Naši hokejisti vycestovali počas soboty 20. augusta do Popradu, kde sa predstavili na 75. ročníku Tatranského pohára. Tradičný turnaj ponúka kvalitné obsadenie a v prvom vystúpení sme si zmerali sily s českým extraligovým Kladnom. Po výbornej tretej tretine a výhre 6:3 postupujeme do finále, kde sa stretneme s fínskym tímom Vaasan Sport.

Do stretnutia vstúpila lepšie družina okolo kapitána Tomáša Plekanca a hráčom Kladna sa podarilo ujať vedenia už v 4. minúte zásluhou Kubíka. Český tím si v 14. minúte vypracoval ďalšiu sľubnú príležitosť, no pri šanci Berana dobre zasiahol Rahm. Našim hokejistom sa napokon podarilo vyrovnať ešte v prvom dejstve, keď sekundu pred sirénou prišiel gólový zásah Alexa Tamášiho.

V úvode prostrednej časti hry podržal náš tím brankár Rahm pri šanci Filipa, no pri zakončení Kubíka z 28. minúty bol švédsky gólman prikrátky a Kladno sa tak po druhýkrát v zápase ujalo vedenia. Zverenci trénera Karhulu však opäť potvrdili, že bojujú až do konca tretín a v závere tej druhej sa nám najprv podarilo vyrovnať zásluhou Michala Kabáča, aby sme opäť niekoľko sekúnd pred sirénou išli do vedenia po góle Sojku.

Rytierom z Kladna sa síce podarilo v tretej časti vyrovnať na 3:3 po góle Kubíka, no následne začali úradovať naši hráči a po góloch Gašpara, Kabáča a Sojku víťazíme nad českým extraligistom, vďaka čomu postupujeme do nedeľného finále.

HC ’05 Banská Bystrica – Rytíři Kladno 6:3 (1:1, 2:1, 3:1)

Góly a asistencie: 20. Tamáši, 39. Kabáč (Björkung, Kontos), 40. Sojka (Ďatelinka), 52. R. Gašpar (Holenda), 59. Kabáč (Tamáši), 60. Sojka – 4. Kubík, 28. Kubík (Plekanec), 45. Kubík (Sotnieks). Rozhodovali: Stricker (Švaj.), Hronský – D. Konc ml., Bogdaň, vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky 2:0, oslabenia 0:0. Diváci: 296

HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (Belányi) – Bača, Björkung, Holenda, Luža, Ďatelinka, Ganz, Frídel – Sukeľ, Kontos, Troock – Šoltés, Bíreš, Gabor – Kabáč, Tamáši, Gašpar – Jendek, Sojka, Výhonský

Rytíři Kladno: Bow (Brízgala) – Dotchin, Slováček, Babka, Sotnieks, Kehar, Veber – Filip, Plekanec, Kubík – Melka, Zikmund, Michnáč – Beran, Indrák, Procházka – Machač

Rastislav Gašpar, autor víťazného gólu a držiteľ ocenenia pre hráča zápasu: „Myslím, že sme znovu hrali dobre, podobne ako aj v predchádzajúcich zápasoch. Nezľakli sme sa, že to je Kladno a český súper a podľa mňa sme hrali to, čo sme mali a čo tréner chcel. Samozrejme, chybičky sa vyskytnú ale bolo to z našej strany dobré. Využili sme presilovky, popadalo nám to a sme radi, že ideme ďalej. Za stavu 3:3 sme využili presilovú hru, následne sme dali ďalšie dva góly a všetci hráči od prvého po posledného podali super výkon.“