Všetko nasvedčuje tomu, že po poriadne divnom úvode sezóny, kedy sa už každý tím Tipos Extraligy, musel na istý čas presunúť do karantény, by sme mohli konečne sledovať veľkú porciu stretnutí. V nasledujúcom týždni sa hráči HC ´05 Banská Bystrica až trikrát po sebe predstavia na ľadoch súperov.

Začíname v utorok proti Slovanu Bratislava (18:30, priamy prenos: TV Tipsport). „Belasí“ v zatiaľ poslednom stretnutí porazili Košice po dvoch góloch O´Donnella. Po šiestich odohraných stretnutiach sa nachádzajú na siedmom mieste, kde majú celkovo osem bodov, keďže porazili ešte Nové Zámky a v nájazdoch aj DVTK Jegesmedvék Miškolc. Nestačili ale na Michalovce, Poprad a Detvu. Nedávno do tímu pribudol náš odchovanec Rastislav Gašpar, svojich doterajších desať bodov zaznamenal ešte v drese Detvy. Z mužstva sa porúčal Bruno Mráz, posilnil Košice. Reálne najproduktívnejším hráčom Slovana je teda Brendan Ranford s 8 bodmi za dva góly a šesť asistencií. Jeho formácia s Kytnárom a Studeničom produkuje naozaj dobrý hokej. Okrem ďalších ofenzívnych hrozieb sa určite naša defenzíva musí zamerať napríklad na Tomáša Ziga. Ruský brankár Andrei Makarov zatiaľ nastúpil dvakrát a vždy udržal čisté konto. Banskobystričania musia jeho „kúzlo odkliať“, inak body nezískajú.

A tie potrebujeme ako soľ. „Barani“ zatiaľ zaknihovali iba dve výhry, jednu nad DVTK v nájazdoch a druhú v riadnom hracom čase proti Detve, celkovo získali päť bodov za šesť stretnutí, sú na desiatom mieste. To je dosť zlá vizitka. K tomu navyše musíme pripočítať iba štrnásť strelených gólov. Štyri kanadské body majú na konte Matt Mistele (3+1), Ivan Ďatelinka (2+2), Patrik Lamper (2+2), Drew Hunter (1+3) a aj Josh Winquist (0+4). Zatiaľ bodovalo celkovo pätnásť našich hráčov. V štatistike +/- je na tom najlepšie Martin Faško-Rudáš (+3). Medzi brankármi štyrikrát nastúpil Ádam Vay. Udržal si úspešnosť zákrokov nad 90% a priemerne inkasuje 2,89 gólu na zápas. Matej Gajan sa do bránkoviska dostal dvakrát, Eugen Rabčan raz.

V poslednom stretnutí zverenci trénera Norberta Javorčíka prehrali vo Zvolene proti Novým Zámkom 3:5: „Je to pre nás sklamanie. Očakával som od svojich zverencov lepší výkon aj výsledok. Nechcem sa na nič vyhovárať, ale nemyslím si, že príčina našej prehry bola v tom, že hráči mali v nohách piatkový zápas, ktorý prišiel po dlhej karanténe. Góly, ktoré sme obdržali, boli veľmi jednoduché. Aj z toho pramení moje sklamanie,“ hodnotil zápas náš lodivod.

Zaujímavé to „na Slovane“ bude hlavne pre útočníka Mareka Slobodu, ktorý je odchovancom „Belasých“ a v tomto tíme strávil celý predošlý ročník. V ňom nastúpil na všetkých päť zápasov proti Banskej Bystrici, zaznamenal jednu asistenciu. Zahral si napríklad aj v KHL: „Na zápas sa samozrejme veľmi teším a chcem ho vyhrať. Tak ako každý iný. Nevnímam to nejako špeciálne, aj keď v Slovane som prežil krásne roky, ale momentálne som hráčom Banskej Bystrice a urobím všetko pre víťazstvo svojho tímu. Posledný zápas nám nevyšiel podľa našich predstáv, no ideme ďalej a chceme to odčiniť hneď zajtra. Máme kvalitné mužstvo a už je na čase zbierať body na tabuľky.“

Za Slovan Bratislava v minulosti z nášho súčasného kádra nastupovali aj Ivan Ďatelinka, Ján Brejčák, Daniel Demo a Patrik Lamper.