Prípravy na storočnicovú sezónu pokračujú v plnom prúde, káder nášho tímu nadobúda finálnu podobu, a tak nastal čas porozprávať sa s generálnym riaditeľom klubu, Lukášom Opáthom. Reč bola o spolupráci s Michalom Hudecom, o kvalite a zložení kádra, zmenách v realizačnom tíme, ale aj o nedávno oznámenej spolupráci s prvoligovým Breznom.

Onedlho to budú už takmer tri mesiace, odkedy Michal Hudec zasadol na stoličku športového manažéra. Ako sa s ním spolupracuje a ako sa zhostil svojej funkcie?

Musím povedať, že vhupol do toho v období, kedy sa muselo riešiť naozaj veľa vecí. Pár hráčov už bolo v tom čase zazmluvnených, no nebola to ani polovica kádra, takže nás čakalo ťažké obdobie. Som rád, že sa nám tento výber osvedčil. Nie je to jednoduchá práca, Michal bol v podstate nejaký čas mimo hokeja a venoval sa svojim veciam. Byť športovým manažérom a niesť zodpovednosť za výber hráčov nie je jednoduché, no zhostil sa toho veľmi dobre. Vzhľadom na to, že som s ním v dennodennom kontakte, tak za seba môžem povedať, že sa mi s Michalom spolupracuje veľmi dobre a verím, že to bude napredovať.

Aký káder sa vám spoločne podarilo poskladať a aké pozície by mali odzrkadľovať kvality nášho kádra?

Myslím, že sa nám to podarilo vyskladať veľmi citlivo. Mali sme jasne nastavený rozpočet, ktorý sme nechceli hneď na začiatku preskočiť, aby nás to neskôr nedobehlo. To sa nám podarilo dodržať, mali sme jasne stanovené koľko vieme zaplatiť brankárskej jednotke, koľko prvému obrancovi, a tak ďalej. Nešli sme na náhodu, robili sme to racionálne a verím, že sa nám to osvedčí. Získali sme niekoľko mladých hráčov, čo je smer, ktorým sa chceme uberať. Samozrejme, nevieme to urobiť zo dňa na deň, no radi by sme postupne začleňovali do tímu našich hráčov z mládeže od Michala Handzuša, ale všetko to chce čas a svoju postupnosť. Vo výsledku si však myslím, že na papieri je káder vyskladaný veľmi dobre, ale vo vyjadreniach som opatrný. Papier je jedna vec a druhá vec je, ako to bude na ľade. Verím však, že chalani tie papierové predpoklady pretavia do výsledkov a bude to úspešný káder.

Nestáva sa až tak často, že sa podarí udržať veľkú časť vlaňajšieho kádra. Čím to je, že toľko hráčov malo záujem pokračovať v našom klube?

Už na konci uplynulej sezóny sme vedeli, ktorých chalanov tu chceme, takže spolu s bývalým športovým manažérom sa nám podarilo podpísať niektorých hráčov a následne sme to dopĺňali. Hráči, ktorí ostali, vidia, že je tu nejaká vízia. I keď treba povedať, že tá sezóna bola ťažká z každého hľadiska, či už z ekonomickej alebo aj z tej výsledkovej stránky, hlavne teda na začiatku sezóny. Aj napriek tomu, že štadión sa ešte stále dokončuje, verím, že tých chalanov niečo motivuje tu ostať.

Mimoriadne pozitívne ohlasy vyvolal podpis Robina Rahma. Ako sa podarilo získať tak kvalitného brankára, ktorý dva roky obliekal dres nášho najväčšieho rivala?

Zapadlo tam veľa okolností. Mali sme jasne stanovenú sumu, ktorú sme si vyčlenili na brankársku jednotku. Nechcem sa opakovať, ale nechceli sme túto cifru preskakovať s vedomím, že na to nebudeme mať. Mali sme rozrobených troch kvalitných brankárov a do toho prišla možnosť podpísať Robina. Začali sme sa s Mišom Hudecom baviť, že by to bolo zaujímavé aj z toho pohľadu, že pôsobil dve sezóny u nášho rivala. Povedali sme si, že ideme do toho a boli sme k nemu úprimní v otázke toho, čo mu môžeme a čo mu nemôžeme ponúknuť. Nasledovala komunikácia, ktorú už v podstate prevzal Michal, dôležité však bolo aj to, že Robin sa skontaktoval s trénerom Anttim Karhulom a spoločne debatili takmer hodinu, a to nielen o hokeji. Všetko to do seba zapadlo a som veľmi rád, že sa nám ho podarilo podpísať. Myslím, že takto kvalitný brankár nás vytiahne. Svoju rolu zohralo aj to, že môže byť veľmi dobrým mentorom pre našich brankárov Filipa Belányiho a Mateja Gajana. Bol to určite dobrý ťah a verím, že aj naši priaznivci to tak poňali.

Veľkým pozitívom je zotrvanie švédskeho obrancu Victora Björkunga. Nemal hráč jeho formátu na stole ponuky z kvalitnejších líg?

Victor bol jedným z hráčov, ktorých sme riešili hneď po skončení sezóny. My sme mu splnili jeho požiadavky, toto ešte riešil Julo Koval. Určite by mal aj lepšie ponuky, no riešili sme to v dobrom čase a sme radi, že je podpísaný.

Novou tvárou v defenzíve je Matúš Holenda, ide o skúseného a kvalitného obrancu. Aké sú očakávania pri jeho mene?

Obrancov máme nejak odstupňovaných, na papieri ho síce môžeme mať ako obrancu do druhého páru, no bude to na tréneroch a my im do toho zasahovať nebudeme. Samozrejme, od Matúša sa očakáva, že zúročí tie jeho skúsenosti. Tento podpis bol taký cit Michala Hudeca, vytipoval si ho a spoločne sme sa zhodli, že by to mohlo byť pre nás dobré.

Spomedzi nových útočníkov zarezonovali navrátilci Bíreš a Gašpar. Do akej miery bolo dôležité siahnuť po odchovancoch a akú úlohu budú v mužstve plniť?

Je to taká naša vízia a boli by sme najradšej, keby sa nám podarilo posťahovať aj ďalších odchovancov, ešte ich máme zopár po Slovensku, aj vo svete. Samozrejme, nie všetkých sa dá zobrať a nie všetci zapadajú trénerovi do jeho koncepcie. Určite však chceme mať čo najviac našich chalanov. Čo sa týka Andreja Bíreša, jeho podpis sa podaril skompletizovať ešte počas minulej sezóny. Pri Rasťovi Gašparovi prišla tá možnosť, a to aj napriek tomu, že útok sme mali prakticky už uzavretý. Podarilo sa nám však urobiť nejaké veci, vďaka ktorým sme vedeli pohnúť s rozpočtom a povedali sme si, že to bude dobrá voľba pre nás, aj pre divákov. Verím, že sme ukázali, že to myslíme s našimi odchovancami vážne.

Medzi legionármi sa objavili dve zaujímavé mená – Troock a Kontos. Obaja sú v ideálnom hokejovom veku, čo okrem skúseností so sebou prinášajú?

Povedali sme si, že radšej chceme mať piatich importov a ponechať si dve miesta voľné. Čo sa týka očakávaní, tam je asi jasné, že budú plniť úlohy v prvých dvoch útokoch a že budú zbierať body. Verím, že sme to pri nich trafili, ale nikdy neviete, všetko ukáže až čas. Predpoklady sú, že na našu ligu by malo ísť o veľmi kvalitných hráčov.

Pristavme sa na chvíľu pri Patrikovi Lamperovi… Jeho podpis v Košiciach vyvolal medzi našimi priaznivcami pomerne negatívny ohlas. Vieme im ozrejmiť prečo k tejto situácii prišlo a prečo Patrik nepokračuje v našom drese?

Boli by sme radi ak by ostal, predsa je to Bystričan. V tomto samozrejme zohráva rolu aj tréner, ktorý má nejakú svoju predstavu. Poviem však za seba, nakoľko vidím do tej hokejovej tematiky a nevidím to len tak z kancelárie, že možno by nedostal ten priestor, ktorý on chce. Myslím, že je úplne normálna vec ak tu nechceme držať niekoho, kto by možno nebol spokojný so svojou pozíciou. Ja mu držím palce a myslím si, že v Košiciach bude úspešný. Uvidíme, nikdy neviete, či sa k nám nevráti, je to stále domáci hráč a za rok-za dva to môže byť inak. My sme mosty nespálili a nič zlé v tom nevidíme ani z jeho strany, ani z našej.

Je už káder v tejto chvíli kompletný alebo ešte niekto pribudne?

Káder je momentálne predstavený celý, máme aj hráčov, pri ktorých počítame, že budú hrať na farme v Brezne. Nechali sme si však dve voľné legionárske miesta na prípadné doplnenie tímu počas sezóny.

Zmeny nastanú aj v realizačnom tíme. Prečo sme sa rozhodli nahradiť Ivana Droppu a kedy bude známe kto doplní realizačný tím?

Opäť to bolo spoločné rozhodnutie, aj Antti si povedal svoje veci a od toho sa to odvíjalo. Za seba môžem povedať, že s Ivanom sa nám spolupracovalo veľmi dobre, je to dobrý chlap, rovnako tak kvalitný asistent trénera. Nebolo to však rozhodnutie jedného človeka. Veríme, že zmena prinesie pozitíva smerom k našim mladým hráčom, nakoľko nový asistent trénera má bohaté skúsenosti s prácou s mladými hokejistami. Jeho meno oznámime už v piatok 1. júla a rovnako predstavíme aj trénera brankárov.

Len prednedávnom klub oznámil spoluprácu s prvoligovým Breznom. Je už nejaká konkrétna predstava o tom, ako by to mohlo vyzerať?

Pre našich mladých hráčov alebo pre tých, ktorí si nevybojujú miesto v kádri, je to skvelé v tom, že kedykoľvek budú môcť hrať hneď prvú ligu. Som veľmi rád, že sa Breznu podarilo zachrániť prvoligovú príslušnosť, pretože to mali ťažké. Ide však o skvelú vec, myslím si totiž, že každý kto je vo vedení klubu, by chcel mať pod sebou farmu. Dáva nám to možnosť rozvíjať mladých hráčov a juniorov, nakoľko sa môže stať, že sa nedostanú do zápasov, no hernú prax potrebujú.