Séria proti Spišiakom začína vrcholiť, čoho dôkazom je najmä fakt, že pred aktérmi je zápas s poradovým číslom 6. Po jeho konci sú možné iba dva scenáre: náš postup do semifinále alebo návrat pod Urpín, kde budeme hostiť siedmy zápas.

V rukách máme postupový mečbal, ktorý nám môže vliať do žíl potrebnú dávku sebavedomia. S nožmi na krku nastúpia do šiesteho zápasu naši súperi, ktorých však bude hnať dopredu početná kulisa tamojšej Spiš Arény. Na druhej strane, neraz sme potvrdili, že klziská našich protivníkov nemusia automaticky znamenať výhodu pre domácich. Ukazovalo sa to aj v základnej časti a v jednom prípade aj v prebiehajúcej sérii, keď sme dokázali získať cenné víťazstvo zo zápasu číslo 3.

Rozhodujúce faktory

Doterajší priebeh našich štvrťfinálových meraní síl prináša so sebou na jednej strane úplné klišé, na strane druhej sú to rozpačité výkony brankárov. Nestáva sa totiž až tak často, že brankár v rámci jednej série dvakrát vychytá nulu a v iných dvoch prípadoch ani len nedochytá.

Marcel Melicherčík je bezpochyby jednou z najväčších opôr spišskonovoveského celku, a to už prakticky v tretej sezóne po sebe. Na Spiši si zvykli, že je základným stavebným prvkom väčšiny úspechov, čo sa čiastočne potvrdilo aj v stretnutiach proti nášmu tímu. V zápase číslo 2 totiž Melicherčík zatiahol roletu, no v treťom zápase už po necelých 35 minútach prenechal miesto svojmu kolegovi Surákovi. Následne sa jednotka „rysov“ odrazila späť a skvelým výkonom v zápase číslo 4 neumožnil skúsený brankár našim hráčom strelecky sa presadiť. Na to však prišiel posledný duel a s ním aj predčasný koniec po necelých desiatich minútach, kedy opäť naskočil do zápasu Surák.

Dvadsaťsedemročný Filip Surák musí svojim trénerom poriadne zamotávať hlavy. Za svoj chrbát totiž v play-off pustil iba jeden z 38 pukov, ktoré na neho smerovali, a hoci tento nízky počet striel nie je úplne tá pravá výpovedná vzorka, jeho bilancia úspešnosti zákrokov je 97,37%.

Podobne je na tom aj náš Filip Belányi, ktorý v play-off zastavil 93,44% striel Spišiakov a dopomohol mužstvu k dôležitej výhre v treťom stretnutí. Napriek tomu však realizačný tím naďalej dôveruje Jakubovi Sedláčkovi, ktorý má bohaté skúsenosti a v drvivej väčšine zápasov z neho vyžaruje maximálny pokoj, ktorý dokáže preniesť aj na hráčov pred ním.

Spomínaným klišé sú presilové hry. Naši hokejisti dokázali v piatich stretnutiach rozvlniť sieť 12-krát, z toho v piatich prípadoch to bolo v početnej prevahe. Solídna bilancia, vďaka ktorej sme dokázali ukoristiť dve cenné víťazstva, je však aj na strane súpera. Spišiaci prispeli do štvrťfinálových meraní síl trinástimi gólmi, no až sedem z nich padlo v presilových hrách. Z tohto faktu pramení aj ďalšie hokejové klišé, ktorým je disciplinovanosť. Faktor, ktorý dozaista určí, ku komu sa v dôležitom šiestom zápase prikloní šťastie…

Pochvala pre realizačný tím, aj hráčov

Doug Shedden je mimoriadne skúsený tréner, ktorý vie prispôsobiť taktiku aktuálnej situácii, čo sa potvrdilo v nedávnom vystúpení jeho zverencov. Perfektne pripravil svojich hráčov na kľúčový piaty duel, čo sa ukázalo už v úvodnej desaťminútovke. „Zmenili sme nejaké veci, dali sme pred bránku našich robustných hráčov a vyšlo nám to. Pracovali sme na tom včera na tréningu, chceli sme mať dominanciu pred bránkou, vyhrávať tam súboje a dorážať puky,“ ozrejmil hlavný kormidelník tímu bojové plány svojho celku.

Kritikou dokázal naštartovať Rasťa Gašpara, ktorý v 3 dueloch vyprodukoval 4 body (1+3), pri čom jeho zásah zo stretnutia číslo 3 bol zároveň víťazným. Výbornými výkonmi sa prezentuje aj Dávid Šoltés, ktorý získal rovnako 4 body (2+2) a za víťazstvom nás potiahol aj Jakub Urbánek, ktorý v 4 dueloch rozvlnil sieť trikrát.

Šikovní praváci tak v najvhodnejšie momenty prevzali na seba zodpovednosť a dokazujú, že sú veľmi dôležitou súčasťou tímu. Pochvalu si však zaslúžia všetci, vrátane nižších formácií, ktoré dokážu znepríjemniť súperom ich pobyt na ľade a zároveň vedia vybojovať presilovky. Dôkazom toho bol aj aktívny nástup v poslednom stretnutí, keď dôrazný forček „donútil“ Vandasa poslať puk ponad plexisklo. „Mali sme skvelý štart, čo bolo veľmi dôležité. Gaborov útok vyvinul tlak na súpera, z čoho pramenila presilovka, ktorú sme využili,“ pochvaľoval prácu štvrtého útoku lodivod nášho tímu.

Dôležitá je aj podpora fanúšikov

Zápas číslo 5 dal jednoznačne za pravdu nášmu play-off mottu, že iba SPOLU SME NEZASTAVITEĽNÍ. Elektrizujúca atmosféra ako za „starých“ čias mala za následok, že fanúšikovia boli skutočne šiestym hráčom na ľade a hráčov to nakoplo k razantnému vstupu do zápasu.

O podporu fanúšikov by sa hráči radi opreli aj na Spiši, kde sa chystá vycestovať aj fanklub Bystrickí anjeli. Vďaka ich zanietenosti môžete vycestovať na horúcu pôdu nášho súpera prostredníctvom autobusu, ktorý odchádza spred nášho štadióna v sobotu 25. marca o 14.45 h. Cena výjazdu je 20 eur (autobus + vstupenka na zápas). Opäť bude potrebný menný zoznam, preto ak máte v pláne vycestovať, je potrebné sa vopred nahlásiť zástupcom fanklubu.

Spoločné sledovanie v pohodlí 05ky

Nemáte čas alebo chuť vycestovať až na Spiš? Pokojne príďte na ďalšie spoločné sledovanie do Sport Pub ’05ky a opäť vás po výhre čaká tradičná Urpiner 10ka na účet podniku. Ochutnať tiež môžete z nového A la carte menu, či zamaškriť si na pivných pochúťkach.

A kto vie či z toho nebude napokon „dlouhá noc“ a čakanie na príchod našich hokejistov…