Vedenie nášho klubu sa dohodlo na spolupráci s českým brankárom Jakubom Sedláčkom, ktorý k nám prichádza z českého Olomouca. 

Jakub Sedláček je tridsaťdvaročný skúsený brankár, ktorý v minulosti okúsil najvyššiu slovenskú súťaž v drese Košíc. Bolo to v sezóne 2020/2021 a v metropole východného Slovenska odchytal 23 stretnutí, po ktorých zamieril do rakúskeho Villacheru.

V aktuálnom ročníku obliekal dres českého Olomouca, kde však vplyvom konkurencie nášho bývalého brankára Jana Lukáša a Slováka Braňa Konráda nedostával príliš veľa priestoru. Rodák a odchovanec Zlína má na konte necelé tri stovky zápasov českej extraligy a štyri plnohodnotné sezóny v KHL, keď obliekal dres lotyšského Dinama Riga. Do Banskej Bystrice prichádza, aby zvýšil a skvalitnil konkurenciu na brankárskom poste.

„Skončila mi zmluva v Olomouci a následne sme čakali, kto sa ozve. Ozvala sa Banská Bystrica, spolu s ňou aj ďalšie tímy, no záujem z Bystrice bol najväčší. Aby som pravdu povedal, slovenskú extraligu som v tejto sezóne vôbec nesledoval. Očakávam ťažkú sezónu, ale to je v každom tíme. Vieme aká je momentálna situácia a že potrebujeme zbierať body, takže ľahké to určite nebude,“ prezradil krátko po svojom príchode český brankár.

Kuba, vitaj v Banskej Bystrici a nech sa ti darí!

Do tréningového procesu sa od pondelka zapojil aj bývalý český brankár Tomáš Duba, ktorý teraz pôsobí ako tréner brankárov. „Som rád, že sa nám zatiaľ na týždeň podarilo priniesť kvalitného trénera brankárov Tomáša Dubu, ktorý trénuje mládež vo Fínskom klube SaiPa. Verím tomu, že sa dohodneme aj na pokračovaní spolupráce a Tomáš sa stane súčasťou nášho tímu minimálne do konca sezóny,“ uviedol generálny manažér Ľuboš Pisár.

Aj keď nebýva pravidlom, že každý brankár môže byť následne trénerom, v prípade Tomáša Dubu sú jeho skúsenosti z kariéry obrovským plusom. Už v mladom veku patril medzi české brankárske hviezdy a svoju krajinu doviedol aj k zisku zlatých medailí z juniorského svetového šampionátu dvadsaťročných, ktorý sa konal na prelome rokov 2000 a 2001. Svojimi výkonmi na turnaji zatienil aj Henrika Lundqvista či Ricka DiPietra, ktorí pôsobili v kanadsko-americkej NHL.

Tomáša Dubu si po spomínanom turnaji vybrali do NHL zástupcovia Pittsburgh Penguins, stalo sa tak v 7. kole draftu v roku 2001. Napokon však do najprestížnejšej hokejovej súťaže nikdy nenazrel, no dlhé roky pôsobil v elitných európskych súťažiach. Najväčšie porcie zápasov odchytil v najvyššej českej súťaži a v nemeckej DEL, dlhé roky pôsobil aj vo Fínsku a jednu sezónu aj v švédskej Elitserien. Obliekal dokonca dres tímu Lev Poprad, ktorý bol svojho času súčasťou nadnárodnej KHL. Krátko pôsobil aj v talianskej súťaži a dve sezóny v rakúskom Klagenfurte, na sklonku kariéry ešte okúsil hokejovú „exotiku“ v podobe ázijskej súťaže či britskej EIHL.