Urastený fínsky obranca pred nedávnom započal svoju misiu pod Urpínom a k rýchlej adaptácii mu pomohli okrem iného aj stretnutia proti Michalovciam a Slovanu. Nastal tak čas vyspovedať našu poslednú akvizíciu, ktorou je Markus Kojo.

Ako sa zrodil tvoj príchod do Banskej Bystrice?

Všetko sa to udialo vcelku rýchlo. Po pravde, v piatok som obdržal telefonát a o pár dní som bol tu. Pýtal som sa niekoľkých hráčov, ktorí pôsobili v lige na ich názor na klub, na mesto, na fanúšikov a celú organizáciu, čo vyvolalo vo mne nadšenie a rozhodol som sa pripojiť k tímu.

S kým si teda hovoril, kto ti odporúčal náš klub?

Hovoril som s pár fínskymi hráčmi. Hokejový svet je malý, každý trochu pozná každého.

V tomto ročníku si doposiaľ nepôsobil v žiadnom tíme. Aká bola tvoja situácia po minulej sezóne?

Tak, s aktuálnou situáciou vo svete a na Ukrajine sa trh s hráčmi trochu zmenil. Každopádne, chcel som si dopriať trochu času na to, aby som našiel skutočné dobré pôsobisko. Som rád, že je to nakoniec práve Banská Bystrica.

Už je to zhruba týždeň, čo si tu. Cítiš sa už byť usadený?

Určite áno. Samozrejme, pred mojím príchodom som hral naposledy v apríli, takže stále je to trochu vo fáze procesu, kým sa úplne dostanem do všetkého, no snažím sa pomôcť tímu ako len viem. Každým dňom sa cítim lepšie, je tu skvelá partia a taktiež aj realizačný tím a všetci okolo neho.

Práve na to som sa chcel opýtať. Aká atmosféra panuje z tvojho pohľadu v kabíne? Predsa len, momentálne sme trochu v menšej kríze…

Je pravdou, že očakávania sú, aby sme boli TOP tímom. Pravdou je aj to, že momentálne sme v trochu zapeklitej situácii, no treba si povedať, že stále je pred nami dostatok zápasov. Našou snahou je zvrátiť to a dostať sa na vyššie priečky, kam tento tím nepochybne patrí. Atmosféra je však skvelá, všetci tvrdo pracujeme a makáme. Verím, že to prinesie svoje ovocie.

Kto sa ťa v kabíne ujal? Boli to zahraniční hráči?

Všetci. Všetci sú tu skvelí, každý hovorí dobre anglicky. Snažím sa, aby sa na mňa nalepilo trochu slovenčiny. V tomto smere vás určite čoskoro dobehnem. (úsmev)

Čo povieš na realizačný tím? Možno si sa dopočul, že majú za sebou skvelé hráčske kariéry…

Jasné, trochu som sa v tom povŕtal a zistil som, že napríklad Suro (Tomáš Surový) hrával v NHL a vždy má skvelé rady. Snažím sa mať preto nastavené uši a pozorne počúvať. Samozrejme, hokej je tu trochu iný, takže sa stále učím, ale ako som už spomenul, každým dňom je to lepšie a lepšie.

Máš za sebou cez 200 zápasov v mimoriadne kvalitnej fínskej lige a na Slovensku si zatiaľ odohral dva zápasy. Je to určite malá vzorka, no v čom vnímaš najzásadnejšie rozdiely?

Stále je to hokej. Samozrejme, každé miesto a každá liga má svoje špecifiká. Určite sú aj rozdiely, najmä čo sa týka štruktúr. Koniec-koncov, aj tak máme v rukách hokejky a na nohách korčule, je to ten istý šport. Povedal by som, že tu je to o tom, aby som našiel prepojenie s chlapcami a aby sme sa lepšie spoznali.

V minulosti si hrával s mnohými talentovanými hokejistami, niektorí z nich to dotiahli až do NHL. Kto z nich bol v tvojich očiach najlepší?

Bolo ich viac. Určite však musím spomenúť Petteri Nummelina, s ktorým som mal tú možnosť hrať počas pôsobenia v TPS Turku. Ten má za sebou obrovské množstvo zápasov na tej najvyššej úrovni, bol to skvelý chlapík, fínska legenda. V TPS som hrával aj s Henrikom Tallinderom, ktorý tam prišiel na sklonku kariéry alebo s hráčmi ako Éric Perrin, či Tomi Kallio. Všetko to boli skvelí hráči, ktorí čo-to vo svojej kariére povyhrávali a ja som mal tú česť ako mladý hráč sledovať ich.

Čo by si o sebe prezradil našim fanúšikom? Čo rád robíš vo voľnom čase?

Objavujem toto krásne mesto. Je tu vskutku nádherne. Rád chodím na prechádzky, pochodil som aj niektoré z okolitých kopcov, odkiaľ sú krásne výhľady. Užívam si to, je tu slnečno. Doma už sme mali mínus tri stupne, no tu je fakt pekne. (úsmev)


Markus Kojo po svojom príchode obliekal dres s číslom 85, no bolo to len dočasné riešenie. Už čoskoro sa mu dostane do rúk dres s číslom 26. „Väčšinou si vyberám medzi číslami 24, 25 alebo 26„“ prezradil fínsky zadák, ktorého sme oboznámili s faktom, že číslo 26 nosila obrovská legenda – Michal Handzuš. „Viem o ňom, vyhral Stanley Cup v NHL. Nevedel som, že tu hrával. Asi to teraz bude trochu tlak, aby som neurobil tomuto číslu zlé meno,“ dodal na záver s úsmevom Markus Kojo.