Siedmy zápas série proti Spišskej Novej Vsi mal byť zárukou napínavého rozuzlenia, k čomu napokon aktéri duelu skutočne dospeli. Po šesťdesiatich minútach bol totiž stav zápasu nerozhodný, a tak malo o postupujúcom rozhodnúť až predĺženie. V ňom sa priklonilo viac šťastia na stranu hostí, ktorí si tak po stretnutí mohli užiť pocit z postupu medzi štvoricu najlepších.

Už na začiatku 4. minúty poslal „rysy“ do vedenia Džugan, ktorý sa najlepšie zorientoval v priestoroch pred Sedláčkom po zakončení Malinu, keď bekendovým zakončením z otočky poslal puk do siete. Na tento zásah sa nám v prvom dejstve nedarilo odpovedať, chýbala nám totiž väčšia aktivita i dôraz a na bránu Melicherčíka sme vyslali len tri strelecké pokusy. Viackrát sa však musel činiť náš brankár, ktorý zasahoval pri pokusoch Belluša, Valacha či Beaudryho.

Vstup do druhej tretiny nám vyšiel na výbornú, keď najprv oslabil svoj tím Vandas, aby sme z následnej presilovky dokázali po prvýkrát v zápase udrieť. Postaral sa o to Michal Kabáč, ktorý využil svoje fyzické parametre, keď dokázal po strele Kontosa dopraviť puk až za Melicherčíkov chrbát. Zhruba v polovici zápasu to skúšal Šoltés a po jeho zakončení si Ališauskas takmer zrazil puk do siete, no krátko na to prišiel presný opak v podobe druhého gólu hostí. Na konci 31. minúty sa tesne po vhadzovaní dostal k puku Majdan a nechytateľnou strelou poslal Spišskú do vedenia. Naša odpoveď prišla už v 34. minúte a opäť v presilovej hre, keď zakončenie Bačika tečoval najprv Tamáši a následne už vyrovnával na 2:2 útočník Jakub Urbánek. Ten sa stal v 36. minúte terčom nechutného ataku Ulandera, pre ktorého stretnutie týmto momentom skončilo a nášmu mužstvu započala päťminútová presilová hra. To sa javilo ako optimálna príležitosť, aby sme sa dokázali ujať vedenia, no v 39. minúte prišiel faul Kabáča a sily na ľadovej ploche sa tak vyrovnali.

V tretej tretine sme najprv čelili oslabeniu po vylúčení Jendeka, čo sme však dokázali ustáť a v 46. minúte mohol skórovať Gašpar, proti ktorému však pohotovo zasiahol Melicherčík. Ani jeden z celkov síce nechcel ísť do predĺženia, no zároveň sa oba tímy obetavo bránili a viackrát prišlo k zblokovaniu streleckých pokusov. V 49. minúte zasahoval Sedláček po strele Rapáča a český brankár sa musel mať na pozore aj pri pokuse Réwaya z 53. minúty a šanci LaPorteho, ktorá prišla zhruba štyri minúty pred koncom riadnej hracej doby. Sedláček sa musel vyznamenať aj pri prečíslení hostí z 59. minúty, kedy mohol o všetkom rozhodnúť Vandas.

Napokon prišlo predĺženie, ktoré netrvalo príliš dlho, pretože v 64. minúte putoval na trestnú lavicu Gabor a z následnej presilovej hry prišla definitíva. Po jednom z odrazov našiel cestu k puku Réway, ktorý gólovou dorážkou rozhodol o tom, že z postupu do semifinále sa mohli radovať Spišiaci.

HC ’05 Banská Bystrica – HK GROTTO Spišská Nová Ves 2:3 pp (0:1, 2:1, 0:0 – 0:1)

Góly: 21. Kabáč (Kontos, Bíreš), 34. Urbánek (Bačik, Tamáši) – 4. Džugan (Malina), 31. Majdan (Bortňák), 65. Réway (Vartovník, Kerbashian). Rozhodovali: P. Stano, Štefik – Gegáň, Šoltés, vylúčení na dve min.: 3:2, vyššie tresty: 36. Ulander (Sp. N. Ves) za napadnutie hlavy alebo krku, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Diváci: 2857.

HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (Belányi) – Luža, Bačik, Kojo, Ryczek, Ďatelinka, Cormier – Šoltés, Kontos, Watling – R. Gašpar, Tamáši, Výhonský – Jendek, Bíreš, J. Sukeľ – Urbánek, G. Gabor, Kabáč

HK GROTTO Spišská Nová Ves: Melicherčík (Surák) – J. Valach, Malina, Beaudry, Ulander, Ališauskas, Žiak, Groch – B. Rapáč, Bortňák, Majdan – Reway, Kerbashian, Verbeek – La Porte, Vartovník, Vandas – Belluš, Myklucha, Džugan