som veľmi spokojný s tým, ako sme hrali v prvej tretine. Aj v druhej tretine to bolo celkom dobré, ale v tretej sme mali trochu problémy. Naše hlavy nefungovali ako mali a boli sme nedisciplinovaní. V tých momentoch by sme mali hrať lepšie, ale máme tri body, ktoré sme potrebovali. Je to dobrá vec pre organizáciu, hlavne tím. Asistent trénera mi hovoril o minuloročnej sérii so Spišskou Novou Vsou, že bola na sedem zápasov, ale viac neviem. Spišská je ale veľmi dobrý tím. V každom zápase sa pokúsime zvíťaziť.“

Alex Výhonský: „V šatni je určite radosť, za to sme bojovali. Dnes sme chytili štart, čo si myslím, že veľmi pomohlo tomu priebehu. Bol trošku náročnejší záver, to si musíme ustrážiť do ďalších zápasov. Bolo to napínavé, celý ten rok, celá tá liga bola vyrovnaná. Sme radi, že sa nám to podarilo. Teraz si treba oddýchnuť a pripraviť sa na štvrťfinále. Bol to dobrý rok pre túto ligu. Nepamätám si, kedy to bolo takto vyrovnané a či vôbec, takže sme radi, že sa to podarilo. Spišskej máme čo vracať. Trošku som sa smial pred zápasom, že možno to tak nejakí hokejoví bohovia chceli, keďže to bol trpký záver minulej sezóny. Máme čistú hlavu a ideme krok za krokom. V základnej časti sme si prešli všeličím. Na začiatku som pôsobil niekde inde, odišiel tréner, prišiel nový, čo je súčasť športu. Lepilo sa to potom trošku za behu. Aj tí noví chlapci, ktorí prišli, sa zo začiatku trošku hľadali. Teraz to začína fungovať vo viacerých formáciách. Treba už len vyladiť nejaké detaily do play-off, aby sme vedeli, čo robiť.“

Roman Faith: „Sme veľmi radi, lebo sme mali strašne veľa kolísavých pasáží v sezóne, teraz na konci znovu. Takže som veľmi rád, že sme tú šestku spravili, aj keď si myslím, že nám veľa ľudí neverilo. Vynikajúca prvá tretina, konečne z našej strany. Dovolím si tvrdiť, že sme celý zápas kontrolovali od gólu na 3:0. Som rád za dve asistencie, ale počas celej sezóny som na tom pracoval, aby tá forma bola lepšia ku koncu. Dúfam, že to nezakríknem a bude sa to len zlepšovať do konca sezóny. Ani som doteraz nevedel, že ideme hrať proti Spišskej. Myslím, že Bystrica s nimi minulý rok prehrala 3:4, siedmy zápas doma, čiže asi je čo vracať. Dúfam, že jeden zápas uchmatneme v Spišskej. V predsezónnych rankingoch sme neboli ani v tej šestke, ale celú sezónu sme sa v nej držali a nakoniec sme ju spravili. Ku koncu to bol väčší boj a som rád, že nám to vyšlo. Dnes sme si to postrážili ako mužstvo profesionálneho ľadového hokeja a vyhrali sme. S tlakom sme sa dnes vyrovnali a určite nám pomohli tie tri góly. Oveľa lepšie sa ide na ihrisko s tým, že vediete.“