Ivan Droppa sa vracia do HC ´05 Banská Bystrica, kde sa už tešil z jedného majstrovského titulu. Dve sezóny bol asistentom Dana Cemana, teraz bude rovnakú úlohu vykonávať pri Tuukkovi Poikonenovi. Prečítajte si rozhovor.

Prečo ste sa rozhodli vrátiť do HC ´05 Banská Bystrica?

Keďže v Michalovciach mi skončila zmluva a klub sa rozhodol ísť inou cestou, tak po skončení play-off som bol oslovený z Banskej Bystrice, že by mali záujem o moje služby. Vraciam sa do známeho prostredia, čo určite takisto zavážilo. Síce sa zmenil manažment, ale noví ľudia sú známi a klub bude naďalej fungovať na vysokej úrovni.

S akými ambíciami prichádzate?

Ja osobne si vždy dávam tie najvyššie ciele. Do play-off chcú ísť všetci a my určite ešte ďalej. Ak sa tím poskladá tak ako by sme si predstavovali, tak budeme viac ako konkurencieschopné mužstvo.

S hlavným trénerom Tuukkom Poikonenom ste v kontakte?

Áno. Prvý kontakt medzi nami prišiel zhruba mesiac a pol dozadu, kedy už bolo viac-menej jasné, že budem jeho asistentom v Banskej Bystrici. Keď sme telefonovali prvýkrát, tak sme mali veľmi dobrú debatu, ktorá trvala viac ako hodinu. Ja osobne si myslím, že spolupráca nám bude fungovať dobre. Nestretli sme sa síce ešte osobne, ale máme rovnaký pohľad na veľa vecí. V kontakte sme samozrejme naďalej pravidelne, v podstate si voláme aspoň raz za týždeň. Rozprávame sa o trénerských veciach, takisto o hráčoch.

Pokračujete teda pri zahraničných tréneroch…

Áno (úsmev). Aj Tomek Valtonen je veľmi dobrý tréner, ktorý má svoje dobré veci. Ak ho porovnám s Danom Cemanom, tak obaja sú detailisti, rovnako cítia hru a vidia ju z iného pohľadu. Sú to skúsení tréneri. Jeden je z Fínska, druhý z Kanady, ale je to podobné.

Čiže vám ostane aj funkcia akéhosi „prekladateľa“ do slovenčiny?

Dá sa to tak povedať. Tomek Valtonen síce rozprával okrem angličtiny aj po poľsky, no tá poľština je taký jazyk, že nie vždy mu Slováci rozumejú, čiže vždy, keď bolo treba, tak som preložil. Takisto pri Danovi Cemanovi z angličtiny a keď bude treba, tak preložím veci aj teraz pri Tuukkovi Poikonenovi.

Keď si spomeniete na vaše nie tak dávne pôsobenie v HC ´05 Banská Bystrica, tak prídu na um hlavne tie pozitívne veci?

Obidve sezóny boli dobré, hlavne tá prvá, keď sme vyhrali majstrovský titul a predtým sme vyhrali aj základnú časť. Ten ročník bol obzvlášť úspešný, ale samozrejme aj ďalšiu sezónu sme mali rozbehnutú dobre, no potom prišiel koronavírus a predčasne sa to ukončilo. Vtedy bola táto choroba veľká neznáma. Teraz si myslím, že aj keby prišla nejaká ďalšia vlna, tak sa jej vieme prispôsobiť a určiť pravidlá, aby sme mohli hrať ďalej. V neposlednom rade máme možnosť zaočkovať sa. Ja osobne si myslím, že čím viac zaočkovaných ľudí bude, tým to bude lepšie.

V neposlednom rade sa určite tešíte na banskobystrických fanúšikov. Je tak?

To je samozrejmá vec. Minulý ročník sa hral pred prázdnymi tribúnami, čo je podľa mňa obdivuhodné, že to hráči zvládali, pretože fanúšikovia vždy dávajú zápasom tú správnu iskru. Aj keď hráte vonku a ľudia povzbudzujú domáci tím, tak to svojim spôsobom pomáha takisto hosťujúcemu mužstvu. Navyše, zo striedačky bolo počuť každý jeden pokrik, čo bola nevýhoda, keďže niekedy si človek uľaví napríklad na rozhodcov a oni to teraz často počuli (úsmev). Ľudia budú určite hladní po hokeji a športe celkovo. Pevne verím, že keď sa začne nová sezóna, tak to už bude bez obmedzení pre fanúšikov, aby to vyzeralo tak ako má. So všetkou podporou fanúšikov.