Novou tvárou v zostave HC ´05 Banská Bystrica sa stal ruský útočník Nikita Scherbak, ktorý hrával aj v NHL.

25-ročný hokejista si profiligu vyskúšal v celkovo 37 zápasoch, v ktorých strelil šesť gólov a pridal dve asistencie. Od roku 2016 do 2019 obliekal dresy Montréalu Canadiens a Los Angeles Kings. V tomto období strávil väčšinu času v AHL, tú hral taktiež v predchádzajúcom ročníku 2020/21 za Texas Stars. Celkovo vo „farmárskej“ súťaži absolvoval rovných dvesto stretnutí (38+85). Skúsenosti má Scherbak takisto z nadnárodnej KHL. Počas sezóny 2019/20 nastupoval za Avangard Omsk a Traktor Čeljabinsk.

Rodák z Moskvy bol v roku 2014 draftovaný Montrealom už v prvom kole z celkového 26. miesta. Rusko opustil ako 17-ročný, pred vstupom do seniorského hokeja dva roky hrával poprednú juniorskú WHL. Ako nováčik v nej získal 78 bodov (28+50), bol najproduktívnejším nováčikom súťaže. Zároveň medzi nimi vyhral aj v počte gólov a asistencií. Rusko reprezentoval v kategórii do 20 rokov.

„Ako sa sezóna blíži k začiatku, tak sme sa snažili ešte zvýšiť konkurenciu v mužstve a hľadali sme posilu na pozíciu krídla. Nikita riešil možnosti v Severnej Amerike, ale keďže s 200 zápasmi v AHL je považovaný za veterána, tak mal sťaženú pozíciu. Využili sme preto túto možnosť. Ide o známe meno v hokejovom prostredí, veľa si od neho sľubujeme a sme radi, že si vybral práve Banskú Bystricu na pokračovanie kariéry a otvorenia si cesty v Európe,“ hovorí Július Koval, športový manažér HC ´05 Banská Bystrica.