Košice 17. novembra (TASR) – Hokejisti HC Košice zvíťazili v 16. kole Tipos extraligy nad HC’05 Banská Bystrica 5:3.

HC Košice – HC’05 Banská Bystrica 5:3 (1:2, 2:1, 2:0)

Góly: 6. Romančík (Chovan, Paršin), 29. Paršin (Pereskokov, Saucerman), 35. Paršin (Klhůfek), 44. Bartánus (Tansey), 60. Bartánus (Paršin, Deyl) – 8. Výhonský (Tamáši, Jendroľ), 16. Berger (Fossier, Cardwell), 36. Cardwell (Ščerbak, Berger). Rozhodovali: Štefik, Müllner – D. Konc ml., Hercog, vylúčení: 1:3 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.

HC Košice: Riečický – Šedivý, Saucerman, Deyl, Tansey, Cibák, Romančík, Jacko – Klhůfek, McPherson, Bartánus – Paršin, Chovan, Pereskokov – Rogoň, Belluš, Lapšanský – Jokeľ, Havrila, Milý

HC’05 Banská Bystrica: Belányi – Breton, Boldižár, Cardwell, Ďatelinka, Crevier-Morin, Španko, Fatul – Mistele, Ihnačák, Kabáč – Fossier, Berger, Šoltés – Vašaš, Bubela, Gabor – Výhonský, Tamáši, K. Jendroľ – Scherbak

Premiéru v drese hostí absolvovali obrancovia Oliver Fatul, ktorý prišiel z klubu Bratislava Capitals, a Patrik Španko v rámci striedavých štartov z Brezna. Lepší štart do zápasu mali „oceliari“ a po tom, čo Chovan s Paršinom zamotali hlavy defenzíve súpera dosiahol obranca Romančík svoj prvý gól v extralige – 1:0. Inkasovaný gól prebral hostí, ktorí v prvej tretine zvýšili aktivitu a boli aj gólovo odmenení. V 8. minúte vyrovnal na 1:1 Výhonský, ktorý tiež dosiahol prvý gól v prebiehajúcom ročníku. Šance Misteleho ani Fossiera sa ešte gólom neskončili, no od 16. minúty už „barani“ viedli, keď tlak legionárskej formácie hostí zakončil Berger – 1:2.

V úvode druhej tretiny sa oba tímy dostali k prvým presilovkám, ale skóre v nich nezmenili. V 29. minúte Pereskokov vysunul Paršina, ktorého nezastavil Breton a ruský útočník prekonal Belányiho – 2:2. Paršin bol pri chuti a v 35. minúte po Klhůfekovej prihrávke zblízka upravil na 3:2. Náskok domácich však vydržal iba 30 sekúnd, keďže si nepostrážili predbránkový priestor a Cardwell zblízka vyrovnal – 3:3.

V 44. minúte skúsil Bartánus prekvapiť Belányiho nahodeným pukom spoza bránky a hoci sa zdalo, že gól dosiahol Tansey, napokon ho pripísali košickému útočníkovi – 4:3. Košičania mali krátko na to presilovku, v ktorej si hostia poradili a po úniku Kabáča mohli aj vyrovnať, no nepodarilo sa im to. V 55. minúte mohol Lapšanský v presilovke poistiť náskok domácich, ale v sľubnej šanci neuspel. Banskobystričania sa v závere dostali k hre bez brankára, počas ktorej mal sľubnú šancu Ihnačák, ale gól padol na opačnej strane, keď Bartánus uzavrel na 5:3.

Alex Výhonský: „Dlhodobo sme sa pred stretnutím trápili v koncovke, dnes sme si šance dokázali vytvoriť. Vyhralo však napokon mužstvo, ktoré dalo viac gólov. Tá dvojtýždňová pauza bola spočiatku cítiť, ale myslím, že po prvej tretine to opadlo. Bol to taký zápas hore-dolu, mali sme šance na to, aby sme vyhrali, ale žiaľ nedotiahli sme to do víťazného konca. Ja sa snažím odvádzať svoju prácu, či sú to oslabenia alebo hra do tela a keď mi to tam padne, je to len bonus. Verím, že to začne padať všetkým, aby sme to pretavili vo víťazstvá. Myslím, že potenciál máme obrovský, ale musíme to prelomiť. Treba sa zaťať a makať.“

Tuukka Poikonen: „Celkom podobný osud, ako keď sme tu boli naposledy. Myslím, že sme začali dobre a odohrali solídny zápas, no niektoré veľké zaváhania nás stáli výsledok. Vytvorili sme si množstvo šancí, ale opäť sa potvrdzuje náš tohtosezónny príbeh o ich nepremieňaní. Keď hráte proti mužstvo ako Košice, nemôžete ich umožniť také príležitosti, pretože to vedia potrestať. Oni svoje šance využili, my nie. Ak si odmyslím, že sa nám nepodarilo premieňať naše príležitosti, nebol to z našej strany zlý zápas. Bola tam snaha, aj tímový duch, a to napriek dlhšej pauze a všetkým veciam okolo, ktoré sa udiali. Je to však niečo, na čom môžeme stavať smerom do ďalších zápasov.“