Podpis útočníka Nikitu Scherbaka vyvolal pozitívny ohlas nielen v Banskej Bystrici, ale aj v celej hokejovej verejnosti. Ruský útočník sa nedávno pripojil k nášmu tímu a my vám prinášame v rozhovore jeho prvé pocity a skúsenosti, ktoré počas kariéry získal.

Na úvod nás zaujímalo ako sa v novom pôsobisku cíti a čo hovorí na mesto Banská Bystrica. „Zatiaľ som veľmi spokojný, všetci v klube sa o mňa príkladne starajú. Mesto je pekné, vyzerá byť menšie, páči sa mi najmä okolitá príroda a hory, ale nedá mi nespomenúť aj námestie. Užívam si aj výhľad z okna na mieste, kde bývam. Klub sa mi javí ako naozaj prvotriedny a neviem sa dočkať kedy začnem,“ neskrýval svoje nadšenie rodák z metropoly Ruska.

Podpis hráča, ktorý bol draftovaný do NHL v prvom kole už síce nie je až tak ojedinelým, no v našich končinách ide stále o veľkú vec. Ako už býva zvykom, svoje umenie predviedol športový manažér klubu, Július Koval. „Pôvodne som plánoval ostať v Severnej Amerike, dať tomu ešte jednu šancu a zabojovať o NHL, mojím cieľom bolo mať dobrú sezónu v zámorí. Konkurencia ostatných hráčov je však obrovská a je ťažké získať tam miesto. Následne sa Július Koval ozval môjmu agentovi a aj mne osobne. Zavolal mi a pre mňa bolo dôležité, že som cítil jeho záujem a aj záujem klubu. Potreboval som to prebrať aj s mojou rodinou, nakoniec som sa však rozhodol pre Banskú Bystricu a som z toho naozaj nadšený.”

Nebýva často zvykom, že náš klub oznamuje podpis hráča pred jeho príchodom. Fanúšikovia teda pozorne sledovali kedy sa Nikita konečne pripojí k mužstvu. „Počas toho, ako klub oznámil podpis zmluvy som bol v Kanade a celý môj príchod sa trochu natiahol kvôli papierovačkám a vízam. Musel som teda trochu počkať, než celý proces udelenia víz prejde schválením, aby som sa mohol pripojiť k tímu.”

Kolotoč zápasov Tipos extraligy sa pomaly, ale isto roztáča a naše mužstvo má za sebou úvodné tri zápasy. Nevyhli sme sa preto ani téme pripravenosti Nikitu na ostrý štart v našej najvyššej súťaži. „Po fyzickej stránke sa cítim fajn, samozrejme bol tam mierny jet-lag, podobne ako u väčšiny hráčov, ktorí prídu zo zámoria. Prvé dni teda bolo pre mňa zaspávanie o čosi náročnejšie, ale každým dňom je to lepšie. Všetci v klube ma veľmi pekne privítali, každý je na mňa milý, čo výrazne uľahčilo prvé tréningové jednotky, spoznávanie sa s tímom a trénermi,” opisuje úvodné dni a na margo svojho očakávaného debutu v novom drese dodáva: „Cítim sa však už lepšie a rád by som zasiahol už do piatkového zápasu proti Trenčínu. Samozrejme, bude to na tréneroch, určite sa s nimi ešte budem o tom rozprávať a verím, že spoločne nájdeme najlepšie riešenie. Cítim sa však pripravený, chcem pomôcť tímu a byť späť na ľade.”

V dnešnej dobe nie je náročné nájsť na internete zostrihy toho najlepšieho, čo Nikita Scherbak dokáže, napriek tomu sme ho poprosili, aby sa fanúšikom predstavil a vyložil na stôl svoje silné stránky. „Moja postava a moje zručnosti ma predurčujú k určitému štýlu hry. Snažím sa byť užitočný na oboch koncoch klziska a vytvárať čo najviac šancí. Snažím sa byť taktiež nápomocný v obrane, urobiť vždy maximum, aby sme neinkasovali, aby naša formácia nebola na ľade pri inkasovanom góle. Dovolím si tvrdiť, že mám dobrú strelu, nechýba mi priestorové videnie. Dobre korčuľujem a rád využívam svoju veľkú postavu aj v súbojoch. Určite sa však budem musieť znovu adaptovať na európsky štýl hokeja, širšie klzisko, nakoľko v Európe som toho príliš neodohral, respektíve v tom ostatnom období som pôsobil prevažne v zámorí, kde je to iné.”

V hokejovom prostredí nejde o nič atypické, väčšina talentovaných hráčov odchádza v mladom veku do zámoria, kde je väčšia šanca byť na očiach skautov pred prípadným draftom do NHL. Nikita v tomto nebol výnimkou, na radaroch skautov sa pohyboval vysoko a napokon si ho v prvom kole draftu v roku 2014 vybral azda najslávnejší kanadský klub. „Na moment, kedy ma draftoval Montreal Canadiens určite nikdy nezabudnem, bola to jedna z tých chvíľ, ktoré sa vám vryjú do pamäte. Bolo to neuveriteľné, cítil som sa šťastný a veľmi hrdý. Bol to skvelý pocit a niečo, o čom som nikdy ani len nesníval, že by som raz mohol dosiahnuť. S tou nocou sa mi spájajú naozaj pozitívne emócie, vždy budem na to spomínať rád a s hrdosťou.”

V najprestížnejšej súťaži debutoval v sezóne 2016/2017 a na svoje konto si pripísal prvé tri štarty, počas ktorých si otvoril v drese Montrealu strelecký účet. Celkovo zasiahol v NHL do 37 zápasov a na svoje konto si pripísal 6 gólov a 2 asistencie. Veľkú časť svojho pôsobenia v zámorí sa pohyboval na hrane NHL, o svoje miesto musel bojovať aj na farme Montrealu. Napokon ho však klub, ktorý ho draftoval, vymenil do slnečnej Kalifornie a jeho novým domovom sa stalo Los Angeles.

„Hrať v NHL bolo vždy mojím snom a je ťažké vysvetliť ako sa tento sen pretavil na skutočnosť. Som neskutočne vďačný, že som vôbec mal tú príležitosť hrať s najlepšími hráčmi a v najlepšej lige sveta. Bola to výnimočná skúsenosť. Hrať proti najlepším hráčom sveta, sledovať ich ako žijú, celý proces toho ako sa pripravujú. Určite ide o niečo, na čo nezabudnem, no bolo to v tom čase náročné,” podelil sa o svoje zážitky útočník, ktorý svojím prvým gólom v debutovom zápase ešte v drese Canadiens prekonal skúseného Frederika Andersena chytajúceho v tom čase za Toronto Maple Leafs.

Očakávania fanúšikov, aj novinárov sú v otázke jeho pôsobenia na Slovensku veľké. Mnohí žurnalisti z popredných periodík ho označili za jednu z najvýznamnejších predsezónnych akvizícií celej Tipos extraligy. Jeho angažovanie nenechalo chladných ani našich priaznivcov, ktorí sa už nevedia dočkať jeho štartu. „Fanúšikom by som rád odkázal, že som extrémne nadšený, že som tu a teším sa na moment, kedy si oblečiem na seba bystrický dres a vykorčuľujem na ľad, aby som mohol tvrdo bojovať v každom jednom zápase. Teším sa na fanúšikov, na zápasy pred domácim publikom a verím, že budem prínosom a budem im môcť rozdávať radosť. Nepochybujem, že nastavíme latku vysoko a spoločne môžeme dokázať niečo veľké. Taktiež sa neviem dočkať prvého domáceho zápasu a na atmosféru, ktorá počas neho bude,” odkázal na záver s obrovským nadšením hráč, ktorý bude na drese obliekať číslo 95.