Hetrikový hrdina z duelu proti Trenčínu nemal priamo po stretnutí možnosť vyjadriť svoje pocity z individuálneho a tímového úspechu, a tak sme si Brandena Troocka zavolali k mikrofónu pred piatkovým derby proti Zvolenu. S kanadským útočníkom sme prebrali viacero tém a my vám prinášame prepis tohto rozhovoru.

Branden, takže začnime rovno najčerstvejšími udalosťami z posledných dní. V utorok si skompletizoval hetrik proti Trenčínu, aké to bolo? Ako to vnímaš s odstupom času pár dní?

Určite bolo príjemné mať tak vydarený zápas po ofenzívnej stránke, celý náš útok mal dosť príležitostí už aj v stretnutiach predtým. Rozhodne to poteší asi každého, keď sa ocitnete medzi strelcami a zaznamenáte viac gólov v jednom zápase. Pevne verím, že si to prenesieme aj do ďalších duelov.

Predpokladám, že chlapci v kabíne ťa za tento tvoj počin už tradične „skasírovali“…

Malo by to byť za 50 eur, no ešte uvidíme, či sa mi to nejak prepečie alebo si chlapci dajú záležať, aby som prispel do spoločnej kasičky (úsmev).

V tejto chvíli máme tri výhry v rade, no predchádzala tomu séria štyroch prehier, predtým 6 víťazstiev po sebe… V čom spočíva tá nekonzistentnosť? Je to jednoducho náhoda alebo je to tým, že liga je tak vyrovnaná?

Zrejme je to kombinácia obidvoch faktorov. Určite by sme potrebovali byť konzistentnejší, obzvlášť v tejto fáze sezóny, kedy je každý bod vzácny. Našou snahou je aj naďalej preniknúť do TOP6, lenže okrem nás je v hre niekoľko tímov, ktoré o to bojujú spolu s nami. Zvyšok sezóny tak bude veľmi kľúčový a pre nás bude veľmi dôležité, aby sme si udržali väčšiu mieru konzistentných výsledkov.

Čaká nás derby zápas proti Zvolenu a z jedného vzájomného zápasu proti nim máš aj peknú spomienku v podobe víťazného gólu v predĺžení. Bol to tvoj najkrajší moment v našom drese alebo sa ten hetrik tomu vyrovnal?

Povedal by som, že to bol zatiaľ jeden z troch najlepších momentov. Vždy je skvelé, keď priložíte ruku k dielu, zvlášť v derby. Určite by sme niečo podobné radi zopakovali v tom blížiacom sa zápase, no potrebujeme byť pripravení. Chceme získať tri body, potrebujeme ich. Príde sem prvý tím tabuľky a určite ich bude plný ľad, takže musíme urobiť všetko pre to, aby sme boli minimálne rovnocenným súperom a dotiahli duel do víťazného konca.

Vy potrebujete tri body, fanúšikovia potrebujú pocit výhry nad rivalom. Čo môžeme očakávať od piatkového zápasu?

Bude to boj. Nie nadarmo sú prví, majú veľkú kvalitu, hrajú rýchlo. My sa im budeme musieť v tomto smere vyrovnať a budeme musieť hrať fyzicky. Očakávam boj počas celých 60 minút.

V každom stretnutí máš niekoľko príležitostí, vnímaš to teda tak, že si mohol mať na konte aj viac gólov alebo je to v tejto chvíli fajn?

Vždy chcete dať toľko gólov, koľko sa do súpera zmestí. Snažím sa dostávať do šancí, ale aj vytvárať ich a hoci nie vždy každá strela skončila gólom, momentálne sa cítim výborne. Od tohto sa chcem odraziť aj do ďalších stretnutí a verím, že ma čaká silný záver sezóny.

Toto je tvoja prvá sezóna v Európe, ako sa ti to zatiaľ pozdáva?

Skutočne si to užívam a rovnako tak aj moja rodina. Vlani som odohral v podstate vyše 70 zápasov a tentokrát som prišiel do ligy, kde je v základnej časti 50 kôl, takže z tohto hľadiska poteší keď máte trochu viac voľného času. Celkovo je to však obohacujúca skúsenosť, snažíme sa trochu aj cestovať po okolitých krajinách. Páči sa mi štýl hokeja tu na Slovensku, takže ak to mám zhodnotiť, tak čas strávený tu hodnotím skvelo.

Postrehol som, že ste boli v Budapešti, Paríži… (Branden doplnil, že aj vo Viedni) Ste taký ten typ rodiny, ktorá rada objavuje prostredie okolo seba?

Určite. Snažíme sa zažiť toho čo najviac. Je to jedna z výhod hrania v Európe, tým mám na mysli tie krátke prestávky medzi zápasmi, ktoré môžeme využiť aj na čas strávený s rodinou. Spoločne môžeme zažiť veci, ktoré by sme v Severnej Amerike nemohli absolvovať.

Paríž, Viedeň, Budapešť, to sú všetko obrovské metropoly… ako sa ti však páči Banská Bystrica?

Je tu super. Páči sa mi, že človek dokáže byť pomaly všade za 5 minút jazdy autom. U nás doma v Edmontone nie je na niečo také šanca, obvykle totiž trvá tak 20-30 minút než človek zájde čo i len do obchodu. Páči sa mi, že sa tu môžem prejsť a mám to všade blízko. Námestie a centrum mesta je vskutku nádherné, je tam veľa výborných reštaurácii.

S kým si tu tak najviac rozumieš v tejto chvíli?

Tak, samozrejme je pre mňa komfortnejšie baviť sa s Kontosom alebo Watlingom, ale všetci sú tu super. Vtipkujeme, srandujeme… Ďatel (Ivan Ďatelinka) sa nám stále snaží nahovoriť, že nerozumie anglicky až tak dobre, ale podľa mňa vie anglicky lepšie, než tvrdí (úsmev). V šatni je kopa skvelých chalanov.

V mladosti sa ti podarilo získať s Kanadou bronz na šampionáte do 18 rokov a v jednom zo starších rozhovorov si prezradil, že to bol pre teba jedinečný a asi aj najsilnejší zážitok v kariére. Platí to stále?

Určite je to jeden z najväčších úspechov mojej doterajšej kariéry. Vždy je to obrovská pocta, keď môžete reprezentovať svoju krajinu, keď si dávate na seba dres s javorovým listom… Kedykoľvek sa vám niečo také podarí, je to výnimočné.

Zahral si si tam v jednom tíme s množstvom skvelých hráčov, viacerí sú dnes hviezdami v NHL. Udržiavaš s niekým z nich nejaký väčší kontakt?

Až tak nie. Samozrejme, človek vníma aspoň cez Instagram ako sa im darí a tak… Nie je to tak, že by sme si vymieňali súkromné správy na pravidelnej báze, ale občas sa niečo naskytne.


text: M. Džurdženík, foto: archív hc05.sk (Š. Ďuriančík)