30.9.2020

Po rozhodnutí vlády SR a krízového štábu o zákaze usporadúvaní hromadných akcií zasadla v pondelok Športová rada, ktorá riešila ako bude ďalej Tipos Extraliga postupovať.

Je závery predniesol pred médiá aj prezident HC ´05 Banská Bystrica, Juraj Koval: „To rozhodnutie vlády je čierny deň pre slovenský hokej. Viem pochopiť, že sme 12. marca zavreli extraligu a mládežnícke súťaže. Následne tak urobila celá Európa. Tá však medzitým pochopila, že šport sa nedá zastaviť. Je to súčasť života. Ligy sa už hrajú v štátoch, s ktorými máme otvorené hranice. Pre mňa je prijaté rozhodnutie zastaviť šport nelogické a to nie som odborník na epidemiológiu. Epidemiologický vývoj vo svete je však horší, ale súťaže sa začali. Štáty pochopili, že športové súťaže sú prirodzenou súčasťou života. Ak sa direktívne zastavia, môže dôjsť k poklesu športovej úrovne. Rovnako tak nám môže vypadnúť celá jedna generácia,“ hovorí Koval.

Momentálne je však dôležitou veličinou čas. Ak sa čo najskôr nenájde riešenie, hrozí aj katastrofický scenár: „Ak nebude jasné, že sa to napríklad o mesiac skončí, zástupcovia klubov sa opäť stretnú a prehodnotia, čo bude s hráčmi. Myslím si, že už sa potom sezóna nedá obnoviť,“ tvrdí Juraj Koval.

„Z nášho pohľadu nevidíme nejaký rázny dôvod, aby sa nemohla začať liga. Vnímame aktuálnu situáciu zo zdravotného hľadiska. Športový svet sa však nemôže zastaviť. A už vôbec nemôžeme stopnúť profesionálny alebo mládežnícky šport. Sme v komunikácii s vládnymi činiteľmi. Ak mám správne informácie, v utorok a v stredu je na programe rokovanie vlády a následne pridá definitívnu bodku k opatreniam. Potom budeme múdrejší, či začneme súťaž 2. októbra, alebo nie. „Komunikujeme. Hľadáme reálne a racionálne riešenie. V žiadnom prípade nechceme obchádzať zákony. Ideme hľadať spôsob, ako prípadne posunieme ligu, čo sa týka termínov. V tejto chvíli nevieme, či bude možné iba trénovať, alebo aj hrať. Viac svetla prinesie rokovanie vlády, ktoré sa uskutoční v stredu. Nateraz máme prísľub zo strany štátu, že sa pokúsi vyrokovať podmienky, aby neboli devastačné,“ tvrdí riaditeľka APHK – Aneta Büdi.