Banskobystrickí hokejisti vycestujú po druhýkrát v sezóne do Prešova, proti ktorému budú chcieť odčiniť výsledok z otváracieho kola sezóny. Pre domácich to bol prvý extraligový duel po dlhých rokoch a napokon ukoristili víťazstvo 5:4.

Cieľ tak bude jednoznačný. Odčiniť spomenutú prehru, nadviazať na sériu dobrých výsledkov z ostatných kôl a uzavrieť tak mesiac október výhrou. Ako už totiž bolo avizované, nedeľné kolo, v ktorom sme mali nastúpiť v Poprade, bude pre rozsiahlu maródku tamojších hráčov odložené. Po nedávnej výhre v Spišskej Novej Vsi, kde rozhodli samostatné nájazdy, je mužstvo nabudené zabojovať o ďalšie body.

Druhé meranie síl proti Prešovu značí, že liga sa nám prehupla do svojej druhej štvrtiny. V Prešove síce zavládla eufória z toho, že po dlhých rokoch môžu pôsobiť v najvyššej súťaži, no miestami akoby im to zväzovalo nohy. Aktuálne im totiž patrí 11. priečka so ziskom 11 bodov. Väčšinu z nich, až osem, získali na domácom klzisku, kde si okrem nás poradili aj s Duklou Trenčín a v poslednom kole po samostatných nájazdoch aj proti Liptovskému Mikulášu.

V kole predtým dokázali trochu prekvapivo zvíťaziť aj na ľade Michaloviec a zverenci trénera Bokroša tak rovnako ako naši hráči, vydolovali v posledných dvoch zápas až päť bodov. Prešovčania sa navyše v ostatnom období posilnili o skúseného Jánosa Vasa, na ktorého si priaznivci extraligového hokeja spomínajú z dresu Miškovca. Okrem neho sa „koňare“ posilnili aj o českého hokejistu Alberta Michnáča, ktorý hosťoval v pražskej Slávii z extraligových Českých Budějovíc. Michnáč si svojho času zahral aj na juniorskom svetovom šampionáte do 20 rokov, kde v 6 zápasoch v českom drese získal 3 body. Tréner Ernest Bokroš sa však zrejme nebude môcť spoľahnúť na služby Welychku, ktorý nás v spomínanom úvodnom kole „zostrelil“ hetrikom.

Najväčšou ofenzívnou hrozbou Prešova tak bude Jonathan Charbonneau, ktorý produkuje veľmi solídne čísla a darí sa mu tak nadviazať na vlaňajšiu sezónu, kedy pôsobil rovnako ako väčšina hráčov Prešova v Detve. Spomínaný János Vas v dvoch zápasoch, na ktoré stihol za Prešov nastúpiť, pomohol svojmu mužstvu tromi gólmi a okrem neho sa defenzíva Banskej Bystrice bude musieť zamerať aj na Šimuna, Sýkoru a Zagrapana. Všetkých doterajších 11 zápasov odchytal Nikita Bespalov, ktorý v úspešnosti zákrokov produkuje takmer na vlas rovnaké čísla ako náš Filip Belányi.

Prešovčanom sa o čosi viac ako nám darí v presilových a oslabových hrách, v rámci extraligy vykazujú síce priemerné čísla, no stále sú na tom lepšie ako naše mužstvo. S úspešnosťou využitia presilových hier na úrovni 17,65% im patrí v tejto hernej činnosti 7. miesto, v úspešnosti bránenia počas oslaboviek sú na ôsmom mieste (78,57%). Našim hokejistom sa v ostatnom období podarilo mierne vylepšiť tieto štatistiky, no stále sme len na 11. mieste vo využívaní početných výhod (13,04%) a na 10. mieste v bránení oslabení (78%).

Spomedzi našich hokejistov sa individuálne darí najviac Dávidovi Šoltésovi s 10 bodmi (2+8), veľkými oporami sú aj naďalej Američania Berger a Fossier, ktorých súhra im vyniesla po 9 bodov (obaja 5+4). Päť gólov má na konte aj Matt Mistele (5+1), v produktivite je však ešte pred ním Brian Ihnačák so 7 bodmi (2+5). V bránkovisku sa budeme môcť spoľahnúť na náš tandem Belányi-Gajan, pri čom Filip Belányi má v posledných zápasoch vskutku vynikajúcu formu. Tá mu dokonca vyniesla miesto v reprezentačnej nominácii na Nemecký pohár.

Prípadný bodový zisk by našich hokejistov udržal v hornej šestke, ktorú aktuálne uzatvárame so ziskom 18 bodov so stratou 7 bodov na prvý Slovan. Podarí sa nám dnes uspieť? Odpoveď dá samotné stretnutie, ktoré začína o 18:00 h. Odvysiela ho opäť len TV Tipsport.